فیلتر ممنوع!

مطالبات اخیر آیت الله خامنه‌ای، رسیدن به توافق را بسیار دشوار می‌کند

تنها چند روز به پایان مهلت توافق اتمی با تهران، این توافق و تبعات آن برای آینده آمریکا و جهان ، به ویژه در زمینه امنیت ملی آمریکا بخشی از نشست مرکز امنیت جدید آمریکا را به خود اختصاص داد.

Amir Shakib - امیر شکیب - امیرشکیب

نشست سالانه مرکز امنیت جدید آمریکا، روزجمعه ۲۶ ژوئن با مشارکت روزنامه واشنگتن پست برگزار شد. در این نشست ، مقامات حال و پیشین دولت آمریکا و برخی از اعضای کنگره و کارشناسان در امور مختلف ازجمله امنیتی و سیاست و انرژی در مورد مسایل مختلف تاثیر گذار بر آینده آمریکا، از جمله مذاکرات هسته‌ای، بحث و سخنرانی کردند.

اعضای پنل را سناتور جمهوریخواه تام کاتن، مخالف سرسخت مذاکرات اتمی با ایران، نیکلاس برنزدیپلمات پیشین و استاد سیاست بین‌الملل در دانشگاه هاروارد، ایلان گلدنبرگ عضو ارشد مرکز امنیت جدید آمریکا و دیوید ایگنیشس، نویسنده روزنامه واشنگتن پست تشکیل می دادند.

نیکلاس برنز در پاسخ این سوال که اگر وی به جای وزیر امور خارجه آمریکا با ایران مذاکره می‌کرد چه مبنایی را برای چارچوب مذاکره ضروری می‌دانست گفت که برای یک توافق خوب باید زمینه حمایت فراحزبی وجود داشته باشد و افزود به تصور وی تفاهم سیزدهم فروردین ماه در لوزان، بهتر از نبود یک توافق است. ولی آقای برنز با اشاره به مطالبات اخیر آیت اله خامنه ای که بندهای اصلی توافق موقت را نقض می‌کند، گفت با این شرایط، رسیدن به توافق بسیار مشکل و پیچیده می‌شود.

آقای برنز گفت: «به تصور من تیم مذاکره کننده آمریکا همراه با فرانسه و بریتانیا لازم است بسیار محکم باشند، و حاضر باشند این هفته یا هفته آینده میز مذاکره را ترک کنند.»

نیکلاس برنز افزود: «حتی اگر ما به توافق هم برسیم نباید انتظار عادی شدن روابط با ایران را داشته باشیم. تا زمانی که تهران در عراق و یمن و سوریه و لبنان و غزه در پی نفوذ و بی‌ثبات‌سازی علیه سنی‌ها و سلطه‌طلبی علیه متحدان و دوستان ما در منطقه است، ما باید علیه نفوذ ایران مقابله کنیم.»

از سوی دیگر اما سناتور کاتن به کلی مذاکره با ایران را بی‌ثمر دانست و حکومت ایران را جنایتکار خواند که هم اکنون چهار شهروند آمریکایی را در گروگان دارد و دستهایش به خون صدها سرباز، دیپلمات و مامور امنیتی آمریکا آلوده است.

آقای کاتن گفت: «این یک رژیم عادی نیست و تا زمانی که بر قدرت است ، آمریکا و دوستان و متحدان آمریکا در منطقه امن نیستند. راه آن است که نخست وزیر اسراییل در کنگره آمریکا گفت. ما از مذاکره کنار میرویم و زمانی که ایران آماده پذیرفتن هدف‌های ما است مذاکره می‌کنیم که برچیده شدن برنامه اتمی ایران است، آنگاه ما شروع به لغو تحریمها می‌کنیم.» این سناتور جمهوری‌خواه گفت که سناتورها مناندز و کرک درپی تصویب تحریم‌های جدید هستند، و مطمئن است که کنگره آن را تصویب خواهد کرد.

در این بین، ایلان گلدنبرگ ابراز عقیده کرد که بازگشت به تحریمها در گذشته به حد کافی موثر نبوده و ایران را از پیگیری فعالیت اتمی بازنداشته است. به گفته او، اقدام نظامی هم تنها می‌تواند برای عقب راندن برنامه اتمی تهران برای مدتی مفید باشد. از سوی دیگر متحدان آمریکا در منطقه بسیار نگران هستند و بحران و رقابت میان عربستان سعودی و ایران در حال افزایش است. آقای گلدنبرگ اضافه کرد که ایرانیها که تصور می‌کنند آمریکا در حال خروج از منطقه است، در تجاوزات خود جسورتر شده اند.

منبع

0 thoughts on “مطالبات اخیر آیت الله خامنه‌ای، رسیدن به توافق را بسیار دشوار می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *