فیلتر ممنوع!

کاخ سفید: اتهام جاسوسی به جیسون رضاییان مضحک است

وکیل جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست در ایران گفته است، این روزنامه‌نگار به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت‌های متخاصم» در برابر دادگاه قرار گرفته است. کاخ سفید چنین اتهام‌هایی را «مضحک» خواند.

amir shakib - امیر شکیب

به گزارش هرانا، لیلا احسن وکیل مدافع جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در ایران روز دوشنبه (۳۱ فروردین/ ۲۰ آوریل) به خبرگزاری فرانسه گفت، موکل در دادگاه او به «جاسوسی» و «همکاری با دولت‌های متخاصم» متهم شده است. وکیل مدافع رضاییان در عین‌حال اضافه کرد که دادگاه هیچگونه مدرکی در اثبات این اتهام‌های موکلش ارائه نکرده است.

لیلا احسن درباره جزئیات اتهام‌های جیسون رضاییان به خبرگزاری «تسنیم» نیز گفت: «بر اساس کیفرخواست صادره، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و نوشتن نامه به اوباما رئیس جمهور آمریکا و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اتهامات جیسون رضائیان است.»

وکیل مدافع خبرنگار واشنگتن پست در گفت‌وگو با تسنیم نیز تاکید کرده «دلایل موجهی» برای اتهام‌های مطرح علیه رضاییان در پرونده او وجود ندارد.

ایران و آمریکا «متخاصم» نیستند

لیلا احسن هم‌چنین گفت، علیرغم وجود اختلافات سیاسی میان ایران و آمریکا، دو کشور از نظر موازین حقوق بین‌الملل «متخاصم» محسوب نمی‌شوند.

به گفتهٔ وکیل مدافع رضاییان، «از نظر حقوق بین‌الملل دو کشور زمانی متخاصم به شمار می‌روند که اولا اعلام جنگ شده و در حال جنگ باشند و یا پس از درگیری نظامی آتش‌بس اعلام‌شده اما منجر به برقراری صلح دائم نشده باشد.»

خانم احسن افزود، رضائیان خبرنگار است و ماهیت شغل خبرنگاری دسترسی به اطلاعات و انتشار آن است. با این‌حال او تاکید کرد که موکلش «شخصاً به هیچ اطلاعات محرمانه‌ای مستقیم یا به‌صورت غیرمستقیم دسترسی نداشته تا آن را منتشر کند یا در اختیار دیگران قرار دهد».

لیلا احسن هم‌چنین به خبرگزاری تسنیم گفت، تداوم بازداشت موکلش با بند دال ماده ۳۲ قانون آئین دادرسی کیفری مغایر است. او افزود: «در ماه‌های اخیر با برخی درخواست‌های جیسون برای ملاقات حضوری با همسرش موافقت شده است اما امیدواریم وی تا زمان صدور حکم نهایی با تبدیل قرار بازداشت، آزاد شود.»

کاخ سفید: اتهام جاسوسی مضحک است

کاخ سفید روز دوشنبه اتهام‌های مطرح شده علیه خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست را «مضحک» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «برنادیت میهان» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت، کاخ سفید هنوز هیچ اطلاعیه رسمی که از سوی مقام‌های قضایی ایران درباره اتهام‌های مطرح شده علیه جیسون رضائیان صادر شده باشد، ندیده است.

«ماری هارف» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز درباره اتهام‌های جیسون رضاییان گفت، هنوز اعلامیه رسمی مقام‌های قضایی ایران یا گزارشی از وکیل او نداریم و در صورتی که اتهام‌های مطرح شده درست باشد، «پوچ» هستند.

جیسون رضائیان ۳۹ ساله، دارای تابعیت ایرانی و آمریکایی، از سال ۲۰۱۲ از ایران برای واشنگتن ‌پست کار می‌کرد. اما او در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ در تهران بازداشت شد. همسرش، یگانه صالحی، دارای تابعیت ایرانی و همکار نشریه انگلیسی‌زبان «نشنال» در امارات متحده عربی نیز هم‌زمان با او بازداشت شده بود، اما پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

منبع

0 thoughts on “کاخ سفید: اتهام جاسوسی به جیسون رضاییان مضحک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *