فیلتر ممنوع!

زائران ایرانی را لخت کردند

عربستان سعودی در پاسخ به اظهارات توهین آمیز احمد جنتی در نماز جمعه سه هفته پیش٬ اقدام به ایجاد محدودیت های شدید و نیز رفتار تحقیر آمیز با زائران ایرانی نموده است.

امیر شکیب-Amir Shakib

به گزارش سحام٬ احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در خطبه های سه هفته پیش خود با اظهار اینکه پادشاه قبلی عربستان با شیعه دشمنی بسیاری داشت و تکفیر را راه‌اندازی و از آن حمایت کرد، گفته بود: “پادشاه عربستان به سزای اعمالش خواهد رسید و الان نیز در حال تحمل مجازات اعمالش است.”
جنتی در ادامه اظهارات تفرقه افکنانه اش٬ با ادعای اینکه باید به اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها و آنها که در اینجا نیز گاهی اوقات از سفره او تغذیه می‌کردند و او را حمایت می‌کردند، تسلیت بگوییم، گفته بود: “به مومنان و مسلمانان و کسانی که واقعا غصه اسلام و شیعه را می‌خورند تبریک بگوییم و امیدوار هستیم که ادامه کار به این صورت نباشد.”
این اظهارات واکنش منفی عربستان و نیز شورای همکاری خلیج فارس را برانگیخت. شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه ای از مقامات ایرانی خواسته بود جلوی این گونه اقدامات و رفتارها را بگیرند.
بنا به گزارش های متعدد٬ دولت عربستان برخی از حجاج از جمله روحانیون کاروان ها را به صورت تحقیر آمیزی بازرسی بدنی نموده است. بنا به این گزارش٬ ماموران روحانیون کاروان را به صورت لخت مادرزاد بازرسی بدنی نموده که گاها این رفتار توهین آمیز مقابل دیگر حجاج صورت گرفته است.
همچنین در گزارشی دیگر٬ عربستان٬ تعدادی از کاروان های حجاج را ممنوع الورود کرده و به ایران برگردانده است.
چند روز پیش بود که رئیس سازمان حج و زیارت در خبری گفته بود: “کنسول‌گری های عربستان در ایران صدور روادید سفر عمره را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده‌اند.”
پس از پایان دولت محمود احمدی نژاد٬ نگرانی ها نسبت به اظهارات رسمی مقامات ایران در خصوص کشورهای منطقه و بین الملل تا حدود زیادی کاهش پیدا کرد. لیکن اکنون همچنان مردم باید تاوان مواضع غیرمنطقی اما هدفمند برخی مقامات از جمله احمد جنتی را پرداخت کنند.

منبع

0 thoughts on “زائران ایرانی را لخت کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *