محکومیت نرم سعید مرتضوی در پرونده جنایات کهریزک

معاون اول قوه قضاییه گفت: دیوان‌عالی کشور حکم محکومیت سعید مرتضوی در پرونده کهریزک را تأیید کرد.

myriam20130205054903197

به گزارش سحام، محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه درگفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: درجریان جزئیات این حکم نیستم، ولی تا جایی که اطلاع دارم محکومیت سعید مرتضوی که مربوط به انفصال‌ها می‌شد، تأیید شده است.

وی درباره این‌که شنیده شده دادگاه کیفری نمی‌تواند حکم به انفصال از خدمات قضایی برای قضات متخلف صادر کند، گفت: خیر، چنین چیزی نیست، زیرا در احکام کیفری، به‌صراحت به صدورحکم انفصال اشاره شده است.

سعید مرتضوی از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به‌ریاست قاضی مدیرخراسانی به انفصال دائم از خدمات قضایی و انفصال ۵ساله از خدمات دولتی محکوم شده بود.

ین درحالی است که سعید مرتضوی جابه‌جایی پرونده در دیوان‌عالی کشور رااقدامی بی‌سابقه دانست و گفت: متأسفانه همان‌گونه که آقای اصلانی وکیل معاون سابق دادستانی تهران اعلام کرده، این پرونده را خلاف قانون از شعبه نهم دیوان‌عالی کشور پس از دو سال رسیدگی و پایان دادرسی اخذ کرده به شعبه ۳۸ دیوان‌عالی کشور تحت رسیدگی مجدد ارجاع دادند که این اتفاق در دیوان‌عالی کشور نادر و بی‌سابقه و موارد ذیل به‌عنوان مطالب خلاف عرف، قانون و شرع مقدس اسلام در آن کاملاً مشهود است.

دادستان سابق تهران گفت: براساس صراحت مواد ۲۶۱ و ۲۶۲ قانون آئین دادرسی کیفری پس از ارجاع پرونده در دیوان‌عالی کشور به شعبه‌ای برای رسیدگی، نمی‌توان پرونده را از شعبه مرجوع‌الیه اخذ و به شعبه دیگر ارجاع کرد و همچنین به‌موجب نظر مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه در این رابطه تصریح شده که هیچ قانونی تا به حال تصویب نشده است که مجوز اخذ پرونده‌ای را پس از ارجاع از شعبه دیوان‌عالی کشور داده باشد.

براساس تایید دیوان‌عالی کشور، سعید مرتضوی دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران به صورت دائم از احراز شغل قضایی انفصال پیدا کرده است.

هم‌چنین براساس این حکم، سعید مرتضوی به مدت ۵ سال از احراز مشاغل دولتی نیز منفصل شده است.

گفتنی ست درجنایات کهریزک در سال ۱۳۸۸، ۳ نفر براثر شکنجه‌های وارده جان خود را از دست دادند و عده زیادی نیز مورد آزار و اذیت های روحی و جسمی قرار گرفتند. این محکومیت نرم برای متهم ردیف اول جنایات کهریزک درحالی اتفاق می افتد که ۵ سال از وقوع آن جنایات می گذرد و سعید مرتضوی تاکنون توانسته به عنوان «آمر و مباشر» این پرونده از اجرای عدالت بگریزد.

منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: