فیلتر ممنوع!

معاون رئیس جمهور ایران از اخراج ۴۷ هزار کارمند زن خبر داد

معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده از اخراج ۴۷ هزار کارمند زن در این کشور در نتیجه «سیاست‌های غلط دولت گذشته» خبر داد. وی همچنین گفته که آمار بیکاری زنان در ایران دو برابر مردان است.

امیر شکیب- Amir Shakib

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) شهیندخت مولاوردی، معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از نرخ بیکاری دو برابری زنان نسبت به مردان در ایران خبر داد.

در ابتدای سال جاری نیز علی ربیعی، وزیر کار ایران اعلام کرده بود که نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده است.
مولاوردی همچنین گفته که علیرغم رشد روزافزون تعداد فارغ‌التحصیلان زن، نرخ اشتغال آنها در سال‌های اخیر از ۱۲ درصد فراتر نرفته و به طور کلی نرخ مشارکت اقتصادی در خوشبینانه‌ترین حالت به ۱۶ درصد رسیده است.
به گفته وی «با توجه به وضعیت موجود استخدام دولتی در کشور، به هیچوجه کشش برای این حجم بالای تقاضا برای استخدام وجود ندارد، بنابراین دولت باید برای افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و توانمندسازی اقتصادی زنان تدابیری بیاندیشد.»

مولاوردی امروز همچنین در گفت‌وگو با روزنامه جهان صنعت گفته که «سیاست های غلط گذشته دلیل اخراج ۴۷ هزار کارمند زن» بوده است.
وی با بیان اینکه «برخی قوانین تصویب شده در دولت قبل» در دولت حسن روحانی مشکلاتی ایجاد کرده در ادامه توضیح داده است: «یک مورد مرخصی زایمان است که افزایش پیدا کرده. الان این موضوع را دستگاه‌هایی که تحت پوشش بیمه خدمات درمانی هستند، اجرایی می‌کنند؛ اما دستگاه‌هایی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند، به دلیل بار مالی بعضاً اجرایی نمی‌کنند و دولت هم نتوانست بودجه لازم را برای اجرای آن تأمین کند.»
وی تاکید کرده است که ۴۷ هزار زن از این مرخصی استفاده کرده و از کار اخراج شده‌اند.
به گفته معاون رئیس جمهور ایران، اخراج این افراد همزمان شده است با « سیاست‌های افزایش جمعیت و ابلاغ آن سیاست‌ها» که به گفته وی «بسیار جامع و واقع‌نگرانه» است.

مولاوردی تاکید کرده است: «اگر برداشت دولت بر این مبنا باشد که پیشنهادی منجر به شکلگیری حذف زنان از بازار کار شود، با توجه به وضعیت نرخ پایین مشارکت اقتصادی زنان و آسیب‌های اجتماعی که از این جنبه ممکن است زندگی آنها را تهدید کند، مخالفت می‌کند.
وی در حال یادآوری کرده: «از آن سو هم دست دولت بسته است برای آنکه بتواند با این قیمت پایین نفت و شرایط اقتصادی فعلی کشور برای کارفرماها مشوق ایجاد کند.»

معاون حسن روحانی همچنین درباره وضعیت خشونت علیه زنان در ایران، با خودداری از دادن آمار دقیق گفته که این موضوع «محرمانه است» و در عین حال تاکید کرده که «خشونت علیه زنان یک پدیده جهانی است.»
مولاوردی در مورد خشونت علیه زنان در ایران توضیح داده است: «گزارش‌هایی که در این زمینه دریافت می‌کنیم در همه جای دنیا وجود دارد. شدت و ضعف دارد. آمار عددی چون محرمانه است نمی‌توان به این راحتی اعلام کرد. ما از گزارش‌ها و آمار ارائه شده استفاده می‌کنیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی لازم را در این زمینه داشته باشیم و لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را به تصویب برسانیم.»

منبع

0 thoughts on “معاون رئیس جمهور ایران از اخراج ۴۷ هزار کارمند زن خبر داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *