فیلتر ممنوع!

انتظار کاهش تحریم‌ها تا پایان ۲۰۱۵ را نباید داشت

به گفته سفیر فرانسه در آمریکا، ایران و گروه ۵+۱ تا پایان مهلت تعیین‌شده، یعنی آخر ماه ژوئن احتمالا به توافقی دست نخواهند یافت. سفیر آلمان در سازمان ملل هم گفته است که تحریم‌ها شاید در اواخر سال جاری میلادی کاهش یابند.

امیر شکیب - Amir Shakib

ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه از سوی “شورای آتلاتنیک” در واشنگتن برگزار شده بود، از مذاکرات هسته‌ای با ایران سخن گفت. او تصریح کرد که در پنج هفته مانده به پایان مهلت مقرر و حتی بعد از آن هم دستیابی به توافق شاید ممکن نباشد.

شورای آتلانتیک، یک اندیشکده آمریکایی در زمینه دیپلماسی عمومی و مشورت در زمینه حفظ فرادستی دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی آمریکا در دنیاست. شماری از چهره‌های مهم سیاسی آمریکا مانند چاک هیگل، سوزان رایس و ریچارد هالبروک عضو این شورا بوده‌اند.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحدژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد

آرو در برشمردن دشواری‌های مذاکرات از جمله به مسائل تکنیکی حل‌شده اشاره کرد و افزود که هر توافقی باید جامع و مانع باشد.

در مذاکرات جاری گروه ۵+۱ متشکل از ۵ عضو دائم شورای امنیت و آلمان، به دنبال دستیابی به مکانیزم‌هایی است که از حرکت احتمالی ایران به سوی تولید بمب اتمی به گونه‌ای مطمئن‌تر جلوگیری کند.

فرانسه یکی از اعضای گروه ۵+۱ است که معمولا در مذاکرات مواضع سرسختانه‌ای دارد و می‌کوشد “دیدگاه‌ها و نگرانی‌های” اسرائیل و کشورهای عربی را نمایندگی کند.

کاهش تحریم‌ها در خوشبیانه‌ترین حالت در انتهای سال جاری

در جلسه شورای آتلاتنیک پتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل نیز سخنرانی کرد. او نیز کاهش تحریم‌ها علیه ایران را در بهترین حالت تا پیش از پایان سال جاری بعید دانست.

هم‌زمان، سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران، در سخنانی در شهر وین گفت که مذاکرات جاری عمدتا بر سر زمان و چگونگی لغو تحریم‌ها علیه ایران متمرکز است.

ریابکوف تصریح کرد: «برای ما، مهمترین مسائل شامل سرعت و زمان لغو تحریم‌های تسلیحاتی، تعیین ماهیت بی‌سابقه توافقنامه در دست مذاکره و نظارت بر روند اجرای آن در همه مراحل تصمیم‌گیری پس از دستیابی به توافق است.»

پتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل متحدپتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل متحد

همچنین خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از ریابکوف گزارش داده است که این کشور قرارداد ارسال موشک‌های اس۳۰۰ به ایران را عملی خواهد کرد، ولی تاریخ دقیق آغاز این کار هنوز نامشخص است.

قرارداد فروش موشک‌های اس۳۰۰ در سال ۲۰۱۰ پس از اعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از سوی روسیه لغو شد. اما در آوریل امسال کرملین دوباره اعلام کرد که با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته‌ای ارسال این موشک‌ها به ایران را در دستور کار قرار می‌دهد. این تصمیم مسکو با انتقاد آمریکا و اسرائیل روبرو شد.

اظهارات ریابکوف در حالی است که روز گذشته (۲۵ مه) حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران در پی دیدار با میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو، از ارسال عنقریب موشک‌های روسی به ایران سخن گفته بود.

ادامه مذاکرات هسته‌ای

مذاکرات هسته‌ای در سطح معاونان وزارت‌های خارجه که قرار بود سه‌شنبه (۲۶ مه/ ۵ اردیبهشت) شروع شود به چهارشنبه موکول شد.

این دور از گفتگوها با حضور عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود. اشمیت نمایندگی کشورهای ۵+۱ در مذاکرات هسته ای را به عهده دارد. این دور از مذاکرات هسته ای تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

ایران و گروه ۵+۱ در ماه فروردین امسال در لوزان سوئیس درباره چارچوب اولیه توافق برای حل مسئله هسته‌ای ایران به تفاهم رسیدند.

دو طرف توافق کرده‌اند که این مذاکرات را تا پایان ماه ژوئن (۱۰تیر) به سرانجام برسانند. هدف مذاکرات محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران در قبال لغو تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور و حصول اطمنیان از صلح‌آمیز بودن این برنامه هسته‌ای است.

منبع

0 thoughts on “انتظار کاهش تحریم‌ها تا پایان ۲۰۱۵ را نباید داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *