بازی«الهام چرخنده» را تمام کنید!

این که «الهام چرخنده» به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شود و درآن‌جا علیه همسرسابق خودش سخن بگوید و حمایت مجلس را بخواهد و بعد هم رئیس کمیسیون فرهنگی وعده حمایت دهد، نه ترویج حجاب است و نه حافظ شأن مجلسی که بعضی ها آن را در حد دعواهای زن و شوهری نیز تقلیل می دهند!

userupload_2013_12633605581411051063.0591

وب‌سایت عصر ایران نوشته است: «الهام چرخنده»، بازیگر سینما و تلویزیون، مدتی است که حجاب چادر را برگزیده است. این، البته اتفاقی نیست که فقط برای او افتاده باشد. بسیارند زنان و دخترانی که چادر را برای پوشش خود انتخاب می‌کنند، همان‌طورکه برعکس ماجرا نیز صادق است. بنابراین، چادری شدن یک زن، اتفاق خارق العاده ای نیست، هرچند که اگر از منظرعنصر«شهرت» به ماجرا نگاه کنیم، چادر به سر کردن یک بازیگر زن، آن هم نه در فیلم که درعرصه زندگی می‌تواند ارزش خبری داشته باشد.

اما این‌که یک سری از نهادهای عمومی، از این اتفاق ذوق زده شوند و این ذوق زدگی‌شان نیز هم‌چنان ادامه یابد، نمی‌تواند رویکردی خردمندانه باشد چرا که قضیه را آن‌قدر لوث می‌کند که حتی اگر هدف‌شان ترویج حجاب نیز باشد، نقض غرض می شود.

تقدیر از محجبه شدن یک بازیگر زن – که معلوم نیست هم‌چنان بازیگر بماند یا خیر و البته مهم هم نیست – یک امر است که می‌تواند یک‌بار رخ بدهد و تمام شود ولی مدام روی او مانور دادن و او را بر سر گذاشتن و حلوا حلوا کردن و خبر از دادن امتیازات حمایتی به وی، حتی درسطح مجلس شورای اسلامی، امری دیگر است که ماجرای چرخنده را از حالت طبیعی خارج و به ضد ارزش تبدیل می کند.

بازی

این‌که الهام چرخنده به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شود و درآن‌جا علیه همسرسابق خودش سخن بگوید و حمایت مجلس را بخواهد و بعد هم رئیس کمیسیون فرهنگی وعده حمایت دهد، نه ترویج حجاب است و نه حافظ شأن مجلسی که بعضی‌ها آن را در حد دعواهای زن و شوهری نیز تقلیل می دهند!

یا وقتی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران را به صف می کند که به الهام چرخنده مجوزتأسیس تشکل مردم نهاد و مؤسسه فرهنگی بدهند و از وی حمایت کنند، آیا این امر، چیزی جز دعوت به رانت‌جویی است؟

الهام چرخنده مانند ده‌ها میلیون ایرانی دیگر، درصورت دارا بودن شرایط می‌تواند مؤسسه تأسیس کند یا هرکارقانونی دیگری را به عنوان شهروند این کشورانجام دهد، ولی نمی‌تواند انتظارداشته باشد به خاطر این که چادر به سر کرده تا دستورخدا درباره حجاب را رعایت کرده باشد، بدون نوبت و بدون طی مراحل قانونی، از امتیازات ویژه برخوردار شود.

اگر هم قرار باشد به خاطر حجابش به او امتیاز دهند، میلیون‌ها زن ایرانی که بسیار پیش‌تر از او حجاب و چادر را انتخاب کرده اند و به این مناسبت هم بر کسی منت ندارند، براو که تازه به این صف پیوسته برتری دارند. خاصه آن‌که کم نیستند زنان مؤمنه ای که بی هیچ چشم‌داشتی و بی آن‌که به مجلس شورای اسلامی بروند و درخواست امتیاز ویژه کنند، در راه ترویج ارزش‌های اسلامی و اخلاقی و تربیت انسان های مؤمن و متدین می‌کوشند.

ادعاهای الهام چرخنده، ازجمله این سخن عجیب وغریب که درمدت کوتاهی که چادری شده، ۳۹۰۰ نفر را چادری کرده است یا مدام از رهبری هزینه کردن، نباید دلیلی برای تبدیل این بازیگرسابق به بتی جدید شود که نهادهای کشور، از بسیج و مجلس گرفته تا وزارتخانه‌های مختلف و شهرداری، باید درخدمت او باشند.

کوبیدن براین طبل، از آن‌جا ضد ترویج حجاب است که اثبات این مدعا می شود که آن‌قدر وضع حجاب بد است که حالا که یک نفر پیدا شده و چادر به سر کرده، رویدادی ملی رخ داده است!

وانگهی، الهام چرخنده، همانند هرانسان دیگری می‌تواند تغییر موضع و باور بدهد، کما این‌که از وضع سابق به وضعیت کنونی چرخیده است و کسی چه می‌داند که درآینده چه خواهد شد؟

اگر نابخردانه و از سر ذوق زدگی، الهام چرخنده را به الگو و بت تبدیل کنند و فردا، او چرخشی دیگر داشته باشد چه؟!

زمانی درترکیه، زنی مججبه به نام«مروه کاواکچی»، نماینده پارلمان شد. درآن زمان به دلیل حکومت لائیک‌ها، وی نتوانست به پارلمان برود. درایران، جوّی بزرگ درحمایت از کاواکچی راه انداختند و روزنامه‌هایی مانند کیهان نیز درصفحه اول خود ازاین بانوی محجبه تقدیر وازظلمی که به او شده بود، ابراز برائت کردند. تریبون‌های نمازجمعه وشبکه‌های مختلف صداوسیما پرشده بود از«قهرمان حجاب»ی به نام مروه کاواکچی که حتی برای رفتن به پارلمان نیز حاضر نشده بود حجاب از سر بردارد. خلاصه آن‌که درمدت کوتاهی او را در ایران به قهرمان و الگو تبدیل کردند. اما کاواکچی درمقابل چه کرد؟ او خطاب به حامیان ایرانی‌اش که برایش سر و دست می‌شکستند گفت: شما اگر دل‌تان برای زنان می سوزد، اول بروید و جلوی نقض حقوق زنان کشورخودتان را بگیرید. با این پاسخ وی، ناگهان همه چیز در ایران به اتمام رسید و دیگر، کسی از مروه کاواکچی، چیزی ننوشت و چیزی نگفت!

الهام چرخنده، به عنوان یک زن مسلمان، حجاب بر سر کرده و تازه، شده است یکی مانند میلیون‌ها زن محجبه ایرانی که به دستور دین، عمل می‌کنند. این خیلی هم خوب است و خداوند از ایشان بپذیرد، اما او را پدیده ای خاص که باید امتیازات خاص هم داشته باشد دیدن، ظلم به همه زنان مسلمانی است که درطول تاریخ، برای حفظ حجاب‌شان، نه تنها امتیاز نگرفته اند، که هزینه‌های زیادی هم داده اند.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: