فیلتر ممنوع!

درخواست نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری برای پخش “اعترافات” جیسون رضائیان

یازده نماینده مجلس ایران در تذکری به وزیر دادگستری خواستار اطلاع‌رسانی “دقیق و شفاف” در مورد پرونده جیسون رضائیان شدند. این نمایندگان از این روزنامه‌نگار آمریکایی ایرانی‌تبار به عنوان “جاسوس و نفوذی” نام برده‌اند.

امیر شکیب - امیرشکیب - Amir Shakib

به گزارش خبرگزاری فارس، یازده نماینده مجلس ایران از جریان اصولگرا، طی تذکری به وزیر دادگستری خواستار “اطلاع رسانی دقیق و شفاف به افکار عمومی” در مورد پرونده جیسون رضائیان شدند.

این نمایندگان در تذکر خود با اشاره به “محاکمه و صدور حکم” برای این آمریکایی ایرانی‌تبار، از مصطفی پورمحمدی خواسته‌اند که “جهت اطلاع افکار عمومی اطلاعات مربوط به این جاسوس و نفوذی آمریکاییان و فیلم‌های اعترافات او” را منتشر کند.

جیسون رضاییان ۳۹ ساله با تابعیت دوگانه ‌ایرانی و آمریکایی برای روزنامه‌”واشنگتن‌پست” در ایران کار می‌کرد. او اوایل تیرماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش یگانه صالحی بازداشت شد. یگانه صالحی پس از چند هفته به قید وثیقه آزاد شد. اما جیسون رضاییان شش ماه در سلول انفرادی محبوس بود و سپس به بند ۲ الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران است منتقل شد.

جیسون رضاییان پس از گذشت حدود یک سال، سرانجام خرداد ۱۳۹۴ به اتهام “جاسوسی برای کاخ سفید” برابر دادگاه قرار گرفت. “واشنگتن پست” و کاخ سفید این اتهام را بی‌اساس خواندند و خواستار آزادی هر چه سریع‌تر این روزنامه‌نگار شده‌اند.

با وجود این اتهامات، چندی پیش‌ محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه ممکن است نظر وزارت اطلاعات در مورد جیسون رضائیان با دیگر دستگاه‌ها متفاوت باشد از اظهارنظر در مورد پرونده او خودداری کرد.

درخواست غیر متعارف

درخواست انتشار محتویات پرونده و اعترافات رضائیان در حالی بیان می‌شود که وزارت دادگستری ایران نمی‌تواند در تصمیمات قضایی دخالت مستقیم داشته باشد و در سال‌های گذشته نیز پخش اعترافات متهمان توسط صدا و سیمای ایران صورت گرفته است.

اسماعیل کوثری، محمدرضا محسنی ثانی، سیدمحمود نبویان، علی اصغر زارعی، حبیب آقاجری، حسینعلی حاجی دلیگانی، ابوالقاسم جراره، سید حسین ذوالانوار، محمد اسماعیلی و منظری توکلی از امضا کنندگان این تذکر هستند.

این نمایندگان در بخش دیگری از تذکر خود تصریح کرده‌اند: «بیش از یک سال است که جاسوس حرفه‌ای و مسئول پایگاه اطلاعاتی آمریکایی‌ها در تهران دستگیر شده؛ جیسون رضائیان در مدت بازداشت مورد حمایت آمریکایی‌ها قرار گرفته و مکرراً آنها از تیم مذاکره کننده ما خواسته‌اند که ایران او را آزاد کند.»

این نمایندگان اصولگرای مجلس همچنین مدعی شدند که “اطلاعات وسیعی از این جاسوس حرفه‌ای در اختیار اعضای کمیسیون قرار گرفت که باعث نگرانی از خطر نفوذی‌ها برای انقلاب اسلامی و استقلال کشور بود”.

اتهامات سازمان اطلاعات سپاه به رضائیان

نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ‌ملی یک روز پیش از این تذکر گفت که در جلسه این کمیسیون، گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره “شیوه‌های نفوذ دشمن برای آسیب زدن به بنیان‌های انقلاب و نظام از جمله پیگیری آمریکا برای آزادی جیسون رضائیان” مورد بررسی قرار گرفته است.

سازمان اطلاعات سپاه در زمان دولت محمد خاتمی نقش پرنگ‌تری در سرکوب مخالفان و منتقدان سیاسی بر عهده گرفت و از سوی اصلاح‌طلبان به عنوان یک سازمان اطلاعاتی موازی از آن نام برده می‌شود.

در دولت محمود احمدی‌نژاد این سازمان فعالیت کمتری داشت و برخورد با منتقدان بیشتر توسط وزارت اطلاعات صورت می‌گرفت. اما به نظر می‌رسد با تغییر دولت، اطلاعات سپاه بار دیگر نقش پر رنگ‌تری بر عهده گرفته است.

نوذر شفیعی در بخش دیگری از سخنانش به نقل از سازمان اطلاعات سپاه گفت: «جیسون رضائیان مأمور اجرای تفکر آن دسته از سنای آمریکاست که معتقدند اگر این کشور بتواند روابط خود را با ایران به سطح قبل از انقلاب برگرداند، حکومت ایران را می‌توان به آسانی ساقط کرد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که دو هفته پیش‌تر ۱۲ نمایندگان مجلس در تذکری به محمود علوی، وزیر اطلاعات و علی جنتی، وزیر ارشاد، خواستار “مقابله با جریان صدها نفری نفوذی سرویس‌های جاسوسی غرب در روزنامه‌ها و رسانه‌های زنجیره‌ای” شده بودند.

تداوم فضای امنیتی با حربه “نفوذ دشمن”

ابراز نگرانی از نفوذ دشمن در اقتصاد، سیاسی و فرهنگ پس از آن بیان می‌شود که آیت‌الله علی خامنه‌ای نسبت به نفوذ آمریکا در ایران پس از دستیابی به توافق هسته‌ای هشدار داد.

او اواخر مرداد ماه در یک سخنرانی عمومی با متهم کردن آمریکا به سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته‌ای، گفت: «آمریکایی‌ها می‌خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در آمریکا تکلیف‌اش و رد یا قبول شدن‌اش معلوم نیست، وسیله‌ای برای نفوذ در ایران بسازند.»

خامنه‌ای اضافه کرد: «ما این راه را قاطعانه بسته‌ایم و با همه توان بالای خود، اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حضور سیاسی در ایران را به آمریکایی‌ها نمی‌دهیم.»

ناظران سیاسی می‌گویند، آیت‌الله خامنه‌ای و حامیان او به شدت نگران تاثیر توافق هسته‌ای ایران و غرب بر نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستند که اسفند ماه آینده به طور همزمان برگزار می‌شوند.

برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب هم می‌گویند که این اظهارات، زمینه سازی برای اعمال فشار بیشتر بر نیروهای منتقد است که قصد شرکت در انتخابات مجلس آینده را دارند.

به باور این فعالان، رهبری جمهوری اسلامی هم‌چنین نگران است که رد صلاحیت کاندیداهای منتقد در انتخابات مجلس و خبرگان واکنش‌های منفی افکار عمومی را در پی داشته باشد و به تنش‌های سیاسی و اجتماعی دامن بزند.

منبع

0 thoughts on “درخواست نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری برای پخش “اعترافات” جیسون رضائیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *