فیلتر ممنوع!

عربستان سالهاست که ایران را به دقت تحت نظر دارد

مدارک جدید منتشر شده توسط وبسایت ویکی‌لیکس، که اسناد محرمانه زیادی تاکنون منتشر کرده است، حاکیست که دولت عربستان سعودی سالها است که رویدادهای ایران را به دقت تحت نظر گرفته است.

امیر شکیب - Amir Shakib

بخشی از آخرین سری مدارک مکاتبات دیپلماتیک که جمعه گذشته ۱۹ ژوئن توسط ویکی‌لیکس منتشر شده است به مکاتبات مقامات مختلف وزارت خارجه عربستان اختصاص دارد. مدارک منتشر شده مربوط به چندین کشور است، از اسرائیل، لبنان و مصر گرفته تا ایران.

به نوشته روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، طبیعتاً مکاتبات به عربی هستند و متخصص عرب زبان این روزنامه گفته است که برخی از مکاتبات رسمی میان مقام‌های سعودی در مورد ایران، کنکاشی جهت روشهای تضعیف نظام جمهوری اسلامی است.

ایندیپندنت نوشته،منشأ یک چنین مکاتبه‌ای سفارت عربستان در تهران بوده و در آن، از کلافگی مردم ایران و تمایل قوی برای تغییر رژیم نوشته شده است.

این مکاتبه، راه‌های علنی کردن ناراحتی‌های مردم را بررسی کرده و شبکه‌های اجتماعی را برای این منظور پیشنهاد داده است. سفارت عربستان در تهران همچنین نظر داده که باید با مخالفان جمهوری اسلامی که در خارج از کشور هستند بیشتر صحبت شود، فعالیتهای آنها با یکدیگر هماهنگی شود و از آنها خواسته شود تا عکس‌های شهروندان ایرانی شکنجه شده در ایران برای عموم نشان داده شوند.

در خلاصه برخی از این مدارک، کلمات تهران، لبنان و حزب الله در یک جمله آمده… در مکاتبه‌ای دیگر، نام امام موقت نماز جمعه تهران، احمد خاتمی، آمده است.

از سوی دیگر، نگرانی ریاض از مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران، حداقل از ۳ سال پیش، در مدارک مستند شده است.

 بطور کلی روزنامه ایندیپندنت نوشته است که به نظر می رسد سعودی‌ها کاملاً همسایه خود در شمال خلیج فارس را زیر نظر دارند.

همچنین در یکی از اسناد افشاء شده ادعا شده‌است که عربستان برای پرداخت هزینه سال‌های تحصیلات علی مهاجرانی، فرزند عطاءالله مهاجرانی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، در یکی از دانشگاه‌های بریتانیا همراه با پرداخت هزینه مسکن این جوان در دوران تحصیلش ابراز آمادگی کرده است.

 عطاءالله مهاجرانی در گفتگویی با بی بی سی گفته‌است در زمان مناسب در این مورد اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

ویکی‌لیکس اعلام کرده که بیش از نیم میلیون سند در اختیار دارد اما فعلا بیش از ۶۰ هزار سند را منتشر کرده است.

منبع

0 thoughts on “عربستان سالهاست که ایران را به دقت تحت نظر دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *