فیلتر ممنوع!

نامه محرمانه اعضای خبرگان به هاشمی: برای ریاست کاندیدا شوید!

درحالی‌که تنها چهار روز به برگزاری اجلاس مجلس خبرگان و تعیین هیات رئیسه آن باقی است، پیش‌بینی‌ها از اجماع بر سر ریاست هاشمی رفسنجانی حکایت دارد. با وجود این‌که مخالفان او سعی می‌کنند با مطرح کردن نام‌های متفاوت برای کاندیداتوری، او را از حضور منصرف کنند.

امیر شکیب-Amir Shakib

به گزارش بهار، «محمدعلی موحدی کرمانی» روز پنج‌شنبه درحاشیه اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری، درباره انتخابات آتی مجلس خبرگان درباره گمانه زنی‌های قبلی خود که مطرح کرده بود، هاشمی شاهرودی کاندیدا می‌شود، عنوان کرده است: «آیت الله شاهرودی، آیت الله یزدی، آیت الله جنتی و آیت‌الله مصباح ممکن است کاندیدا شوند؛ شاید هم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کاندیدا شود.»

برخی منابع نزدیک به هاشمی رفسنجانی از نامه محرمانه تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان، به او خبر داده‌اند. گفته می‌شود نمایندگان دراین نامه از او خواسته‌اند تا برای ریاست کاندیدا شود. موضوعی که محمدتقی فاضل میبدی هم تایید کرده و می‌گوید که درصحبت‌هایی که با یکی از اعضای مجلس خبرگان داشته عنوان کرده بیشتر از چهل نفر از نمایندگان خواهان کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی برای ریاست خبرگان هستند.

فاضل میبدی درباره اظهارنظر جدید موحدی کرمانی و احتمال کاندیداتوری چهره‌های دیگر به سایت «آفتاب» می‌گوید: به نظر من این اظهارنظر نشان می‌دهد که اختلافات زیادی در مجلس خبرگان بر سر افراد وجود دارد. زیرا خود این اصولگرایان هم بر سر آن به توافق و وحدت نظر نرسیده‌اند. عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ادامه می‌دهد: مسئله مهمی که وجود دارد این است که فشارهایی از بیرون به مجلس خبرگان رهبری وارد می‌شود. برخی قصد دارند در راستای همان اختلافاتی و مسائل سیاسی که دارند آن‌جا را هم دراختیار خود داشته باشند. دراین هفت، هشت سال آینده بالاخره ممکن است که ایران با یک‌سری بحران‌های جدی روبرو شود. من خود بارها گفته‌ام، که شخصا بر این باور هستم که اگر کسی بخواهد به فکر منافع ملی و استقلال مملکت باشد، بهترین فرد در میان این افراد آقای هاشمی رفسنجانی است. چون بر روی ایشان در میان خبرگان اتحاد بیشتری وجود دارد.

او می‌افزاید: درباره صحبت‌های آقای موحدی کرمانی به دو موضوع می‌توانم اشاره کنم. اول این‌که مشخص می‌شود که درمیان این افراد اختلافات خیلی جدی است و تمرکز بریک شخص خاص مشکل است. گزینه مهم‌تر فشارهایی است که از بیرون به مجلس وارد می‌شود، گروهی هستند که درخبرگان اقلیت هستند و می‌خواهند آن‌جا را به گونه‌ای دراختیار خود داشته باشند که این برای کشورخطرناک است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید می‌کند: این‌که من می‌گویم آقای هاشمی رفسنجانی به این دلیل است که به لحاظ حساسیت و مدیریت برآن نهاد سوابق آقای هاشمی‌ رفسنجانی به خصوص در دهه شصت، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب و در کنار حضرت امام (ره) مشخص، روشن و شفاف است.

فاضل میبدی به صحبت‌هایی که برخی از منتقدان هاشمی رفسنجانی به او نسبت می‌دهند، اشاره و می‌گوید: ممکن است برخی انگشت بر روی برخی حرکات سیاسی که درجایی انجام شده است، بگذارند. اگر قرار براین باشد درگذشته هرکسی کنکاش کنید ممکن است نقاط حساسی درکارنامه سیاسی خود داشته باشد که مورد انتقاد است. او درباره اسامی که درکنار هاشمی‌رفسنجانی برای کاندیدا شدن از آن‌ها یاد می‌شود، می‌گوید: افرادی که درکنار نام آقای هاشمی رفسنجانی، نام آن‌ها هم برای کاندیدای خبرگان شدن آمده به نظر من هیچ کدام ذکاوت در مدیریت که خیلی مهم است را ندارند. هم‌چنین آقای هاشمی رفسنجانی ازنظر سلامت جسمی هم نسبت به همه این افراد از سلامت بیشتری برخوردار است. از نظر وضعیت سوابق ذهنی و تجربی هم که ایشان جلوتر هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید: این است که اگر دوستان واقعا دلشان به حال این مملکت سوخته که قطعا چنین است، درمیان افراد موجود که همه هم محترم هستند، با توجه به شرایط حساسی که در کشور پیش رو داریم، آقای هاشمی رفسنجانی اولویت دارند. باز هم نظر آقایان محترم است. من بعید می‌دانم که اکثریت مجلس خبرگان هم روی گزینه‌های دیگر اتفاق نظر داشته باشند. خود این آقایان می‌دانند که آقای هاشمی رفسنجانی در دو سه دوره حساس کشور را از بحران نجات داده است. بدترین این بحران‌ها هم، بحران جنگ بود که حضرت امام (ره) بعد از خود، آقای هاشمی رفسنجانی را بر فرماندهی جنگ گذاشتند. کسی دیگری جز آقای هاشمی نمی‌توانست آن بحران را رفع کند.

فاضل میبدی درباره شایعه‌ای که مطرح می‌شود، مبنی براین‌که در نامه‌ای محرمانه برخی از نمایندگان مجلس خبرگان ازهاشمی رفسنجانی خواسته‌اند تا برای ریاست کاندیدا شود، می‌گوید: من با یکی از نمایندگان خبرگان رهبری که در قم است صحبت کردم، این موضوع را تایید کرد که حدود چهل و چند نفر در مجلس خبرگان رهبری، به دنبال این هستند که آقای هاشمی کاندیدا شوند و به ایشان رای دهند. اگر کسی هم استنباط سیاسی کند احتمال واقعیت داشتن این موضوع زیاد است. حدود ۸۰ نفری که در خبرگان حضور دارند خود شاهد بوده‌اند که چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب آقای هاشمی رفسنجانی در مشکلات تدبیرهای خوبی داشته است.

او درباره عدم کاندیداتوری هاشمی شاهروی می‌گوید: اگر قرار باشد که آقای هاشمی شاهرودی هم خود کاندیدا نشود، با شناختی که من از ایشان دارم، با توجه به این‌که یک فقیه باهوش هستند، درمیان افراد مطرح ایشان هم آقای هاشمی رفسنجانی را ترجیح خواهند داد.

منبع

0 thoughts on “نامه محرمانه اعضای خبرگان به هاشمی: برای ریاست کاندیدا شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *