بازگشایی پرونده بدهکاران بزرگ بانکی درمراجع قضایی

کمیته مطالبات معوق بانک مرکزی با حمایت قوه قضائیه و بانک‌ها، دور جدید وصول مطالبات غیرجاری در مراجع قضائی را آغاز کرد.

images

به گزارش ازمهر، براساس آخرین آمارهای اعلامی از سوی مسئولان نظام بانکی کشور رقم مطالبات معوق به ۸۷ هزارمیلیارد تومان رسیده است، با این وجود چند روز پیش ولی الله سیف در جمع فعالان اقتصادی نسبت مطالبات غیرجاری را با روندی کاهشی ۱۴٫۱ درصد ذکر کرد و افزود: روند مطالبات معوق کاهشی است و امیدواریم که این نسبت به زیر ۵ درصد برسد.

همچنین براساس آخرین تصمیم گیری‌ها درجلسات مشترک بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دولت، مشتریان بدحساب و خوش حساب از یک‌دیگر تفکیک شده و تقسیم بندی شده اند و بدحسابان بانکی که از تمکن مالی هم برخوردارند ازتمام حقوق محروم شده اند.

به هرحال بانک مرکزی به گفته سیف کمیته‌ای را برای پیگیری و وصول مطالبات معوق تشکیل داده است واین کمیته هرهفته جلسه برگزار می‌کند و ازحمایت قوه قضائیه و بانک‌ها برخوردار است تا بتواند شرایط مطالبات معوق بانکی را بهبود بخشد. در پی این اقدامات فهرستی از بدهکاران بانکی به قوه قضائیه ارسال شده است و کمیته مذکور پیگیری آن‌ها را انجام می دهد.

بیشترین مطالبات معوق مربوط به کدام بانک است؟

کارگروه ویژه مطالبات معوق در بانک مرکزی به درخواست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شده است تا نظام بانکی را از مطالبات معوق نجات دهد، گرچه برخی از مدیران بانکی می گویند که دارای کمترین میزان بدهی معوق هستند و یا این‌که کمترین میزان بدهی معوق بانک‌ها به آن‌ها تعلق دارند، اما واقعیت چیز دیگری است.

صحبت‌های مدیران بانکی نیزحاکی از این است که بانک‌ها برنامه‌ریزی‌های ویژه ای را برای وصول مطالبات غیرجاری انجام می دهند، این درحالی است که بانک مرکزی نسبت به وضعیت فزاینده مطالبات معوق نظام بانکی طی ماه های اخیرهشدارهای جدی را به بانک‌ها صادر کرده است.

بانک مرکزی و در راس آن‌ها ولی الله سیف از بانک‌ها درخواست کرده است که با توجه به وضعیت نگران کننده مطالبات غیرجاری طی سال‌های اخیر، بانک‌ها با مدیریت مدیران عامل کارگروهی را برای پیگیری و ریشه یابی دلایل مطالبت معوق تشکیل دهند.

به استناد آمارهای بانک مرکزی درصد بزرگی از مطالبات معوق بانک‌ها نزد تعداد محدودی از افراد قرارگرفته است. هم‌چنین حدود ۳۰ درصد مطالبات معوق نظام بانکی کشور سهم بخش تولید است.

بررسی‌ها نشان می دهد که عواملی از جمله بیرونی و درونی درایجاد این معوقات دخیل بودند که ازعوامل بیرونی می توان به رکود تورمی، تحریم‌های بین المللی، جهش نرخ ارز و ازعوامل داخلی می‌توان به عدم اعتبارسنجی دقیق در بانک‌ها وعدم وجود نظم و قاعده مشخصی در برخی بانک‌ها برای پیگیری قضایی مطالبات اشاره کرد.


مطالبات معوق نشان دهده ضعف مدیران

مسئولان بانک مرکزی معتقدند که وجود مطالبات معوق در دفاتر بانک‌ها، نشان دهنده ضعف مدیران آن بانک است. علاوه برآن، تاثیرمطالبات معوق برکاهش توان تسهیلات‌دهی شبکه بانکی بسیار چشمگیر است.

یکی از مشکلات دراین زمینه نیز به ثبت و طبقه بندی مطالبات غیرجاری شرکت‌های متعلق به بانک‌ها بازمی گردد. به عبارت دیگر برخی بانک‌ها به جهت حمایت از شرکت‌های زیرمجموعه خود این قبیل مطالبات را با ترفندهای مختلف درطبقه جاری حفظ می کنند لذا این مطلب که عنوان می شود مطالبات از شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها پیگیری نمی شود اصولا” دارای شکل دیگری است و نحوه برخورد دیگری را می طلبد.

درعین حال براساس آخرین اخبار قرار است که بانک مرکزی فردا و درجلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی درمورد پرونده مشتریان کلان بدحساب گزارش ارائه دهد و اقدامات فرادستگاهی در زمینه رسیدگی به مطالبات معوق را بازگشایی کند.

جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی فردا عصر به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار می‌شود تا بانک مرکزی گزارشی از تدوین متن نهایی پیش‌نویس مصوبه ستاد برای تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی بانکی ارائه کند.

گفتنی ست سحام اخیرا لیست محرمانه بدهکاران بانکی را رسانه ای کرده است و دیروز نادر قاضی پور نایب رئیس دوم هیئت تحقیق و تفحص از نظام بانکی کشورسحام را به دلیل اطلاع رسانی در مورد اسناد این هیئت تهدید به پیگیری قضایی کرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: