فیلتر ممنوع!

اوباما: رابطه سازنده با ایران میتواند از دستاوردهای جانبی توافق وین باشد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا می گوید «رابطه سازنده» با ایران می تواند یکی از دستاوردهای جانبی توافق اتمی با ایران برای محدود کردن فعالیت های هسته ای این کشور باشد.

امیر شکیب - امیرشکیب - Amir Shakib

به گزارش خبرگزاری آسوشتید پرس، آقای اوباما این اظهارات را در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان بیان کرده که قرار است متن کامل آن روز یکشنبه از این شبکه پخش گردد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از این مصاحبه گفته است که توافق وین با ایران از «هر گزینه دیگری” بهتر بوده و این توافق میتواند به طرح موضوعات دیگری با ایران نیز منجر گردد اما نخست از همه باید به موضوع هسته ای ایران رسیدگی شود.

آقای اوباما از بحران سوریه بعنوان یکی از این موضوعات نام گرفته اما در همین حال گفته است طرح چنین مسایلی بسرعت اتفاق نخواهد افتاد.

شماری از دانشمندان آمریکایی از توافق وین حمایت کردند

نزدیک به سی تن از دانشمندان آمریکایی طی نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از توافق اتمی با ایران استقبال کرده و آن را وسیله بزرگی برای دستیابی به امنیت دانسته اند.

روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه ٨ اوت گزارش داد که ٢٩ تن از بزرگترین کارشناسان اتمی آمریکایی، فیزیکدانان امور امنیت نظامی و یا مشاوران امنیت نظامی در کنگره و کاخ سفید آمریکا، این نامه دو صفحه ای را امضا کرده اند.

در میان امضاکنندگان اسامی شلدون لی گلاشو، لئون کوپر، دیوید جاناتان گروس و بورتون ریشتر برندگان جوایز نوبل دیده میشوند.

به گزارش نیویورک تایمز، امضاکنندگان این نامه گفته اند که توافق وین باعث « پیشرفت داعیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه خواهد شد و میتواند به مدلی برای پیمان های منع گسترش سلاحهای اتمی در آینده بدل گردد.»

این دانشمندان گفته اند که توافق وین « دربرگیرنده سختگیرانه ترین الزاماتی است که در گذشته در توافق های منع گسترش سلاحهای هسته ای گنجانده شده است.»

بر اساس توافق وین، که روز چهاردهم ژوئیه میان ایران و کشورهای غربی به امضا رسید، قرار است در بدل رفع تدریجی تحریم های بین المللی علیه ایران ، برنامه اتمی این کشور به یک برنامه هسته ای غیرنظامی محدود گردد.

ناظران می گویند در حالیکه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا سعی دارد نمایندگان کنگره این کشور را به پذیرفتن توافق وین متقاعد کند، انتشار نامه دانشمندان آمریکایی حمایت برجسته ای از این تلاش های آقای اوباما بشمار می رود.

منبع

0 thoughts on “اوباما: رابطه سازنده با ایران میتواند از دستاوردهای جانبی توافق وین باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *