فیلتر ممنوع!

یاهو اولین گام را برای حذف پسورد از زندگی کاربران برداشت

یاهو با راه‌اندازی سرویس تولید رمزهای عبور موقت و یک‌بارمصرف که در هنگام نیاز از طریق موبایل در اختیار کاربر قرار می‌گیرند٬ گام مهمی در مسیر حذف پسورد از زندگی آنلاین کاربران برداشته است.

امیر شکیب - Amir Shakib

به خاطر سپردن چندین رمز عبور برای سایت‌ها و سرویس‌های آنلاینی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم٬ از مهم‌ترین دردسرهای کاربران اینترنت است. تهدیدهای آنلاین و خطر نفوذ دیگران به اکانت‌ها٬ چاره‌ای جز این باقی نمی‌گذارد که پسوردها را با ترکیب پیچیده‌ای از کاراکترها٬ اعداد و نشانه‌ها بسازیم و برای هر اکانت پسورد متفاوتی داشته باشیم.
ساختن و به یاد آوردن این همه رمز کار ساده‌ای نیست. حالا یاهو سرویس جدیدی برای کاربرانش راه‌اندازی کرده٬ که اقدامی تاریخی برای حذف پسورد از زندگی آنلاین کاربران است. یاهو برای تسهیل و تسریع فرآیند انتخاب و به یاد آوردن رمزهای عبور٬ پسوردهای موقت را در هر لحظه‌ای که کاربر درخواست کند٬ تولید و به شماره تلفنی که پیش‌تر به اکانتش متصل کرده ارسال می‌کند.
با راه‌اندازی سرویس پسورد on-demand یاهو، دیگر اساسا ضرورتی ندارد که کاربر پسوردی داشته باشد و چون پسوردها یکتا و یک‌بارمصرف‌اند و به شماره شخصی آنها ارسال می‌شوند٬ امنیت‌شان هم به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.
پسوردهای فوری و موقت یاهو٬ کدهای ۴ کاراکتری‌اند و این سرآغاز روندی جدید در دنیای وب و امنیت آنلاین است و به زودی توسط کمپانی‌های دیگر هم در دستور کار متخصصان امنیتی قرار خواهد گرفت. البته فعال کردن این امکان برای کاربران اختیاری است و اختیاری هم خواهد ماند. یاهو اکنون این امکان را فقط برای کاربران ساکن آمریکا فراهم کرده اما به زودی دامنه آن سراسر جهان را در بر خواهد گرفت.

بسیاری از کمپانی‌های پیش‌تاز تکنولوژی٬ از جمله گوگل٬ توییتر و فیس‌بوک برای افزایش امنیت کاربران راهکار پسوردهای دومرحله‌ای را ارائه می‌کنند. در پسوردهای دومرحله‌ای کاربر پسورد ثابتی دارد٬ و در کنار آن در صورتی که این امکان فعال شده باشد کد ثانوی از طریق موبایل برای او ارسال خواهد شد.
سرویسی که یاهو ارائه کرده فراتر از پسوردهای دومرحله‌ای است٬ چون کاربر اساسا پسورد دائمی ندارد که در معرض خطر هک یا کرک شدن توسط هکرها باشد و فقط با کد منحصر به فردی که هر بار در هنگام نیاز با الگوریتم‌های تصادفی تولید می‌شود و در اختیارش قرار می‌گیرد به حساب کاربری‌اش وارد می‌شود.

سرویس on-demand یاهو تحولی بزرگ در دنیای امنیت اینترنت است. احراز هویت تک‌مرحله‌ای با پسوردهای یک‌بارمصرف تصادفی٬ نتیجه پژوهش‌های امنیتی گسترده‌ای است که یاهو پس از هک شدن میلیون‌ها کاربرش در سال گذشته آغاز کرده و به زودی منشا تحولات قابل توجهی در حوزه امنیت و حریم خصوصی کاربران خواهد بود.

منبع

0 thoughts on “یاهو اولین گام را برای حذف پسورد از زندگی کاربران برداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *