فیلتر ممنوع!

اقدام پوکر باز معروف نفتی برای خروج دارایی های خود از کشور

دلال نام آشنای قمار باز که در چند ماه گذشته خبری از او در فضای دلالی نفت و همچنین سایر تجهیزات این حوزه نبود این روزها در حال تکاپو در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است. این دلال که اقامت موناکو را در اختیار دارد که حتی برای خود فرانسوی ها هم تردد به آن بدون روادید غیر ممکن بوده چند مدتی است که شهر “دوبی”را مامن خود قرار داده است.

امیر شکیب-Amir Shakib

رضا مصطفوی طباطبایی در این مدت به دلیل عدم پرداخت رسانه ها به سو استفاده های او از بیت المال در حوزه نفت، توانسته در کشور امارات استقرار پیدا کند، می خواهد به واسطه وکالت نامه ای که به شخص “غلامرضا سعادت” اعطا نموده است شرایط را برای فروش دارایی های خود از ایران فراهم کند و با تبدیلات آن به ارز، شروع به خارج نمودن آن از ایران نماید.

دلال قمار باز که تصاویر پوکر بازی او به طور عیان و آشکار در سایت های رسمی شرط بندی بین المللی در لاس وگاس آمریکا وجود دارد یکی از سر پل های پرونده کرسنت بوده است. قرارداد کرسنت”Crescent”قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت با شرکت ملی نفت ایران که در در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱ ) امضاء شد.براساس مذاکرات انجام شده، ایران متعهد می‌شد گاز ترش (فراوری نشده) تولیدی میدان گازی سلمان را به مدت ۲۵ سال و از آغاز سال ۲۰۰۵ میلادی به امارات متحده عربی صادر کند. حجم صادرات هم قرار بود از ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز آغاز شود و به تدریج به ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد.
اجرای این پروژه در سال ۱۳۸۴ با دلا یل ارائه شده از سوی دیوان محاسبات ایران ازجمله تغییر نیافتن بهای گاز صادراتی و ثابت ماندن آن در هفت سال اول اجرای قرارداد متوقف شد.درطول دوره ۲۵ ساله این قرارداد، درآمد ایران از فروش گاز به کرسنت بین ۱۶ تا ۲۰ درصد (حدود یک پنجم) بهای گاز قرارداد ایران با ترکیه در دوره مشابه ۲۵ ساله می‌شد.
شنیده های خبرنگار شفاف حکایت از آن دارد که با توجه به قدرت گرفتن برخی از دوستان رضا مصطفوی در وزارت نفت و ترقی جایگاه آنان که در موقع لازم اسناد آن منتشر خواهد شد، این دلال نفتی فرصت را مغتنم شمرده و فضا را برای خارج نمودن دارایی های خود بنا بر وکالت نامه ای که به شخص مذکور داده و در سند زیر می آید، مناسب دیده است.

امیر شکیب-Amir Shakib

اقدامات فراقانونی رضا مصطفوی را می توان در چند بخش تقسیم بندی و به شرح زیر به آنها پرداخت:
1-ایران باید در ازای دریافت 14 دکل نفتی که شامل 10 دکل خشکی و 4 دکل دریایی بود، تلکنولوژی ساخت را از شرکت چینی دریافت می کرد و در معاملات روز دنیا این یک عرف است که با یک معامله تجهیزات نفتی به این وسعت، باید شرکت مادر، تلکنولوژی پایه را نیز به ایران انتقال دهد، ولی این مهم اتفاق نیافتاده و ایران صرفا به عنوان یک مصرف کننده صرف در این قضیه رخ نمایی کرده است.
2-شرکت سپنتا اینترنشنال – شرکت متبوع و وارد شده توسط رضا مصطفوی به معامله دکل های نفتی- تنها در یک مناقصه خرید دکلهای حفاری شمال که مجموعا ارزشی بالغ بر 420 میلیون دلار داشت، با امدادهای غیبی! و خارج کردن رقبا توسط برخی نیروهای ذی نفوذ، به همراه رفقای خود پورسانتی بالغ بر 16میلیون دلار دریافت کرده بود، این در حالی است که این در آمد بابت دکل هایی بوده که به ایران نرسیده است و توقف گاه آن در کشور ثالثی می باشد.

سند بالا به خوبی از سپردن وکالت به غلامرضا سعادت حکایت دارد که نشان از فراهم شدن اوضاع این دلال قمار باز برای رخت بستن کامل از حوزه نفت ایران دارد که در صورت تحقق این امر، سوالات بسیار زیادی بی جواب خواهد ماند.
برآورد می شود این دلال حتی با مناسب دیدن شرایط خود را برای بازگشت به کشور و ادامه فرآیند معیوب دلالی تجهیزات نفتی را از سر گیرد.

منبع

0 thoughts on “اقدام پوکر باز معروف نفتی برای خروج دارایی های خود از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *