فیلتر ممنوع!

در ایران وضعیت وخیم آزادی‌های مذهبی ادامه دارد

“کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی” در آمریکا*، طبق معمول هرساله گزارش سالانه خود در مورد سرکوب‌ها و آزادی‌های مذهبی در کشورهای جهان در سال ٢٠١٤ میلادی را منتشر کرد.

امیر شکیب - Amir Shakib

در بخش مربوط به ایران، در این گزارش تصریح شده است که وضعیت آزادی مذهبی در ایران در سال ٢٠١٤میلادی همچنان وخیم بوده است.
این کمیسیون از سال ١٩٩٨، هرساله گزارش خود را درباره وضعیت مذاهب در 33 کشور جهان منتشر می کند.
امسال در فهرست ٣٣ کشور جهان علاوه بر ایران، افغانستان، عربستان سعودی، ترکیه، چین، کوبا، عراق، سوریه و تاجیکستان نیز دیده می شوند.

لازم به یادآوری است که سال‌هاست وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش خود پیرامون آزادی مذهبی در جهان، جمهوری اسلامی ایران را در فهرست کشورهایی قرار داده است که وضع شان به طور ویژه ای نگران کننده است.
این کمیسیون پیشنهاد کرده است امسال نیز نام ایران همچنان در فهرست ابقا شود.

در گزارش امسال پیرامون وضعیت اقلیت ها در ایران، از جمله آمده است نظام مذهبی ایران همچنان به اشاعه افکار یهودستیزانه ادامه می‌دهد.
گزارش می گوید: به رغم حقوق تصریح شده در قانون اساسی ایران برای اقلیت‌های مذهبی، حکومت ایران همچنان با استفاده از قوانین دینی حاکم در کشور به سرکوب گروه‌های مختلف مذهبی ادامه می دهد.

گزارش می افزاید: علی رغم وعده‌های داده شده، حسن روحانی نیز برای تقویت آزادی‌های مدنی اقلیت‌های مذهبی کاری نکرده است واین نشانگر«عدم پایبندی به وعده های انتخاباتی» از سوی وی بوده است.

گزارش تأکید دارد که عملاً علاوه بر اعضای جامعه بهایی، نوکیشان مسیحی، مسلمانان سنّی مذهب، پیروان صوفی گری و نیز مخالفان شیعی مذهب، یهودیان، ارامنه، مسیحیان آشوری و زرتشتی‌ها هم در ایران از بدرفتاری در رابطه با باورهای مذهبی شان در امان نیستند.

گزارش، از دولت آمریکا می خواهد موضوع آزادی‌های مذهبی و اعتقادی را همواره در مذاکرات خود با جمهوری اسلامی در مد نظر قرار دهد.

منبع

0 thoughts on “در ایران وضعیت وخیم آزادی‌های مذهبی ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *