فیلتر ممنوع!

رفسنجانی : مبتکر مذاکره با آمریکا رهبر بود

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار با مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور، گفته است که ماه‌ها پیش از انتخاب حسن روحانی در سال ۹۲، رهبر حکومت اسلامی ایران، آیت الله علی خامنه ای با مذاکره با آمریکا موافقت کرد و برای این منظور تیم‌هایی نیز برای مذاکره با نمایندگان آمریکایی به عمان رفتند، در حالی که، به گفتۀ علی اکبر هاشمی رفسنجانی، نه مردم و نه “دلواپسان” از این موضوع اطلاع نداشتند.

امیر شکیب - امیرشکیب - Amir Shakib

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جای دیگری از سخنانش از توافق اتمی با آمریکا به عنوان تحولی مهم یاد کرد و افزود که این تحول از جایی شروع شد که معمولاً اجازۀ انجام آن را نمی دادند.
علی اکبر هاشمی رفسنجانی سپس افزوده است: «تابوی مذاکره با آمریکا شکست و دولت حسن روحانی نیز پس از روی کار آمدن، مذاکره با آمریکا را برای رسیدن به توافق اتمی ادامه داد. علی اکبر هاشمی رفسنجانی سپس از مردم خواست پایداری کنند تا تحول ادامه یابد. وی همچنین از مسئولان خواست مراقب باشند تا “مبادا حق مردم را بخورند.»

در پی توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی که در ١٤ژوئیه گذشته در وین به دست آمد، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی نماز عید فطر گفت که مذاکرۀ ایران با آمریکا بر سر مسئلۀ اتمی صرفاً موضعی بوده و در سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در قبال آمریکا تغییری صورت نگرفته است.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی در جای دیگری از سخنان امروزش سه شنبه چهارم اوت گفته است: در حالی که جهان در پی همکاری با ایران است، حکومت اسلامی راه را بر این همکاری بسته است. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس افزوده است که نباید از مذاکره ترسید به ویژه اینکه دنیا، به گفتۀ رفسنجانی، به «نقش اساسی ایران» پی برده و جمهوری اسلامی می تواند «در کنار ابرقدرت‌ها نقش خوبی ایفا کند، مشروط به اینکه این کشور، به گفتۀ علی اکبر هاشمی رفسنجانی، مسیر «اعتدال» و میانه‌روی را دنبال کند. هاشمی رفسنجانی سپس گفته است که درخواست آمریکا از ایران این است که «شفاف باشد و در پی تولید سلاح اتمی نباشد».

منبع

0 thoughts on “رفسنجانی : مبتکر مذاکره با آمریکا رهبر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *