فیلتر ممنوع!

گوگل زیرمجموعه «آلفابت» می‌شود

«یازده سال پیش در هنگام تاسیس گوگل گفتیم که گوگل یک شرکت معمولی نیست و ما قصدمان این نیست که معمولی شویم.»

امیر شکیب - امیرشکیب - Amir Shakib

لری پیج، مدیر عامل شرکت اینترنتی گوگل، روز دوشنبه دهم اوت با گفتن این جملات، خبر از تغییرات تازه‌ای در گوگل داد. تغییراتی که هم سرمایه‌گذاران وال‌استریت را راضی نگه می‌دارد و هم روح خلاقیت و ماجراجویی همیشگی گوگل را حفظ خواهد کرد.

لری پیج اعلام کرد که از این به بعد، شرکت گوگل به عنوان عضوی از شرکت بزرگتری به نام «آلفابت» (الفبا)، به فعالیت‌‌های اینترنتی‌اش ادامه خواهد داد. شرکت الفبا مانند چتری برای گوگل، گوگل ونچر، لایف ساینس، و کالیکو (دیگر شرکت‌های اقماری گوگل)، گوگل اکس، درون، و .. عمل خواهد کرد.

خدمات محبوبی مثل نقشه گوگل، سیستم اندروید، یوتیوب و جستجوی اینترنتی همچنان تحت نام گوگل باقی خواهندماند، اما گروه‌های دیگر به شکل شرکت‌های مجزا و زیر مجموعه الفبا خواهند رفت.

گوگل دیگر فقط یک موتور جستجوگر نیست. آنها به دنبال رساندن اینترنت توسط هواپیماهای بدون سرنشین به نقاط محروم دنیا هستند. آنها تا چند ماه دیگر وسایل نقلیه بدون سرنشین را راهی خیابان‌های کالیفرنیا خواهند کرد. گوگل به دنبال راز طول عمر است، آنها حتی سیستم گرمایش خانه‌ها را هم به دست گرفته‌اند. اینها همه در کنار سرویس‌های خرید آنلاین، خدمات تلفن و تلویزیون، سرویس‌های ترجمه و …را هم اضافه کنید. اینها خدمات متفاوتی‌اند که مدیریت اداری و مالی آنها تحت نام یک شرکت بزرگتر برای گرانندگان گوگل راحت‌تر- و از لحاظ مالی به صرفه‌تر- خواهد بود. از طرفی سرمایه‌گذاران و سهامداران بازار بورس از رشد برخی محصولات راضی خواهند ماند و از طرفی گوگل می‌تواند در قالب شرکت‌های کوچکتر به طراحی و امتحان طرح‌های تازه بپردازد بدون اینکه امنیت مالی پروژه‌های دیگر را به خطر بیاندازد.

«شرکت ما امروز بازدهی خوبی دارد، اما ما می‌خواهیم شفاف‌تر و پاسخگو‌تر عمل کنیم.» لری پیج در پی بیان این مطلب گفت که در شرکت الفبا وی به عنوان مدیر عامل و دیگر بنیان‌گذار گوگل یعنی سرگی برین به عنوان رئيس کل مشغول خواهند شد و مدیر عاملی گوگل به سوندار پیچار- که تا به حال مدیر کل محصولات این شرکت بود- خواهد رسید.

بعد از اعلام این خبر ، سهام گوگل در بازار بورس پنج درصد افزایش یافت و به ۷۰۵ دلار (در ازای هر یک سهم) رسید.

منبع

0 thoughts on “گوگل زیرمجموعه «آلفابت» می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *