فیلتر ممنوع!

وال استريت جورنال از نامه محرمانه خامنه‌ای به اوباما خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استريت جورنال روز جمعه ۲۴ بهمن ماه گزارش داده است که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به نامه باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پاسخ داده و به وی نامه ای محرمانه نوشته است.

Amir Shakib-امیر شکیب

وال استريت جورنال به نقل از یک دیپلمات ايرانی نوشته است که علی خامنه ای در پاسخ به نامه باراک اوباما در ماه اکتبر (مهرماه) طی هفته های اخير به باراک اوباما نامه نوشته است.

وال استریت جورنال به نقل از دیپلمات های نوشته است که باراک اوباما در نامه خود به علی خامنه ای از احتمال همکاری تهران و واشینگتن در مبارزه علیه شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی (داعش) در صورت توافق بر سر مساله هسته ای ایران سخن گفته بود.

طبق این گزارش این دیپلمات ایرانی گفته است که نامه علی خامنه ای به باراک اوباما «محترمانه» بوده ولی در آن تعهد و الزامی برای همکاری نیامده است.

به گزارش وال استریت جورنال کاخ سفید از تایید یا رد گزارش درباره نامه رهبر ایران به رییس جمهوری آمریکا خودداری کرده است.

وال استریت جورنال به جزییات بیشتری از نامه رهبر ایران به رییس جمهوری آمریکا اشاره نکرده است.

رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته با اشاره به توافق احتمالی ايران و قدرت‌هایجهانی بر سر برنامه هسته‌ای تهران، گفت بود که با توافق «خوب» موافق است.

 این در حالی است که مذاکرات مقامات ایران و آمریکا باری حل مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی و  احتمال توافق در این زمینه واکنش اسرائیل را درپی داشته است.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل ، روز يکشنبه ۸ فوريه (۱۸ بهمن)  گفته بود،جان کری، وزير امور خارجه آمريکا و محمد جواد ظريف، وزيرامور خارجه ايران گفته اند که می کوشند تا چارچوب کلی توافق هسته ای با ايران را تا ماه مارس (اوايل فروردين) آماده کنند.

نخست وزيراسرائيل اضافه کرده بود، اين ما را وا می دارد تا تلاش های اضطراری خود برای جلوگیری از اين «توافق بد و خطرناک» تسريع کنيم.

بنيامين نتانياهو تصريح کرده بود که اسرائيل از هيچ اقدامی عليه توافق «بد و خطرناک» با ايران کوتاهی نخواهد کرد.

 ايران و آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ در ژنو به يک توافق موقت برای حل مناقشه هسته ای ايران دست يافتند. از آن زمان تاکنون دو طرف در حال مذاکره برای دستيابی به يک توافق نهايی هستند.

ايران و گروه ۱+۵ از زمان توافق موقت ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ تاکنون دوبار مهلت دستيابی به توافق را تمديد کرده اند. اکنون مهلت برای دست يابی به توافق ماه ژوئن تعيين شده است و قرار است تا۲۴ ماه مارس ايران و گروه ۱+۵ به توافقی سياسی در اين زمينه دستيابند.

منبع

0 thoughts on “وال استريت جورنال از نامه محرمانه خامنه‌ای به اوباما خبر داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.