فیلتر ممنوع!

صدور مجوز دو هزار مهد کودک برای بسیج

آرزو ذکایی‌فر، مدیر کل امور کودکان سازمان بهزیستی کشور، پنجم اردیبهشت‌ماه، با تکیه بر لزوم “توسعه کیفی مهدهای کودک” و ارتقای آن به سطح استاندارد، از تعطیلی بسیار زود مهدکودک‌های به گفته او “غیرمجاز” سخن گفت. او در این راستا به تفاهم‌نامه‌ای اشاره کرد که برمبنای آن قرار است برای سپردن ۲ هزار مهدکودک “بسیج خواهران” مجوز صادر شود.

امیر شکیب - Amir Shakib

چند روز پیش از آن، محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، در همایشی، زیرعنوان “تجلیل از پیشتازان رجعت به حجاب برتر”، از وضعیت مهدکودک‌ها انتقاد کرد و گفت: “بسیاری از مهدکودک های کشور رواج دهنده فرهنگ غربی هستند و حقیقت دین اسلام و فرهنگمان را به کودکان آموزش نمی‌دهند.” او همچنین از عملکرد آموزش و پرورش در زمینه ترویج حجاب انتقاد کرد و گفت : “چند کتاب درباره حجاب در مدارس کشور تدریس می‌شود و به شبهات دانش آموزان در موضوع حجاب پاسخ داده می شود؟ برخی می‌گویند نباید برای مقابله با تهاجم فرهنگی برخورد نظامی انجام شود و باید با کارهای فرهنگی آنها را تشویق کرد، اما کارنامه عملکرد فرهنگی نداریم.”

این نخستین بار نیست که خبر واگذاری مهدکودک‌ها به سازمان بسیج منتشر می‌شود. در سال‌های گذشته، بخش بزرگی از خدمات آموزشی خصوصی کودکان در اختیار سپاه پاسداران و سازمان بسیج قرار گرفت و اکنون به نظر می‌رسد که این روند با شتاب بیشتری ادامه پیدا کرده است.

از جمله در آذرماه سال ۱۳۹۲، خبرها حکایت از گشایش ۵۰۰ مهد کودک قرآنی بسیج داشتند

اکنون خبر واگذاری دو هزار مهد کودک یا یک‌چهارم مهد کودک‌ها به بسیج زنان می‌تواند نشانه‌ای از پیشروی برنامه سازمان بسیج برای تسلط بر نحوه تربیت کودکان باشد.

از سعید پیوندی، جامعه شناس و استاد دانشگاه لرن پرسیدم با چه صلاحیتی وظیفه آموزش و تربیت نونهالان یک کشور به چنین گروهی سپرده می شود و حاصل آن چه خواهد بود ؟

چون بر اساس گفته‌های برخی از مقامات جمهوری اسلامی، تجربه نسل تربیت یافته در دوران حاکمیت جمهوری اسلامی، تجربه‌ای شکست خورده در زمینه تربیت ایدئولوژیک جوانان است و هفته گذشته، سیدشهاب‌الدین چاوشی، معاون سیاسی استاندار تهران گفت : “۹۰ درصد جوانان ما امروز به واسطه رفتارهای سیاسی ما از اسلام فاصله گرفته‌اند. ما نمی‌توانیم حرف‌هایی را بزنیم که عده خاصی آن‌ها را بپسندند. این شیعیان امیرالمونین که با رفتارهای من و شما و بی‌تفاوتی‌ها و بی‌مسئولیتی کسانی که در معرض مسئولیت قرار گرفته‌اند از دیندارن گریزان می‌شوند، مسئولیتش با من و شماست..

حال نهادهای نظامی و امنیتی حاکم در ایران چگونه خواهند توانست پس از بیش از سی سال تبلیغات مذهبی، از ادامه این تجربه شکست خورده، با تغییر روش در ساختار آموزش، جلوگیری کنند؟

سعید پیوندی می گوید این نگرانی بزرگی را برای آموزش و پرورش ایران به وجود می آورد چون روشن نیست چه کسانی به این افراد که وظیفه شان چیز دیگری است، امکان می دهد در آموزش کودکان دخالت کنند. بدین ترتیب کودکان در سالهائی که باید در شادی به سربرند، می بایست در دنیائی غم انگیز آموزش ببینند و این برای پرورش شخصیت آنان بسیار منفی خواهد بود.

منبع

0 thoughts on “صدور مجوز دو هزار مهد کودک برای بسیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *