اعتصاب زندانیان سیاسی درآستانه سراسری شدن


زندانیان سیاسی رجایی شهر، زاهدان، سنندج و زندان‌های جنوب ایران به اعتصاب زندانیان ارومیه پیوستند. ازظهر دیروز تلفن‌های زندان ارومیه برای جلوگیری از اطلاع‌رسانی درباره اعتصاب غذای زندانیان سیاسی قطع شده است. امروز نیز با پیوستن تمامی زندانیان سیاسی کُرد تبعیدی زندان‌های جنوب ایران و زندانیان سیاسی رجایی شهر کرج به اعتصاب زندانیان سیاسی ارومیه، اعتراض این دسته از زندانیان برای داشتن بند سیاسی مستقل و توقف رفتارهای غیرانسانی، وارد مرحله‌ تازه‌ای شد.

Rajaee-Shahr

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، برخی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج دراقدامی هماهنگ، روز یکشنبه ۹ آذرماه ۱۳۹۳، از دو خواسته‌ی اصلی زندانیان سیاسی ارومیه مبنی بر، داشتن بند سیاسی مستقل و توقف رفتارهای تبعیض‌آمیز و غیرانسانی درحق آن‌ها، طی بیانیه‌ای حمایت کرده و با آن‌ها همراهی کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «با این‌که ما خواهان رفع اتهام وآزادی زندانیان سیاسی از زندان‌ها هستیم، اما درشرایطی قرار گرفته‌ایم که نه می‌توانیم صدای‌مان را به جایی برسانیم و نه می‌گذارند دوران سخت زندان را تحمل کنیم. مسئولان زندان با پراکنده ساختن زندانیان سیاسی و انتقال آن‌ها به بندهای غیرسیاسی و هم‌چنین انتقال زندانیان جرائم خطرناک ازجمله زندانیان شرور و مواد مخدر و معتاد به بند زندانیان سیاسی، عملا سعی در به خطر انداختن جان ما در زندان کرده‌اند. ماموران و بازجویان، زندانیان سیاسی را مورد ضرب و شتم قرار داده که از آن جمله حمله به بند ۳۵۰ اوین به عنوان نمونه ضرب و شتم آقایان بهنام ابراهیم‌زاده و محمد صدیق کبودوند و در زندان رجایی شهر نیز کتک زدن زندانیان بیمار درحین انتقال به بیمارستان به عنوان مثال ضرب و شتم شدید آقای لقمان مرادی بوده که شرایط تحمل زندان را برای ما عملا ناممکن کرده‌اند.»

این زندانیان سیاسی درپایان بیانیه ضمن اعلام حمایت از اعتصاب زندانیان سیاسی گفته‌اند: «ما تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج، از تمامی زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های ایران می‌خواهیم که از این اعتصاب حمایت کرده و با آن همراه شوند. هم‌چنین ما ازتمام سازما‌های مدافع زندانیان، مدافعین حقوق بشر و نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی می‌خواهیم با انتشار بیانیه و برداشتن قدم‌های عملی و واقعی نسبت به آزار و اذیت زندانیان سیاسی و تبعیض میان آن‌ها با سایر زندانیان درایران اعتراض کرده و خواستار توقف فوری این‌گونه اقدامات ضد بشری شوند.»

تمامی زندانیان سیاسی کُرد درتبعید واقع در زندان‌های جنوب ایران نیز روز یک‌شنبه ۹ آذرماه ۱۳۹۳، طی بیانیه‌ی ضمن حمایت از زندانیان سیاسی ارومیه دراین اعتراض عمومی با سایر زندانیان سیاسی ایران همراه شدند.

در بیانیه زندانیان تبعیدی جنوب ایران آمده است: «یکی از سیاست‌های مسئولان زندان، وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب ایران، نگه‍داری و تل‍‍‍‍‍‍‍فیق زندانیان سیاسی و مدنی با زندانیان دیگر با جرایمی ازجمله‌ سرقت، قتل و از این دست بوده‌ و هدف از این کار نیز ۱- عدم اعتراف به‌ وجود زندانیان سیاسی درایران ۲- برانگیختن اختلاف درمیان زندانیان سیاسی ۳- ایجاد شک و گمان میان زندانیان سیاسی و کنترل کردن ارتباطات میان آن‌ها ۴- کاهش احساس هم‌دردی و دوستی میان زندانیان سیاسی است. ما زندانیان سیاسی تبعیدی کُرد درزندان‌های جنوب ایران، ضمن محکوم کردن این‌عمل غیرانسانی که‌ همه‌ زندانیان در تبعید، همه‌ی این دردها را به‌ سخت‌ترین شیوه‌ تجربه‌ کرده‌ایم، پشتیبانی خود را از اعتصاب کنندگان زندان ارومیه‌ اعلام داشته‌ و ازهمه‌ی مجامع بین‌المللی پشتیبان حقوق بشر، می‌خواهیم که‌ از هرراهی که‌ میسر است از این زندانیان پشتیبانی کرده‌ و از هر فرصتی جهت ایجاد فشار بر این رژیم استفاده کنند.»

زندانیان سیاسی در زندان‌های سنندج و زاهدان روز شنبه ۸ آذرماه ۱۳۹۳، در نهمین روز از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی کُرد در زندان ارومیه، ضمن حمایت از اعتصاب غذای زندانیان ارومیه، با انتشار بیانیه‌هایی جدا اعلام داشته‌اند که درصورت عدم رسیدگی به خواسته‌های اعتصاب کنندگان، آنها نیز به اعتصاب غذا دست خواهند زد.

در بخشی از بیانیه زندانیان سنندج آمده: «ما جمعی از زندانیان سیاسی در زندان مرکزی سنندج، از اعتصاب غذای قهرمانانه‌ی زندانیان سیاسی ارومیه درجهت مقابله، مقاومت و مبارزه با این یورش ددمنشانه و نیل به خواسته‌های آنان به خصوص وجود بند مستقل سیاسی حمایت می‌کنیم.»

همچنین ٢٠ تن از زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان با انتشار نامەای سرگشادە خطاب بە برخی از نهادهای حقوق بشری جهان، حمایت خود را از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان ارومیە اعلام کرده‌ و هشدار دادەاند درصورت عدم تحقق خواسته‌های زندانیان اعتصابی، آنها نیز دست بە اعتصاب غذا خواهند زد.

هم‌اکنون ۴۵ زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند. منابع خبری کمپین گفته‌اند که ۱۰ نفر از این زندانیان محبوس در ارومیه، محکوم به اعدام هستند.

گفته شده که این زندانیان در شرایط بسیار نامناسبی نگهداری می‌شوند. چند روز پیش ماموران زندان ارومیه به بهانه‌ی ملاقات، همه‌ی زندانیان را عریان کرده و اقدام به بازرسی بدنی نامتعارف آنها کرده‌اند. بیشتر زندانیان محبوس در این زندان از حقوق اولیه انسانی خود در زندان محروم هستند و به صورت مداوم مورد نقض سیستماتیک حقوق بشر در محیط زندان قرار می‌گیرند.

هم‌چنین آخرین آمارها نشان می‌دهد که بیش از۴٠ درصد زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران، ازفعالین سیاسی و مدنی کُرد محبوس هستند و اقدام‌های دولت دراپراسیون‌های گسترده دستگیری فعالین سیاسی به اتهام‌هایی همچون عضویت در احزاب اپوزسیون کُرد، محاربه، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و ایجاد اغتشاش و… کماکان ادامه دارد.

یک منبع مطلع درباره آخرین وضعیت زندان ارومیه به کمپین گفت: «دیروز پس از پایان ملاقات‌ها حدود ساعت ۱۲، گارد ویژه زندان وارد هواخوری بند سیاسی شده و تلفن‌ها را قطع کرده و شرایط امنیتی شدیدی را در زندان حاکم کرده‌اند.»

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی ارومیه کماکان در جریان است و هنوز مسوولان این زندان اقدامی عملی جز تهدید آنها برای تحقق مطالبات‌شان انجام نداده‌اند.

اسامی ٢۹ نفر از زندانیان سیاسی اعتصاب کننده بند ١٢ زندان مرکزی ارومیه:

علی افشاری، جعفر افشاری، ولی افشاری، حبیب افشاری، منصور آروند، کیهان درویشی، شیرکو حسن‌پور، محمد عبداللهی، خزر رسولی‌راد، سامان نسیم، امیر ملادوست، سیروان نژاوی، جعفر میرزایی، ابراهیم رضاپور، محمد عبدالبخت، عبدالله اصغری، عرفات اصغری، عبدالرحمان سلیمان، سیدسامی حسینی، عبدالله محمودی، احمد تمویی، عثمان مصطفی‌پور، بهروز آلخانی، مصطفی الرحمان، یوسف کاکه‌ممی، سیدجمال محمدی، علیرضا رسولی، شورش افشاری، مصطفی داوودی

۹ زندانی سیاسی در نوبت اول و ۳ زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج در نوبت دوم:

صالح کهندل، شاهرخ زمانی، اسدالله هادی، رضا اکبری‌منفرد، ابوالقاسم فولادوند، علیرضا فراهانی، ایرج حاتمی، افشین حیرتیان، فرید آزموده

زانیار مرادی، بهنام ابراهیم‌زاده، لقمان مرادی

اسامی زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان:

شیخ‌محمد بلوچ‌زهی، خطیب‌محمد نقشبندی، محمدامین آگوشی، ایرج محمدی، ایوب ریگی، عبدالغنی ریگی، ملک‌محمد آبادیان، جواد آبادیان، هادی آبادیان، نظام‌الدین ملازادە، جابر آبادیان، گل‌محمد بلیل‌ایلی، عبدالغفار نقشبندی، پرویز زین‌الدینی ، جان‌محمد بری، غلام‌محمد بلوچ، زبیر هود، لال‌محمد شهری، دوست‌محمد نوری، مسعود نارویی

جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی سنندج و تمامی زندانیان سیاسی کُرد تبعیدی در زندان‌های جنوب ایران.​

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: