علی مطهری: عد‌ه‌ای خیال می‌کنند سعید جلیلی رئیس جمهورشده است

روز۲۹ آبان مهلت قانونی تعیین وزیر برای وزارت علوم به پایان می‌رسد. مجلس هم‌چنان در برابرنامزدهای پیشنهادی رئیس جمهور مقاومت می‌کند، تقابل مجلس با رئیس جمهورانتقاداتی را برانگیخته است.

Ali-Motahari-saham-news

وزارت علوم و ریاست آن به محلی برای جنگ قدرت دولت و مجلس بدل شده است. درطول یک‌سال و چند ماهی که از آغاز کار دولت روحانی می‌گذرد، چهار وزیر برای وزارت علوم به مجلس معرفی شده‌اند.

اولین وزیرپیشنهادی روحانی برای این پست، جعفر میلی منفرد بود که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. پس از او رضا فرجی دانا برای وزارت علوم معرفی شد، رای اعتماد هم گرفت، اما یک‌سال بعد استیضاح و از وزارت برکنار شد.

پافشاری نمایندگان مجلس برای استیضاح فرجی دانا، به پشتکاراو درافشای بورسیه‌های غیرقانونی‌ای نسبت داده شد که در دولت احمدی‌نژاد بدون رعایت ضوابط علمی به برخی ازفرزندان و اعضای خانواده نمایندگان مجلس اعطا شده بود.

پس ازاستیضاح فرجی دانا، حسن روحانی محمود نیلی احمدآبادی را برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرد که او نیز نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. نامزد بعدی برای احراز این پست، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی است.

به‌خصوص ندادن رای اعتماد مجلسیان به نیلی احمدآبادی، انتقادات بسیاری را برانگیخته است. به گزارش گویا، علی مطهری، نماینده مجلس، درگفت‌وگو با روزنامه اعتماد، عنوان کردن این‌که نمایندگان نگران اوضاع دانشگاه هستند را«بهانه» دانسته و تصریح کرده که«عده‌ای از بازشدن فضای آزادی بیان در دانشگاه‌ها واز بین رفتن فضای امنیتی در دانشگاه‌ها می‌ترسند.»

وی اقدامات نمایندگان مجلس را«گروکشی سیاسی» دانسته و گفته است: «در واقع عده‌ای درمجلس می‌گویند آن کسی که ما می‌گوییم باید وزیر شود و دانشگاه‌ها باید دراختیار ما باشد. این‌ها خیال کرده‌اند آقای جلیلی درسال٩٢ پیروز شده است. باید بپذیریم که مردم به گفتمان دیگری رأی دادند».

“مجلس صدای ملت را نشنیده است”

یک سایت خبری هوادار اعتدال نیز به نقل از«تشکل دانشجویان مستقل» نگرانی این تشکل دانشجویی از تقابل مجلس و دولت درانتخاب وزیرعلوم را منعکس کرده است. این گروه از دانشجویان در بیانیه خود گفته‌اند:«گویا صدای ملت به مجلس نرسیده است».

دراین بیانیه به سکوت نمایندگان مجلس در برابر مسائلی چون فرارمغزها، کاهش تمایل دانشجویان به فعالیت‌های اجتماعی، افزایش ناهنجاری‌ها در دانشگاه‌ها وایجاد رانت‌های غیرعلمی درهشت سال گذشته اشاره شده و تلاش‌های این روزهای نمایندگان برای«موشکافی» در سوابق وزرا، درتقابل با آن سکوت هشت ساله قرار داده شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «بیش از یک‌ونیم سال بحران‌آفرینی جریان‌های رسانه‌ای مغرض و به تلاطم کشانیدن مدیریت حاکم بر وزارت علوم، نتیجه‌ای جزایجاد فضای بی‌ثباتی در دانشگاه‌ها نداشته است. ادامه‌ی این وضعیت خطرناک تا مدت‌ها آسیب‌های مهلکی را بر دانشگاه و جامعه وارد خواهد ساخت و زندگی میلیون‌ها دانشجوی کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این‌گونه به‌نظر می‌رسد که بخشی از نمایندگان محترم مجلس شناختی از فضای دانشگاه‌ها و رسالت و جایگاه دانشگاهیان ندارند، منافع ملی را پیش پای منافع شخصی و جناحی خود ذبح می‌کنند، تمام‌قد در برابر نهاد دانشگاه می‌ایستند و نمایش قدرت می‌دهند».

نویسندگان این بیانیه درپایان از فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیرجدید پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم، حمایت کرده و او را لایق این پست دانسته‌اند. این دانشجویان از نمایندگان مجلس خواسته‌اند تا «با پرهیزاز بهانه‌جویی‌های ناروا، روند اختلال و جنجال‌آفرینی سیاسی درجریان علمی کشور را متوقف سازند».

دانشجویان مستقل هم‌چنین از ریاست مجلس شورای اسلامی درخواست کرده‌اند تا از تمام توان خود برای پایان دادن به«رویکرد مغرضانه اخیر» استفاده کرده و مقدمات بازگشت آرامش به دانشگاه‌ها را فراهم کند.

نغمه مخالف “رهروان ولایت”

درحالی‌که قراراست روز۲۷ آبان/ ۱۸ نوامبر، صلاحیت وزیرجدید برای پست وزارت علوم درمجلس بررسی شود، سخنگوی فراکسیون«رهروان ولایت» به ایسنا گفت جلسه روزیکشنبه (۲۵ آبان/ ۱۶ نوامبر) اعضای این فراکسیون با دانش آشتیانی کاندید وزارت علوم، به نتیجه‌ای نرسیده است.

صفرنعیمی گفته است: احتمالا اعضای این فراکسیون درجلسه دیگری و بدون حضور وزیرپیشنهادی، نظرشان را درباره او اعلام خواهند کرد.

ازسوی دیگر، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی، سه شاخصه مجلس برای رای اعتماد به وزیرعلوم را اعلام کرده است.

محمد مهدی زاهدی که گفته می شود خود تمایل زیادی به تصدی پست وزارت علوم در دولت روحانی دارد و کارشکنی زیادی را درمعرفی وزیران علوم دولت روحانی به مجلس و رای عدم اعتماد نمایندگان به وزرای علوم ایجاد کرده، گفته است:«اولین شاخصه جایگاه علمی است، معیار دوم سابقه خوب مدیریتی است و معیار سوم مسئله فتنه ۸۸ است».

وی تاکید کرده است که وزیرعلوم نباید دانشگاه را تبدیل به پایگاه جریان‌ها و احزاب سیاسی کند و تنها به مسئله سیاسی بپردازد.

این نماینده مجلس گفته است: «هرچند ما باور داریم دانشگاه باید سیاسی باشد، اما نباید پایگاه جریان احزاب سیاسی و جریان‌های فتنه‌انگیز شود، اگر تمام این جهات رعایت شود، وزیرپیشنهادی قطعا رای خوبی را از مجلس خواهد گرفت».

زاهدی درادامه افزوده است، با توجه به صحبت‌هایی که درمجلس در روزهای اخیرشده، احساس می‌کند دانش آشتیانی رای اعتماد نخواهد گرفت.

به گفته محمدمهدی زاهدی، ازآن‌جایی که مهلت قانونی تعیین وزارت علوم ۲۹ آبان است، درصورتی که وی درجلسه روز ۲۷ آبان رای اعتماد نگیرد، رئیس جمهور باید بلافاصله وزیربعدی را معرفی کند.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: