حسین کروبی: انتظار از این دولت است که شرایط حصر را برای رهبران جنبش بهتر از قبل کند

فرزند ارشد مهدی کروبی، رییس اسبق مجلس با تاکید بر این که ایشان «در جریان اخبار هستند که از طرف طیف هایی صاحب قدرت، روی آقای روحانی فشار زیاد است»، می گوید: پدرم هنگامی که آقای روحانی رای آوردند خوشحال بود که بازی کسانی که می خواستند شخص خاصی در این کشور رییس جمهور شود به هم خورده و همین که آقای روحانی آمده خیلی خوشحال هستند، دعا می کنند و اظهار امیدواری می کنند که در کارشان موفق باشند.

karroubi-hossein

حسین کروبی ضمن تشریح وضعیت پدرش که حالا ۱۳۸۸ روز است در حصر به سر می برد، گفت: ما انتظارمان این بود که در این ۱۶-۱۷ ماهه حداقل حق داشتن روزنامه را برای ایشان عادی می کردند، نه این که بعد از ۱۶ ماه، تازه ۲۰ روز است که به آقای موسوی روزنامه داده اند و انتظار دوم این که حداقل ملاقات اعضای خانواده را با این دو نفر عادی کنید، نه که همان شرایطی که زمان وزارت آقای مصلحی بوده حالا هم باشد.

مشروح گفت و گوی حسین کروبی با سایت انصاف نیوز که در نمایشگاه مطبوعات انجام شده، در پی می آید:

وضعیت آقای کروبی در چند وقت اخیر و در اصل پس از دولت جدید چطور است؟

بعد از این که دولت جدید سر کار آمد، تنها کاری که برای ایشان شد این بود که حدود ۸ ماه پیش از خانه امن اطلاعات به منزل خودشان در جماران منتقل کردند. لیکن برای ایشان و آقای موسوی کار خاصی صورت نگرفته، حداکثر همین انتقال به منزل جماران بود ولی وضعیت ملاقات ها همان بود، هفته ای یک بار بچه ها ملاقات می کردند که سر جای خودش است و خود من هم بیش از دو و نیم سال است که ممنوع الملاقات هستم، مگر هر چهار پنج ماه یک بار، در بیمارستانی یا جایی اگر ایشان را ببینم. یعنی حتی خود من هم نتوانستم با ایشان ملاقات کنم. به قول آقای احمد منتظری که می گفت از روزی که پدرم رفت در حصر، از همان روز اول ما اعضای فامیل و قوم و خویش می توانستیم ملاقات کنیم؛ اما وضعیت ملاقات های آقای کروبی همانگونه است که از روز اول بود و هیچ تغییر خاصی رخ نداد.

وضعیت جسمی آقای کروبی چطور است؟

ایشان در یک سال اخیر ۴ عمل داشتند، دیسک کمر، مجرای ادراری، قلب و مینیسک پا که در مجموع در ضعیف کردن جسم ایشان اثر داشت. آخرینش همان مریضی زونا بود که در سن بالا خیلی بیمار را اذیت می کند. حاج آقا حدود یک ماه خیلی اذیت شدند و حتی ۳ شب بیمارستان خوابیدند که یک شب را آقایان اجازه دادند که با ایشان ملاقات کنم و الان هم دارو مصرف می کنند.

الان به آقای موسوی به صورت محدود روزنامه می دهند. برای آقای کروبی هم همین شرایط هست؟

به آقای موسوی حدود یک ماه است که روزنامه ی جمهوری اسلامی می دهند. ولی حاج آقا حدود یک سال است که روزنامه ی جام جم و همشهری را داده اند، یعنی از این نظر آقای کروبی یکسال از آقای موسوی جلوتر است!

نظر حاج آقا در باره ی عملکرد و تحولات بعد از انتخابات پارسال چیست؟

ایشان همان اول که آقای روحانی رای آورده بود خوشحال بودند که بازی کسانی که می خواستند شخص خاصی در این کشور رییس جمهور شود به هم خورد و همین که آقای روحانی آمده خیلی خوشحال هستند، دعا می کنند و اظهار امیدواری می کنند که در کارشان موفق باشند.

به کجا انتقاد دارند؟

من واقعیتش ایشان را زیاد نمی بینم و همین دو ماه پیش که ایشان را در بیمارستان ملاقات کردم، نتوانستم خیلی با پدر صحبت کنم، ولی در جریان اخبار هستند که از طرف طیف هایی صاحب قدرت، روی آقای روحانی فشار زیاد است.

آیا به رسانه های دیگر غیر از روزنامه دسترسی دارند؟

خیر، ماهواره و اینترنت قطع است، اما بعد از ورود ایشان به خانه ی جماران، مادرم هر روز اخبار را به اطلاع ایشان می رساند، اما به جز آن دو  روزنامه و تلویزیون، دسترسی به رسانه ی دیگری ندارند.

آقای کروبی به کیهان هم دسترسی ندارند؟

نه؛ خود ایشان تا به حال ۶ یا ۷ بار گفته بودند که یکی از اینها را حذف کنید و کیهان به من بدهید، قبول نکردند. در اصل خواستند که ایشان را بیشتر با آگهی مشغول کنند که بیشتر آگهی نگاه کنند!
ما انتظارمان این بود که در این ۱۶-۱۷ ماهه حداقل روزنامه را برای آنها عادی می کردند، نه این که بعد از ۱۶ ماه تازه ۲۰ روز است که به آقای موسوی روزنامه داده اند و انتظار دوم این که حداقل ملاقات اعضای خانواده را با این دو نفر عادی کنید، نه اینکه همان شرایطی که زمان وزارت آقای مصلحی بوده حالا هم باشد.

مرحوم آقای منتظری زمانی که از حصر خارج شدند، مواضع سیاسی کمتر گرفتند و به نظر رسید که به توافقاتی رسیدند و یا شاید هم ناگفته این کار را کردند. به نظر شما اگر شرایط حصر تغییر کند، آقای کروبی هم مواضع سیاسی کمتر خواهند داشت؟

واقعیتش آقای کروبی خودشان را جزو نیروی های اولیه ی انقلاب و شهروند کشور می دانند ، اگر حصر هم تمام شود هر جایی کجی ببینند تذکر خواهند داد، هر جا نقاط مثبت ببینند تشویق خواهند کرد، اینطوری نیست که ایشان موضع سیاسی نگیرد. آقای منتظری هم همینطور بود و بعد از رخدادهای سال ۸۸ خیلی صریح حرف زدند و مواضع مشخص گرفتند و حتی ایشان به آقای کروبی نامه نوشتد و از ایشان تشکر کردند. در میانه حرکت هم ایشان دوباره تلفنی با آقای کروبی صحبت کردند و از ایشان مجددا تشکر نمودند. آقای منتظری با همه ی دلخوری هایی که از آقای کروبی داشتند اما باز مواضعشان را صریح اعلام کردند. آقای کروبی هم مانند آقای منتظری اگر چیزی را صلاح بداند حتما موضع خواهند گرفت.

آقای کروبی! در این چند سال رسانه هایی بودند که صراحتا دروغ در مورد آقای کروبی منتشر می کردند، مواردش خیلی زیاد است. مثلا حدود سه سال پیش یکی از رسانه ها که مدیرش یکی از نمایندگان اصولگرای فعلی مجلس است، به راحتی نوشت که آقای کروبی سرطان سختی گرفته و … در مورد اینها تا حالا شکایتی کردید؟ آقای کروبی ابراز نارضایتی کرده اند یا اینها را به خدا می سپارید؟

نه، واقعیتش این است که دوستان منویات دلشان را و آن چیزی که می خواهند اتفاق بیافتد را در رسانه هایشان به زبان می آورند، در حالی که آقایان کروبی و موسوی صحیح و سالم هستند و ارزشی هم ندارد که شکایت کنیم. دل آنها خوش است به این حرف ها. ضمن اینکه بعضا خودشان هم می دانند که دروغ است و حتی بقیه ی دوستانشان هم همان خبر را بازنشر نمی کنند.
در آخر یک چیزی می خواهم بگویم پیرامون پرونده خودم؛ و آن اینکه سرانجام بعد از ۱۶ ماه که مسوولین عالی رتبه ی دولت پیگیری کردند، موفق شدم قسمتی از مدارک خصوصی و شخصی خودم را پس بگیرم.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: