فیلتر ممنوع!

“حوادث ترکیه” دلیل احتمالی انسداد مرزهای شمال غرب ایران

فرمانده نیروی انتظامی ایران از بسته‌شدن موقت مرزهای غربی کشور خبر داده و گفته این اقدام براساس ابلاغیه شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور صورت گرفته است. سردار اشتری گفته علت انسداد مرزها حوادث ترکیه است.

امیر شکیب - امیرشکیب - Amir Shakib

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران، روز دوشنبه (۱۲ مرداد/ ۳ اوت) در گفت‌وگو با خبرنگاران، بسته‌شدن مرزهای شمال‌غرب ایران را تایید کرد و گفت، این اقدام موقتی است.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی مرزهای شمال غرب کشور براساس “ابلاغیه شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی امنیت کشور” مسدود شده‌اند. او درباره علت این اقدام گفت، «به نظر می‌رسد علت این مسدودیت موقتی مشکلاتی است که در مرزهای غربی و خصوصاً کشور ترکیه در روزهای اخیر رخ داده است.»

منظور فرمانده نیروی انتظامی از “مشکلات ترکیه” احتمالا پیامدهای بمباران مواضع “دولت اسلامی” و پ.ک.ک در سوریه و عراق توسط جنگنده‌های ترکیه و بازداشت‌های گسترده اعضا و هوادارن این دو گروه در داخل ترکیه در روزهای اخیر است.

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایرانسردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران

این اقدام‌های دولت ترکیه با واکنش گسترده کرد‌های این کشور به صورت حملات پیاپی به افراد ارتش و پلیس ترکیه و آتش زدن اماکن و وسائط نقلیه مواجه شده است.

پایگاه اصلی پ.ک.ک در کو‌‌های قندیل که این روزها هدف بمباران‌های وسیع جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته، در شمال شرق عراق و در نزدیکی مرزهای ایران است. این احتمال وجود دارد که فشار بمباران‌ها و پیگردها در داخل ترکیه اعضای “دولت اسلامی” و پ.ک.ک را وادارد که برای در امان ماندن به خاک ایران وارد شوند. ممکن است تصمیم به بستن موقت مرزهای شمال غرب کشور در این چارچوب اتخاذه شده باشد.

علاوه بر این، در چند روز اخیر قطارهای مسافری و باری ایران به ترکیه سه‌بار هدف حمله قرار گرفته و یک بار نیز خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه منفجر شده است. دولت ترکیه پ.ک.ک را مسئول این عملیات معرفی کرده است.

مسدود شدن موقت مرزهای شمال غرب کشور دو روز پیش از سوی وزارت کشور تکذیب شده بود. پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور ایران روز شنبه (۱۰ مرداد/ اول اوت) به نقل از مدیرکل امور مرزی وزارت کشور نوشت: در حال حاضر تمامی مرزهای کشور بویژه مرز ایران و ترکیه باز است و مشکلی وجود ندارد.

این مقام وزارت کشور افزوده: «مشکلی در بخش مرزهای زمینی وجود ندارد و در بخش مرزهای ریلی ترکیه و بنا بر درخواست آن دولت به دلیل وجود نقص فنی و ایجاد مشکلاتی، این خطوط موقتا مسدود است که بزودی بازگشایی خواهد شد.»

منبع

0 thoughts on ““حوادث ترکیه” دلیل احتمالی انسداد مرزهای شمال غرب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *