فیلتر ممنوع!

شمخانی: اولین نفر در فهرست ۲۳ نفره درخواست مصاحبه غرب هستم

علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید که او اولین فرد از فهرست ۲۳ نفره‌ای است که دولت‌های غربی خواسته‌اند در مورد برنامه اتمی ایران با آنها مصاحبه کنند.

امیر شکیب - Amir Shakib

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در برنامه “نگاه” شبکه اول سیمای ایران در باره مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی گفت: «ما در فضای چالش به دنبال تامین منافع خود هستیم و آنها به دنبال مهار ایران هستند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، علی شمخانی در شامگاه شنبه (۳۰ مه/ ۹ خرداد) افزود: «مهار یک اقدام تعاملی و صلح‌جویانه نیست. اینجا جنگ بین اراده‌هاست، هر کس اراده قوی‌تر داشته باشد می‌تواند بهره مناسب‌تری ببرد و مذاکره کار دشواری است.»

در رابطه‌ با همین موضوع “مهار ایران”، کشورهای غربی برای شفافیت بخشیدن به اطلاعات خود در رابطه با اهداف برنامه اتمی جمهوری اسلامی، درخواست مصاحبه با برخی مسئولان و کارشناسان اتمی ایران را داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، شمخانی در این برنامه تلویزیونی گفت که او نخستین فرد در فهرستی است که طرف مقابل خواسته با آنها مصاحبه کند.

بیشتر بخوانید: صفحه ویژه برنامه هسته‌ای ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی در سخنان خود تأیید کرد که کشورهای غربی لیستی شامل نام ۲۳ نفر را به هیئت مذاکره‌کننده ایران داده‌اند که مایل به گفت‌وگو با آن‌‌ها هستند، ولی مذاکره‌کنندگان ایران این درخواست را رد کرده‌اند. شمخانی گفت، نام او در صدر این لیست بوده است.

شمخانی می‌گوید، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گذشته با دانشمندان هسته‌ای ایران مصاحبه کرده، ولی در پی آن سه تن از این دانشمندان ترور شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شمخانی ترتیب قرار گرفتن اسامی مورد اشاره در این لیست را “مسخره” خواند و گفت: «اگر توانستیم به توافق برسیم که چه بهتر، اما اگر این طور نشد صدمه‌ای به ما وارد نمی‌شود.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در روز ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) درخواست برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران را “زیاده‌روی” خواند و از این درخواست با عنوان “بازجویی” یاد کرد. او گفت که “هرگز و مطلقا چنین اجازه‌ای به بیگانگان” نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای: غیر از مسئله هسته‌ای، سریال حقوق بشر نیز در انتظار ماست

از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها برای رفع برخی ابهامات در برنامه اتمی ایران درخواست بازرسی از تأسیسات نظامی پارچین در نزدیکی تهران را داده است، ولی مقام‌های جمهوری اسلامی هر بار با این درخواست مخالفت کرده‌اند. آژانس مظنون است ‌که در گذشته در این تأسیسات آزمایش اتمی برای ساخت سلاح اتمی صورت گرفته باشد.

در این رابطه نیز رهبر جمهوری اسلامی تأکید کرده بود: «اجازه نمی‌دهیم از هیچ‌یک از مراکز نظامی هیچ‌گونه بازرسی از سوی بیگانگان انجام شود.»

احتمال بازرسی آژانس بین‌المللی اتمی از مراکز نظامی ایران خشم و واکنش تند برخی مقامات نظامی جمهوری اسلامی را در پی داشت. به طوری که سردار حسین سلامی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد که ایران هرگونه تقاضای بازدید از مراکز نظامی را “با سرب داغ” پاسخ خواهد داد.

آمانو: بازدید از تأسیسات نظامی حق آژانس است

در پی این سخنان و اعتراضات شدید در مجلس در مورد احتمال بازرسی از مراکز نظامی ایران، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، در صورت پیوستن ایران به پروتکل الحاقی، بازدید از همه تاسیسات نظامی این کشور حق آژانس است. آمانو افزود که تشخیص ماهیت برنامه‌های اتمی ایران به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

یوکیا آمانو افزود: «ایران در حال حاضر پروتکل الحاقی “ان‌پی‌تی” را اجرا نمی‌کند، اما در صورت توافق، آژانس همان اقداماتی را در مورد ایران انجام خواهد داد که در مورد سایر کشورها اجرا می‌شود.»

بیشتر بخوانید: “شرط گذاشتن برای آژانس کار دشواری است”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «بازرسی از تأسیسات نظامی ایران بخش مهمی از هرگونه معامله‌ای با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور خواهد بود.»

خانم ماری هارف با توجه به اظهارات علی خامنه‌ای یادآوری کرده است که در غیر این صورت طرفین به مشکل برخورده‌اند: «ما و ایران توافق کرده‌ایم که در طی روندی ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بررسی شود. بخشی از این توافق شامل دسترسی به سایت‌های نظامی است.»

منبع

0 thoughts on “شمخانی: اولین نفر در فهرست ۲۳ نفره درخواست مصاحبه غرب هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *