فیلتر ممنوع!

یک هیئت نفتی آمریکایی این هفته به ایران سفر می‌کند

معاون وزیر نفت ایران می‌گوید که یک هیئت نفتی آمریکایی در هفته جاری به ایران سفر می‌کند تا امکان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را بسنجد. به گفته شعری مقدم، محدودیتی برای سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در صنایع پتروشیمی وجود ندارد.

امیر شکیب - Amir Shakib

خبرگزاری مهر به نقل از معاون وزیر نفت ایران گزارش می‌دهد که یک هیئت نفتی آمریکایی هفته جاری از ایران دیدن خواهد کرد تا فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در عرصه انرژی در این کشور را بررسی کند. این بررسی‌ها همزمان با مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای انجام می‌شود.

طبق تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا علیه ایران مقرر کرده، معامله مستقیم یا غیر مستقیم آمریکایی‌ها با بخش صنعت نفت ایران یا افراد و شرکت‌هایی که با این بخش در ارتباط هستند، ممنوع است. همچنین شرکت‌های آمریکایی اجازه سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران یا معامله با آن را ندارند.

عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، روز دوشنبه (۱۴ اردیبهشت / ۴ مه) به خبرگزاری مهر گفت: «پیش‌بینی می‌شود با سفر این هیئت نفتی آمریکایی به تهران و در صورت لغو تحریم‌های صنعت نفت، در آینده شاهد حضور شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز آمریکا در ایران باشیم.»

دوم آوریل (۱۳ فروردین) ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه باضافه آلمان) در لوزان سوئيس بر سر چارچوب توافق هسته‌ای به تفاهم رسیدند. هدف از این توافق، محدود کردن برنامه اتمی ایران به نحوی است که این کشور نتواند بمب اتم بسازد. در برابر لغو تحریم‌ها علیه ایران در دستور کار قرار می‌گیرد. مهلت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای ۳۰ ژوئن است.

اعلام آمادگی‌ اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای سرمایه‌گذاری

شعری مقدم بدون اشاره به جزئيات بیشتر گفت که “چند شرکت اروپایی-آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید پتروشیمی در ایران” اعلام آمادگی کرده‌اند. او افزود که مذاکرات با شرکت‌هایی از آلمان، هلند و ایتالیا برای مشارکت در صنایع پتروشیمی آغاز شده است.

تحریم‌های غرب علیه ایران باعث کاهش شدید صادرات نفت ایران شده است. ایران هم اکنون روزانه حدود یک میلیون و یکصد هزار بشکه نفت صادر می‌کند در حالی‌که پیش از سال ۲۰۱۲، حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد. کاهش درآمد نفتی از جمله مانع سرمایه‌گذاری کافی برای توسعه این بخش از صنعت ایران بوده است.

تحریم‌های مقرر علیه ایران همچنین موجب شده که شرکت‌های مهم نفتی غرب نمایندگی‌های خود را از ایران خارج کنند.

راه هموار شرکت‌های آمریکایی

مقامات ایرانی بارها گفته‌اند که دولت ایران مانعی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های غربی، از جمله شرکت‌های آمریکایی، در صنایع پتروشیمی ایجاد نخواهد کرد.

معاون وزیر نفت نیز در پاسخ به پرسش خبرگزاری مهر که آیا از نظر قوانین ایران محدودیتی برای سرمایه‌گذاری‌های آمریکایی‌ها در صنایع پتروشیمی وجود ندارد گفت: «خیر، هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور وجود ندارد، زیرا وقتی این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند، یک شرکت ایرانی ثبت می‌کنند و آن شرکت می‌تواند بدون محدودیت در ایران فعالیت کند.»

در سال ۲۰۱۳ نیز بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، گفته بود که هفت شرکت غربی، از جمله شرکت‌های آمریکایی “اکسون موبیل” و “کونوکو فیلیپس”، می‌توانند پس از لغو تحریم‌ها برای فعالیت به ایران بیایند.

منبع

0 thoughts on “یک هیئت نفتی آمریکایی این هفته به ایران سفر می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *