‫توجیه ابوترابی برای حصر: تصمیم نظام است و عین رافت اسلامی!

در هیاهوی هو کشیدن‌های بی‌محابای افرادی که عنوان نمایندگی مجلس را با خود یدک می‌کشند و سعی آنان در ساکت کردن علی مطهری، نماینده مردم تهران که حصر رهبران جنبش سبز را غیرقانونی می‌خواند، محمد حسین ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی، حصر رهبران جنبش سبز را عین رافت اسلامی خواند!

n00067173-b

به گزارش کلمه، روز یکشنبه صحن علنی مجلس دستخوش ناآرامی‌ شد. پارلمان‌نشینان همه بر علیه علی مطهری به خط شدند و سعی کردند این نماینده تهران را از حق‌گویی درباره حصر موسوی، کروبی و رهنورد باز دارند. آنان با هو کشیدن‌ها و فریادهای بلند نطق مطهری را قطع کردند و در بین این رفتارهایی که ابوترابی نایب رئیس مجلس چندی قبل آن را عربده‌کشی توصیف کرده بود، همین نایب رییس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، پس از تلاش‌های بسیار برای آرام کردن نمایندگان هیاهوگر، شروع به نقد نطق‌ پیش از دستور علی مطهری کرد.

او خطاب به مطهری گفت: جنابعالی در فضای واقعی کشور قرار دارید که آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رافت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده و اگر اراده نظام بر رافت و رحمت نبود قطعا به گونه ای دیگری انجام میشد.

ابوترابی در حالی چنین گفت که در هیچ کجای قانون اساسی از حصر و موارد مشابه به عنوان اختیارات گسترده رهبر نظام نامی برده نشده و حتی در مجازات های کیفری و حقوقی کشور نیز مجازاتی با چنین عنوانی دیده نمی‌شود،

اما این نماینده باسابقه مجلس که باید نمونه و الگویی از فرد مطلع از قوانین کشور باشد، در اظهاراتی عجیب و فراتر از قانون، تصمیم به حصر افراد را از اختیارات نظام و رهبری و بر اساس شرع و قانون اساسی دانست و در عوض از حق قانونی نماینده شجاع مردم تهران برای ادامه نطق خود جلوگیری کرد.

ابوترابی‌فرد در ادامه خطاب به مطهری افزود: شما در جریان این واقعیت هستید که احکامی که تصمیم نظام بر انجام آن تعلق گرفته، بر اساس احکام قطعی شرعی و اختیاراتی که قانون اساسی تبییین کرده، شکل گرفته است. اینگونه طرح بحث کردن اعتراض عمومی همه نمایندگان مردم را دارد و نمایندگان مردم هم نمایندگان ملت هستند. باید رعایت کنید و از جنابعالی انتظار می‌رود احکام شرعی مصالح ملی قانون اساسی را رعایت کنید.وی در پاسخ به مطهری که گفت هرکسی آزاد است نظر خود را اعمال کند، گفت:  شما صحبت‌هایی می‌کنید که انضباط مجلس را به هم می‌ریزد. شما باید در مذاکراتتان طوری صحبت کنید که انضباط جلسه حفظ شود.

با این حال مطهری بر نظر خود تاکید کرد و بار دیگر گفت گه از نظرش حصر بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی است. هرچند نگذاشتند او از حق خود برای نطق در جلسه علنی بهره مند شود.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: