سازمان دیده بان حقوق بشر: حکم اعدام سهیل عربی باید متوقف شود

سازمان دیده­‌بان حقوق بشر در نیویورک امروز گفت که دستگاه قضائی ایران باید حکم اعدام مرد ۳۰ ساله‌ای را که به دلیل پست‌­­هایی در فیس‌بوک که به حساب کاربری وی مرتبط است، با اعدام قریب الوقوع مواجه‌ است، ملغی سازد. درتاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴(۳ آذرماه ۱۳۹۳)، دیوان‌عالی کشور حکم یک دادگاه کیفری را که سهیل عربی را به اعدام محکوم کرده بود تایید کرد. این دادگاه پرونده عربی را به واحد اجرای احکام فرستاد که راه را برای اعدام وی هموار می­‌سازد.

download

در ماه اوت ۲۰۱۴( شهریور) یک شعبه دادگاه کیفری درتهران، عربی را به اتهام «سب النبی» یا توهین به پیامبر که به محمد، پیامبر اسلام، اشاره دارد متهم و به مرگ محکوم کرد. وکلای عربی از دستگاه قضائی درخواست تعلیق این مجازات و اعاده دادرسی کرده است.

اریک گلداستاین، معاون بخش خاورمیانه در سازمان دیده‌­بان حقوق بشر گفت: «تکان­‌دهنده است که کسی به راحتی و صرفا به دلیل پست‏‌های اینترنتی‌­ای که ناسزا، ناراحت کننده یا توهین آمیز تلقی شده‌اند، با چوبه دار روبرو شود. ایران باید فورا قوانین مجازات خود را مورد تجدید نظر قرار دهد تا موادی که آزادی بیان صلح آمیز را جرم می­‌انگارند، مخصوصا آن­‌ها که سبب اعمال مجازات مرگ می­‌شوند را حذف کند.»

نسترن نعیمی، همسر سهیل عربی، به سازمان دیده‌­بان حقوق بشرگفت که در نوامبر۲۰۱۳(آذرماه) عوامل سازمان اطلاعاتی درارتباط با سپاه پاسداران وی و شوهرش را درمنزل‌شان درتهران دستگیر کردند. نعیمی افزود که آنان به زودی او را آزاد کردند اما شوهرش را به بخش خاصی در زندان اوین که تحت کنترل سپاه پاسداران است منتقل کردند. وی گفت که آن‌ها عربی را به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی نگه‌داشتند، تحت بازجویی‌­های طویل مدت قرار دادند، و او را از ملاقات با وکیلش بازداشتند. پس از آن عربی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

وکیل عربی، وحید مشکانی، به سازمان دیده‌­بان حقوق بشرگفت که دیوان‌عالی کشور به جای تایید یا رد رای صادره از دادگاه بدوی، به صورت کاملا غیرقانونی اتهام «افساد فی الارض» را هم به پرونده عربی اضافه کرده است. مطابق با اظهارات این وکیل این اتهام، علاوه بر محکومیت به مرگ، ظاهرا راه را بر هرگونه عفو احتمالی نیز مسدود می‌­کند.

مشکانی گفت که دیوان‌عالی کشور دفاعیه‌­ی موکل وی را مبنی براین‌که او بسیاری از پست­‌های فیس­بوکی را ننوشته بود و این که او صرفا نظرات دیگران درسایر رسانه‌­های اجتماعی را با دیگران به اشتراک گذاشته بود، نپذیرفت. برابر با ماده ۲۶۳ قانون اصلاح شده­‌ی مجازات اسلامی، فردی که درحالت مستی یا به نقل قول از دیگران، درمیان دیگر اعمال، به پیامبر توهین کند، به ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌­شود و محکوم به مرگ نیست.

حکم دادگاه بدوی که سازمان دیده‌­بان حقوق بشر بررسی کرده است، مبتنی براعترافات عربی و «تصاویر و پرینت‏‌های موجود» است که به صفحه فیس­بوک وی نسبت داده شده است؛ و بدین نتیجه ختم شده است که «اقدامات صورت گرفته… ازمصادیق بارز» است که وی به(حضرت) محمد(ص)، پیامبراسلام، توهین کرده و باید محکوم به مرگ شود. در۴ سپتامبر۲۰۱۳(۱۳ شهریورماه ۱۳۹۲) مقامات قضائی، عربی را براثراتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقام رهبری» در پرونده‌ای جداگانه که به همین پست­‌های فیس­بوکی مربوط می‌­شد، به ۳ سال زندان محکوم کردند.

نعیمی گفت که بازجویان عربی را تحت فشار روانی قرار دادند و تهدید کردند که اگر وی مسئولیت پست مطالب توهین‌آمیز درصفحه فیس­بوک خود را برعهده نگیرد، همسرش را محاکمه و محکوم خواهند کرد. وی افزود اولین دفعه‌ای که عربی امکان ملاقات با وکیلش را یافت درست پیش از محاکمه اش بود. با این‌حال مقامات قضائی اجازه­‌ی مرور پرونده را پیش از دفاع ازموکلش به وی دادند. اوهم‌چنین گفت که هنوز به دختر ۵ ساله­‌شان نگفته است که پدرش در زندان و درخطر قریب الوقوع اعدام قرار دارد. وی گفت: «ما بهش گفتیم اونجا محل کار سهیله و فکر می‌کنه باباش به مسافرت کاری رفته.»

در۲۸ نوامبر۲۰۱۴(۷ آذرماه ۱۳۹۳) یک تارنمای خبری، داستانی را با این ادعا منتشر کرد که عربی نه براثر اتهام «سب النبی» بلکه به‌دلیل تجاوز به عنف چندین زن محکوم به اعدام شده است. این سایت خبری گفت که شواهدی درپشتیبانی از این مدعا دارد اما هیچ اطلاعات دیگری منتشر نکرد. درپاسخ «سحام نیوز»، سایت منتقد دولت ایران، تصاویری از دادنامه وحکم دادگاه بدوی را منتشرکرد که درتضاد با هرگونه ادعایی مبنی برآن‌است که دستگاه قضائی، عربی را به دلیل تجاوز یا روابط جنسی ممنوعه محاکمه کرده باشد. هم‌چنین یکی از وکلای عربی انکار کرد که موکلش تاکنون به دلیل چنین اتهامی محاکمه شده باشد. دستگاه قضائی درخصوص اتهام یا محاکمه‌­ی عربی براثر انتساب اتهام تجاوزجنسی هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است.

موقعیت و شرایط فعلی درحول اعدام اخیر مردی دیگر به نام محسن امیراصلانی نگرانی­‌ها را برای عربی دوچندان کرده است. در۲۴ سپتامبرسال جاری(۲ مهرماه ۱۳۹۳)، مسئولین زندان در زندان رجایی شهر واقع در شهرکرج، امیراصلانی را که مقامات براثرانتساب اتهام اشاعه و پیش‌برد تفاسیر بدعت‌گرایانه ازاسلام و توهین به یونس پیامبر به «افساد فی الارض» محکوم کردند، اعدام کردند. پس از اعدام امیراصلانی، یکی از سخن‌گویان قوه قضائیه، غلامحسین اسماعیلی، منکر این امر شد که مقامات امیراصلانی را به دلیل معتقدات دینی‌اش اعدام کردند، و گفت که اعدام وی به دلیل «تجاوزبه عنف» در ارتباط با چندین زن بوده است. این درحالی‌ست که دیوان‌عالی کشور حکم اعدام امیراصلانی را در۳ نوبت جداگانه نقض کرد و حکم کرده بود که مجازات مرگ براثراتهامات تجاوز به عنف به دلیل عدم وجود شواهد، معتبر نبوده و وارد نیستند.

سازمان دید‌‌‌ه ­بان حقوق بشر قبلا در خصوص تعریف گسترده و مبهم «افساد فی الارض» در قانون اصلاح شد‌‌ه مجازات ابراز نگرانی کرده بود. طبق این قانون بر اثر وارد کردن اتهام مزبور، مقامات می­توانند مخالفین سیاسی و سایرینی که حقوق اساسی خود برای آزادی بیان، تجمع، تشکیل جمعیت، و آزادی دین را مورد استفاده قرار می‌­دهند، تحت پیگرد قرار داده، محاکمه و محکوم به اعدام کنند. سازمان دیده‌­بان حقوق بشر با مجازات اعدام درهمه موارد به دلیل ماهیت ذاتا ظالمانه و بازگشت ناپذیر آن مخالف است.

طبق سازمان گزارش‌گران بدون مرز ایران یکی از بزرگ‌ترین زندان‌بانان جهان برای نویسندگان است. تا ماه ژوئیه ۲۰۱۴(تیرماه ۱۳۹۳) حداقل ۶۵ روزنامه نگار، وبلاگ‌نویس و فعال رسانه­‌های اجتماعی براثر اتهامات مبتنی برسخنان یا نوشته‌­های‌شان در زندان‌­های ایران نگهداری می‏‌شدند. از زمان گام نهادن رئیس جمهوری، حسن روحانی، به عرصه قدرت و آغاز به کار وی در اوت ۲۰۱۳(مرداد ۱۳۹۳)، عوامل امنیتی و اطلاعاتی ازجمله سپاه پاسداران سرکوب مخالفین درفضای سایبری را تشدید کرده اند، و مقامات قضائی نیز مجازات­‌های سنگینی برای وبلاگ‌­نویسان وکاربران رسانه­‌های اجتماعی تخصیص داده‌اند.

درماه مه ۲۰۱۴(اردیبهشت ۱۳۹۳) ، پلیس ۴ مرد و ۳ زن جوان را پس از به نمایش درآمدن ویدئویی که آن­ها را درحال رقص با آهنگ مشهور«هپی» نشان می‌­داد، دستگیر کرد. مقامات آن‌ها را آزاد کردند تا براثراتهامات‌شان که ازجمله‌­ی آن­‌ها داشتن«روابط نامشروع» بود، محاکمه شوند. درهمان ماه یک شعبه دادگاه انقلاب ایران، هشت کاربر فیس­بوکی را براثرانتساب اتهام پست کردن پیام­‌هایی حاوی توهین به مقامات دولتی و«مقدسات مذهبی»، درمیان سایر جرائم، به ۸ تا ۲۱ سال حبس محکوم کرد.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: