فیلتر ممنوع!

وال استریت ژورنال: اوباما نامه‌ای محرمانه‌ به خامنه‌ای ارسال کرده است

عربستان، اسرائیل و امارات از ارسال نامه‌ی محرمانه اوباما به خامنه‌ای بی‌خبر بوده‌اند. این دست‌کم چهارمین نامه اوباما به رهبر ایران است. همزمان سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که سیاست آمریکا در قبال ایران تغییری نیافته است.

0,,18044026_303,00

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” روز پنج‌شنبه (۶ نوامبر/ ۱۵ آبان) از ارسال نامه‌ای محرمانه‌ از سوی باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ به علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی ایران٬ در نیمه اکتبر امسال خبر داد.

به گزارش وال استریت ژورنال اوباما در این نامه به توصیف منافع مشترک در مقابله با گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش سابق) در عراق و سوریه پرداخته است.

وال استریت ژورنال به نقل از کسانی که از محتوای نامه مطلع‌اند، نوشت که این نامه هم در جهت تشدید همبستگی علیه گروه “دولت اسلامی” و هم برای تسریع در روند توافق هسته‌ای با ایران نوشته شده است.

بر اساس این گزارش اوباما در نامه خود به خامنه‌ای تاکید کرده است که هر گونه همکاری در مقابله با گروه تروریستی “دولت اسلامی” تا حد زیادی مشروط به دستیابی ایران به توافق جامع نهایی اتمی با قدرت‌های جهان است.

ایران و گروه ۵+۱ تا روز ۲۴ نوامبر (۳ آذرماه) فرصت دارند تا به توافقی نهایی بر سر مسئله هسته‌ای ایران برسند. گروه ۱+۵ متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا و‌ آلمان است.

نامه ماه اکتبر اوباما دست کم چهارمین نامه وی به رهبر ایران از زمان ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۰۹ است. آمریکا متحدان خود در منطقه نظیر اسرائیل٬ امارات متحده عربی و عربستان سعودی را که از منتقدان دولت اوباما در رابطه با ایران هستند از نگارش چنین نامه‌ای مطلع نکرده بوده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی درباره نامه اوباما به خامنه‌ای نوشت که اگر این موضوع که تل‌آویو از ارسال نامه از واشنگتن به تهران بی‌اطلاع بوده و از طریق گزارش وال استریت ژورنال از این موضوع با خبر شده است صحت داشته باشد٬ ‌بی‌اعتمادی‌ موجود بین آمریکا و اسرائیل بر سر موضوع ایران عمیق‌تر خواهد شد.

“سیاست‌ها تغییری نکرده است”

به گزارش وال استریت ژورنال اوباما نقش ایران را – چه بخواهد نقشی سازنده یا منفی باشد- در مبارزه نظامی و دیپلماتیک برای بیرون راندن “دولت اسلامی” از مناطق تصرف شده در شش ماه گذشته مهم می‌داند.

اوباما و دیگر اعضای کابینه در روزهای گذشته تاکید کرده‌اند که شانس دستیابی به توافق نهایی اتمی با ایران تا مهلت مقرر ۵۰ درصد است. در نگاه ناظران سیاسی پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا نیز احتمال‌ تمدید مهلت مذاکرات را دشوارتر کرده است.

0,,17933123_404,00علی خامنه‌ای تا کنون چهار نامه از باراک اوباما دریافت کرده است

در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال٬ جاش ارنست٬ سخنگوی کاخ سفید٬ اعلام کرد که“سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تغییر نکرده است.” با این‌همه وی گفت که نمی‌تواند درباره نامه محرمانه اوباما و رهبر ایران اظهارنظر کند.

به گزارش رویترز وی که در کاخ سفید در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت بیان کرد که آمریکا درباره مقابله با تروریست‌های دولت اسلامی در حاشیه مذاکرات اتمی با ایران گفتگو کرده است.

وی البته تاکید کرد آمریکا با ایران همکاری نظامی نخواهد کرد. او گفت که “اطلاعاتی با ایران به اشتراک نمی‌گذاریم اما منافع ایران از نتیجه اقدامات موضوع بحث است.

جان بینر٬ سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا٬ اما در واکنش به نامه اوباما به رهبر ایران گفت که به مسئولان ایران اعتماد ندارد و فکر نمی‌کند که آن‌ها را باید در مبارزه با “دولت اسلامی” درگیر کرد.

وی درباره مذاکرات اتمی کنونی هم گفت تمایل دارد امیدوار باشد که مذاکرات جدی است٬ اما تردیدهایی دارد.

غرب ایران را متهم می‌کند از فعالیت‌های اتمی خود اهداف تسلیحاتی دارد. ایران همواره این اتهام را رد کرده و گفته است برنامه‌ی اتمی‌اش صلح‌آمیز است.

منبع

0 thoughts on “وال استریت ژورنال: اوباما نامه‌ای محرمانه‌ به خامنه‌ای ارسال کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *