فیلتر ممنوع!

محاکمه پزشکی که حاضر نشد درباره ستار بهشتی گزارش دروغ بدهد

پزشک سابق زندان اوین که حاضر نشده بود درباره ستار بهشتی گزارش دروغ بدهد، برای محاکمه به دادگاه احضار شده است.

امیر شکیب - Amir Shakib

به گزارش خبرنگار کلمه، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه با ارسال احضاریه ای برای دکتر رضا حیدرپور، او را برای رسیدگی به اتهاماتش فراخوانده است.

دکتر حیدرپور که در زمان انتقال ستار بهشتی به زندان اوین، در بهداری زندان به عنوان پزشک کشیک مشغول به فعالیت بود، در روزهای آینده به جرم آنکه در گزارش وضعیت جسمی این زندانی سیاسی صداقت به خرج داده و مشاهدات خود از آثار ضرب و شتم و شکنجه ها را در پرونده وی آورده بود، دادگاهی می شود.

تصویر احضاریه او را در زیر می بینید:


حیدرپور آبان ماه ۱۳۹۲ و تقریبا در سالگرد شهادت ستار بهشتی زیر شکنجه ماموران پلیس فتا، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. اکنون، در شرایطی که هنوز قاتلان ستار و مسئولان بالادست آنها مجازات نشده اند، پزشکی که شکنجه او را گزارش کرده بود، قرار است محاکمه شود.

بر اساس مقررات زندان، هر زندانی جدید پیش از ورود به بندهای عمومی به بهداری زندان اعزام می شود، تحت معاینه قرار می گیرد و برایش پرونده پزشکی تشکیل می شود.

دکتر حیدرپور نیز در روز دهم آبان ماه ۱۳۹۱ ستار بهشتی را که از بازداشتگاه غیرقانونی پلیس فتا به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود، مورد معاینه قرار داد و آثار شکنجه و ضرب و شتم مشهود بر بدن وی را در پرونده درج کرد.

سه روز بعد که ستار پس از بازگشت دوباره به تحت نظرگاه نیروی انتظامی، زیر شکنجه کشته شد، گزارش این پزشک شجاع و باصداقت اهمیت بیشتری پیدا کرد. هرچند او پس از آن او دیگر مجاز به معاینه هیچ زندانی سیاسی نبود، ولی گزارشش کار خود را کرده بود.

برای مسئولان قضایی که شکایتنامه با دستخط ستار را انکار می کردند و شهادتنامه زندانیان سیاسی را هم نادیده می گرفتند، رفتار مشابه با سندی که با امضای پزشک زندان در پرونده موجود بود، دشوارتر می نمود.

از همین روست که این پزشک زندان ابتدا بازداشت شد و حالا قرار است در دادگاهی حاضر شود که او را به جرم صداقت و بیان حقیقت محاکمه می کند.

دکتر حیدرپور تنها شاهد جنایت های پشت دیوارهای زندان ها نیست که قربانی صداقت خود می شود. موارد دیگری از این نوع نیز در گذشته وجود داشته اند؛ از جمله یکی از معروف ترین آنها دکتر رامین پوراندرجانی: پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک که برخی از قربانیان این بازداشتگاه را پیش از مرگ معاینه کرده بود.

او مدت کوتاهی پس از تعطیلی بازدشتگاه کهریزک، در محل خدمت خود به طرز مشکوکی فوت کرد. مقامات رسمی ابتدا علت مرگ او را سکته قلبی و سپس خودکشی اعلام کردند و در ‌‌نهایت هم در گزارش پزشکی قانونی ادعا شد که مسمومیت باعث مرگ این پزشک جوان شده است؛ همچنان که برای شهدای کهریزک هم مننژیت علت مرگ آنها اعلام شد!

جسد دکتر پوراندرجانی بدون آنکه اجازه کالبدشکافی به خانواده اش داده شود، توسط نیروی انتظامی دفن شد و بعدها برخی نزدیکانش فاش کردند که او پیش از مرگ، جزئیاتی از نحوه شکنجه بازداشت‌شدگان کهریزک را افشا کرده بود و در جلسه ای با حضور نمایندگان عضو کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات در این باره شهادت داده بود.

منبع

0 thoughts on “محاکمه پزشکی که حاضر نشد درباره ستار بهشتی گزارش دروغ بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *