فیلتر ممنوع!

کاخ سفید: توافق ۱۰ ساله هسته‌ای با ایران صحت ندارد

کاخ سفید گزارش‌ها درباره توافق ۱۰ ساله اتمی با ایران را تکذیب کرد. به گزارش رادیو فردا، درهمین حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده که توافق هسته‌ای با ایران در دسترس است.

کاخ سفید توافق ۱۰ ساله هسته‌ای با ایران صحت ندارد-امیر شکیب

به گزارش رویترز، جاش ارنست، سخن‌گوی کاخ سفید روز سه‌شنبه پنجم اسفند اعلام کرد که گزارش رسانه‌ها دراین زمینه که ایالات متحده وایران طرح توافق ۱۰ ساله اتمی را بررسی می‌کنند، صحت ندارد.

روزنامه وال استریت جورنال و خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داده بودند که براساس توافق احتمالی میان ایران و قدرت‌های جهانی، تهران فعالیت‌های هسته‌ای خود را حداقل به مدت ۱۰ سال متوقف خواهد کرد.

به گفته این رسانه‌ها، تعداد سانتریفوژهای فعال درایران درطول این توافق بیشتراز رقم مورد نظرآمریکا خواهد بود، اما ظرفیت غنی‌سازی آن‌ها کمترازسطح فعلی می‌شود واگرایران به تعهدات خود در پنج سال نخست پای‌بند بماند، آن وقت محدودیت‌ها به تدریج برداشته خواهند شد.

آخرین دورمذاکرات دوجانبه ایران وآمریکا روز دوشنبه در ژنو به پایان رسید که طرفین ارزیابی مثبتی ازآن داشتند به‌طوری‌که جان کری، وزیرخارجه آمریکا عنوان کرد که پیشرفتی درکار حاصل شده است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، هم گفت که درباره کلیات توافق حاصل شده و تنها جزییات باقی مانده.

با این حال آقای کری روز سه‌شنبه درکنگره آمریکا نیز تاکید کرد که هنوز توافقی به دست نیامده وآمریکا به زودی می‌فهمد که ایران اساسا تمایلی برای توافق دارد یا نه.

روز سه‌شنبه همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران و قدرت‌های جهانی خواست که اراده سیاسی خود برای دستیابی به توافق هسته‌ای را نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم موگرینی اظهار داشت: «ما نمی‌توانیم فرصت را از دست بدهیم. توافق خوب در دسترس ماست اگر که طرفین هم‌چنان به همکاری‌های خود ادامه دهند و اراده سیاسی برای دستیابی به این توافق داشته باشند».

وی سپس تاکید کرد که «یک توافق جامع به نفع همه طرف‌ها خواهد بود».

دور بعدی مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ هفته آینده در ژنو برگزار می‌شود.

طرفین گفته‌اند که تلاش می‌کنند تا اوایل فروردین ماه به تفاهم سیاسی دست یابند. پس از آن نیز تا ۹ تیر برای دستیابی به توافق جامع مهلت دارند.

0 thoughts on “کاخ سفید: توافق ۱۰ ساله هسته‌ای با ایران صحت ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *