فیلتر ممنوع!

ایران در پروژه های آب و برق ۳۰ کشور فعال است

یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران می گوید شرکت های ایرانی در اجرای یک سلسله پروژه های آب و برق رسانی به ارزش بیش از ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در ۳۰ کشور شرکت دارند.

امیر شکیب - Amir Shakib

به گزارش رسانه های ایران، بهرام نظام الملکی، رئیس دفتر صادرات و خدمات مهندسی وزارت نیرو روز پنجشنبه گفت بالغ بر ۹۰ پروژه توسط شرکت های ایرانی در دست اجرا است، از جمله ۲۶ پروژه در سوریه به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار.

 او این خبر را در حالی اعلام می کند که عماد خامس، وزیر نیروی سوریه، برای بحث در باره توسعه بیشتر همکاری و مشارکت شرکت های ایرانی در صنعت برق آن کشور به ایران رفته است.

حمید چیت چیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران گفت ساختمان و نوسازی سه کارخانه برق در سوریه توسط شرکت های ایرانی صورت می گیرد.

چیت چیان گفت دولت سوریه قصد دارد دستکم ۱۵ میلیارد یورو در صنعت انرژی تا سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاری کند، و افزود « این فرصتی است برای پیمانکاران و صاحبان صنایع ایران» که در پروژه ها شرکت کنند.

خامس گفت هدف دیدار او از تهران امضای قرار دادی برای توسعه سرمایه گذاری های مشترک در پروژه های برق در سوریه است.

 مقامات وزارت نیرو گفتند همچنین قرار است برنامه هایی برای صدور برق ایران به سوریه اجرا شود. این اقدام شبکه برق ایران را به شبکه های عراق و لبنان وصل خواهد کرد، و بزرگترین شبکه برق در جهان اسلام بوجود خواهد آمد.

چیت چیان گفت « برای انتقال برق ایران به سوریه مشکلی در کار نیست، اما برای اینکار لازم است برخی ازموانعی که در مرز سوریه و عراق برطرف شود.»

سوریه و عراق شاهد جنگ های خونین هستند و مشخص نیست که وعده مقامات ایران به چه طریق و در چه زمانی محقق خواهد شد. بر اساس برخی گزارش ها، ایران در حال حاضر به دولت سوریه کمک مالی می کند.

انتقال آب از تاجیکستان

شبکه پرس تی وی، متعلق به صدا و سیما همچنین می گوید جمهوری اسلامی ایران قصد دارد خطوط انتقال آب و برق به افغانستان و تاجیکستان را از طریق ارتباط دادن شبکه های برق سه کشور تقویت کند. وارد کردن آب آشامیدنی از تاجیکستان یکی دیگر از پروژه های گزارش شده است.

ایران پس از سال ها خشکسالی با کمبود شدید آب روبرو است. روز پنجشنبه یک مقام وزارت نیرو گفت ۱۰ استان به دلیل کمبود «بسیار جدی آب» با وضعیت هشدار قرمز روبرو هستند.، و ۷ استان دیگر نیز زیر فشار قرار دارند.

منبع

0 thoughts on “ایران در پروژه های آب و برق ۳۰ کشور فعال است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *