اتهامات متعدد آتنا فرقدانی از برپایی یک نمایشگاه نقاشی تا بحث با بازجو

آتنا فرقدانی، نقاش و فعال مدنی، پس از پخش ویدیویی از خود که در آن از هتک حرمتش توسط ماموران زن زندان اوین گفته بود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تاریخ شنبه۲۰ دی ماه احضار شده است. او به کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران گفت:‌«در متن احضاریه نوشته شده در صورت عدم حضور بازداشت خواهم شد و حکمم به صورت غیابی صادر می شود. من فردا صبح همراه با خانواده ام به دادگاه انقلاب می روم اما وکیل ندارم چون هیچ وکیلی پرونده وکالت من را نپذیرفت.»

atena-fargdani

آتنا فرقدانی، فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا، فعال مدنی و حقوق کودک در تاریخ دوم شهریور ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی دستگیر و به بند دو- الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد. اتهامات او تبلیغ علیه نظام، تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی، توهین به نمایندگان مجلس و نهایتا توهین به سپاه پاسداران و سه قوه «در حین بازجویی» است.

او در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۳با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد. این فعال مدنی در تاریخ پنجم دی ماه مصاحبه ای با وب سایت جرس درباره وضعیتش در دوران بازداشت و بازجویی هایش داشت. دو روز پس از این مصاحبه، در تاریخ هفتم دی ماه، قاضی صلواتی طی تماس تلفنی از خانم فرقدانی خواست تا روز هشتم دی ماه در دادگاه حضور بیابد.

خانم فرقدانی با این استدلال که احضاریه به صورت کتبی برای او ارسال نشده، در دادگاه حضور نیافت با این حال غروب همان روز هشتم دی ماه خانم فرقدانی از خود ویدیویی منتشر کرد که در آن از هتک حرمتش توسط ماموران زن در سلول انفرادیش در زندان اوین می گفت. این ویدیو در فضای مجازی به صورت گسترده ای منتشر شد. در بخشی از این ویدیو خانم فرقدانی گفته بود که بازجویان زن به درون سلولش آمده و او را مورد بازرسی بدنی قرار داده اند که در جریان این بازرسی دست او به دیوار اصاب کرده است.

آتنا فرقدانی در مورد اتفاقاتی که پس از انتشار آن ویدیو رخ داد به کمپین گفت: «یک روز پس از پخش ویدیو، شخصی که خودش را معاون دادستان تهران معرفی کرده به پدرم تماس گرفت و گفت: “عواقب این کار را هم خودت و هم دخترت می بینید و با این کارها فقط حکمش را سنگین تر می کند.” بعدتر روز ۱۷ دی ماه احضاریه کتبی را فردی به خانه ما آورد که مادرم آن را تحویل گرفت. در این احضاریه نوشته شده بود ظرف سه روز خودم را باید به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب معرفی کنم وگرنه جلب می شوم و حکمم نیز غیابی صادر می شود.»

خانم فرقدانی در پاسخ به این سوال که چه فعالیت های داشته که به دلیل آنها در دوم شهریور ماه بازاشت شده است به کمپین گفت: «در اردبیهشت ماه امسال یک نمایشگاه نقاشی به نام «پرندگان خاک» که منظورم شهدای سال ۱۳۸۸ بود برگزار کردم و بسیاری از خانواده های زندانیان و بهاییان از نمایشگاهم دیدن کردند از جمله آقای محمد نوری زاد و دختر میر حسین موسوی از نمایشگاهم دیدن کردند. همراه با عده دیگری به دیدار خانواده های زندانیان سیاسی و یا خانواده ستار بهشتی هم می رفتم و یا در مراسم های مانند کشته شدگان کهریزک شرکت کردم. همه اینها شد مصداق دو اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی.»

خانم فرقدانی در توضیح بیشتر گفت:«چند روز پس از شروع بازجویی هایم چند برگ جلویم گذاشتند. در آن نوشته شده بود که با خانواده های زندانیان دیدار داشتم. پرسیدم این جمله یعنی چه. گفتند رفتی خانه فلانی و فلانی یعنی تبلیغ علیه نظام. گفتند از کسانی دیدار کردم که مصداقش تبلیغ علیه نظام است. در مورد اتهام تبانی و اجتماع هم که پرسیدم گفتند چون در نمایشگاه نقاشیم کسانیکه دعوت کرده بودم همه ضد انقلاب و اهل فرقه ظاله یعنی بهایی بودند.»

خانم فرقدانی در خصوص اتهام توهین به نمایندگان مجلس نیز گفت: «من یک نقاشی با زغال کشیدم و روی صفحه فیسبوکم گذاشتم که در آن تصویری از صحن مجلس و نمایندگان را نشان می داد که مشغول رای دادن هستند. این نقاشی را پس از مطرح شدن طرح وازکتومی در مجلس کشیدم.»

این نقاش ادامه داد: «آخرین اتهاماتم توهین به سپاه پاسداران و سران سه قوه در حین بازجویی است. در واقع من با بازجویانم بحث می کردم که حاصل این بحث ها اضافه شدن این اتهامات شد.»

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: