انتقاد معاون اول روحانی از رسانه‌ای شدن اسناد سری کشور

معاون اول رییس‌جمهور گفت: برخی از کسانی که به دولت قبل علاقه دارند با اصرار بیان می‌کنند که در این دولت خلاف قانون عمل می‌شود هرچه هم به آن‌ها سند و پرونده نشان می‌دهیم بر صحبت‌های خود اصرار می‌کنند.

Eshagh-jahangiri-saham-news

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر روز سه‌شنبه درسخنرانی خود درنشست با مدیران بانک‌های دولتی و موسسات مالی اعتباری با بیان این‌که «ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با تایید رهبری در دوره تحریم‌ها ایجاد شده است» خاطرنشان کرد: تمام مصوبات این ستاد سری است اما من نمی‌دانم چگونه مصوبات سری رسانه ای می‌شود؟ حتی از این اسناد هم خلاف واقع استفاده می‌شود و ما هرچه سند نشان می‌دهیم این افراد ادعاهای خود را دنبال می‌کنند.

وی در ادامه افزود: دولت مصمم است براساس قانون عمل کند و رییس‌جمهور هم به مردم وعده قانون‌گرایی داده و براین وعده خود پایبند است.

وی با بیان این‌که «برخی مشکلات اقتصادی و بانکی ما ریشه‌های تاریخی دارند» خاطرنشان کرد: شبکه بانکی گاهی در رسانه‌ها مظلوم واقع می‌شود نباید مشکلات نظام بانکی به حد بزرگ شود که خدمات آن نادیده گرفته شود. اقتصاد کشور درشرایط ویژه‌ای قرار دارد و انتظار ازنظام بانکی نیز بالاست. سیستم اقتصادی ایران نیز بانک محور است؛ بنابراین نظام بانکی جایگاه مهمی دارد و باید درحد وسع خود توقعات را برآورده کند.

معاون اول رییس‌جمهورهمچنین خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته درحق کشور ظلم شده است عده‌ای می‌گویند این ظلم را نگویید آن‌چه ما گفته‌ایم ۵ درصد ظلمی که به کشور رفته است هم نیست. ما هنوز نگفته‌ایم چه سوءاستفاده‌هایی درگذشته انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به این‌که «سیاست‌های خروج از رکود با تلاش زیادی فراهم شده است» خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مجلس درخواست‌های دولت را مدنظر قرار دهد، نباید در بندهای اصلی این لایحه تغییری ایجاد شود زیرا خروج از رکود و دست یابی به رشد اقتصادی مطالبه مردم است. ما در این زمینه خواستار همراهی نظام بانکی کشور هم هستیم. نباید این‌گونه باشد که دستگاه‌ها ازعدم همراهی نظام بانکی شکایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «دولت در هربخش سعی کرده مجرب‌ترین افراد را سر کار بیاورد» اظهارکرد: یکی از دغدغه‌های ما موسسات مالی غیرمجاز است.‌ درحال حاضر در کشور موسسات مالی ایجاد شده که فاقد مجوز است که این قابل قبول نیست. برخی می‌گویند دولت می‌خواهد بانک خصوصی را تعطیل کند. این دولت شجاعانه تصمیمات خود را اعلام کرده و با اقدامات غیرقانونی مقابله می‌کند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: انتظار ما از بانک‌ها این است که یک کمیته وصول مطالبات ایجاد کند. ما از دستگاه قضایی نیز خواسته‌ایم که دراین رابطه دادگاه تخصصی ایجاد کند. البته برخی از مطالبات به دلیل گرفتارشدن بنگاه‌هاست اما دراین بین باید بین این افراد و کسانی که بدحساب هستند تفکیک شود. مطالبات معوقه نیز باید بسیاری از مشکلات کشور را حل کند. عده‌ای پول‌های مردم را گرفته‌اند و در مقابل جمهوری اسلامی گردن کلفتی می‌کنند باید با این عده برخورد شود و مشکلات بنگاه‌هایی که به دلیل تغییر نرخ ارز نتوانسته‌اند مطالبات خود را پرداخت کنند نیز حل شود.

وی گفت: مدیران بانک‌ها باید انگیزه فعالیت داشته باشند و کسانی که این انگیزه را ندارند باید استعفاء دهند دولت نیز از مدیران حمایت می‌کند. البته اشتباه یک مدیر با تخلف یا فساد متفاوت است. درگذشته در یک بانک ۶۲۱ چک بین بانکی بدون پشتوانه کشیده شده و کسی هم پاسخگو نیست. در این دوره اگر چنین اتفاقی در ابعاد کوچک تر بیفتد باید مدیر بانک استعفا دهد.

وی با بیان این‌که «این سوءتفاهم ایجاد شده که به دلیل کاهش قیمت نفت توان ارزی دولت کم شده است» اظهار کرد: اما این مساله واقعیت ندارد ما از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده می‌کنیم صادرات غیرنفتی نیز در نظر گرفته شده است. از نظر ما مذاکرات نیز به نقطه بسیار عالی رسیده و ما خوشبین هستیم.

معاون اول رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد: دولت باید از بورس حمایت کند و فعالان عرصه بورس نگران نباشند.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: