نرگس محمدی خطاب به روحانی: چرا به جای بازداشت عاملان اسیدپاشی، معترضان به این جنایت را نشانه رفته‌اند؟

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهور ایران توضیحاتی را درخصوص بازجویی نیروهای امنیتی از او در دادسرای شهید مقدس- اوین- در پی تشکیل پرونده ای قضایی که مدتی پیش برایش گشوده شده است، ارائه کرد.

narges-Mohammadi-sahamnews

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی دراین نامه محور سؤال‌های طرح شده توسط بازجویان را فعالیت‌های مدنی‌اش عنوان کرد؛ فعالیت‌هایی که به اعتقاد او با وعده‌های رییس جمهور مبنی برتحقق جامعه مدنی هم‌خوان است.

با انتشار خبراحضار خانم محمدی به دادسرا، برخی با طرح گمانه‌هایی از دلیل احضار او به دادسرا سخن گفتند اما او با ارسال این نامه به آقای روحانی از محوراصلی بازجویی‌هایش سخن گفته است.

ازهمین رو او به آقای روحانی یادآوری کرده است که اعمال فشارهای امنیتی، روحی و روانی و اجتماعی بر فعالان مدنی می تواند به انحراف و خارج شدن شهروندان از مدار فعالیت‌های مدنی بی‌انجامد و برخی را به انفعال یا اتخاذ حرکت‌های تند و افراطی وادار کند.

متن نامه نرگس محمدی به حسن روحانی که در تاریخ بیستم آبان‌ماه ۱۳۹۳ برای رییس جمهوری ایران ارسال شده، به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی
رییس جمهور محترم
با سلام و احترام

روز شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۷ به درخواست آقای صلواتی و به دستوربازپرس محترم شعبه۲ دادسرای شهید مقدس -اوین- دراختیار بازجویان نیروهای امنیتی قرار گرفتم تا به قول خودشان تحقیقات پرونده‌ام کامل شود. این پرونده از۱۳۹۲/۱۲/۲۴ و پس از ملاقات با خانم اشتون توسط نهادی امنیتی گشوده شد و سیرقضایی آن از اردیبهشت سال ۹۳ تاکنون ادامه یافته است. روزشنبه از ساعت ۱۰ تا ۴ و نیم بعدازظهر بازجویی شدم که نکاتی را نه به لحاظ پرونده و مسایل شخصی بلکه به موجب اهمیت آن برای فعالان مدنی و دولت اعتدال یادآور می شوم:

۱- حدود ۴۵ سؤال کتبی از من پرسیده شد که همه سؤالات پیرامون فعالیت اینجانب درنهادهای مدنی بود؛ به گونه‌ای که حتی یک سؤال خارج از چارچوب فعالیت‌های مدنی‌ام مطرح نبود. فعالیت‌های اینجانب درکانون مدافعان حقوق بشر برای ارتقا و بهبود وضعیت حقوق بشردرایران، درکانون شهروندی زنان برای رفع تبعیض علیه زنان و در کارزار لگام برای کاهش آمار اعدام درکشور است که کاملاً در چارچوب قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و همه مصاحبه‌ها و فعالیت‌های من و همکارانم دراین زمینه‌ها کاملاً علنی و آشکار است.
اما آن‌چه تعجب من را برانگیخت، این مسئله بود: درحالی که درکشورهای توسعه یافته یا درحال توسعه، دولت‌ها به دنبال سوق دادن فعالیت‌های شهروندان به مدارفعالیت‌های مدنی هستند تا با فاصله گرفتن از این نوع فعالیت‌ها به حرکت‌های افراطی، هرج و مرج طلبانه و زیرزمینی وغیرقابل کنترل و پیش بینی روی نیاورند و درکنار دولت درجهتی هدف‌مند برای توسعه کشور تعریف و فعال شوند، اما رفتارهای نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران به خروج فعالان مدنی از این مدار می انجامد. اعمال فشارهای امنیتی، روحی و روانی و اجتماعی می تواند به انحراف و خارج کردن شهروندان از مدار فعالیت‌های مدنی بی‌انجامد و برخی را به انفعال یا اتخاذ حرکت‌های تند و افراطی وادار کند که خطری بس جدی است.

آقای روحانی؛
نیک مستحضرید که تحقق جامعه مدنی، مطالبه‌ای ملی است که ازآغاز دوران اصلاحات درایران فعالیت‌های مدنی و تشکیل نهادهای مدنی با الزامات خاص آن مورد توجه و پی‌گیری شهروندان آگاه و با شعورایران قرارگرفته است اما متأسفانه نهادهای امنیتی درمقابل نهادهای مدنی به شدت مقاومت کرده و هزینه‌های زیادی را بر شهروندان و فعالان این عرصه تحمیل کرده اند.
هرچند باید اذعان کرد که فعالان مدنی نیز به درستی و براساس فهم تاریخی و با تحلیل شرایط سیاسی و اجتماعی ایران بر سرانتخاب مشی عقلانی و کارآمد خود یعنی فعالیت درچاچوب مدنی و مسالمت‌آمیز و پرهیزکامل ازخشونت مقاومت جانانه‌ای کرده اند.
ملت ایران به خوبی به خاطر دارند که یکی از شعارها و وعده‌های جنابعالی، تحقق واحیای جامعه مدنی بوده که چندی است با دخالت نهادهای امنیتی، حرکت آرام و تازه جان گرفته نهادهای مدنی با تهدید، بازداشت و سرکوب نهادهای امنیتی مواجه شده است.

۲- برخی از سؤالات مطرح شده از اینجانب بابت حضور دراغتشاشات بود. زمانی که من معترضانه خواستم تا موارد آن را مشخص کنند، بازجویان به تجمع فعالان مدنی درمقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی دراعتراض به اسیدپاشی‌ها و توجه دادن نمایندگان مجلس به این موضوع و هم‌چنین تحصن خواهران و برادران کرد و سنی‌مان درمقابل زندان قزل حصار و دراویش گنابادی اشاره کردند. دراین زمینه سؤال‌های کتبی از من پرسیده شد.
همان‌گونه که جنابعالی نیز مطلع هستید، اسید پاشی‌های زنجیره ای درشهراصفهان قریب به دوماه پیش اتفاق افتاده که هنوز اقدام جدی و روشنی علیه اسیدپاش‌ها صورت نگرفته است و این درحالی است که نهادهای مختلفی ازحکومت، مسئول پی‌گیری این قضیه شده اند.
حال جای طرح این سؤال است که چرا نهادهای امنیتی به جای بازجویی و بازداشت عاملان و آمران اسیدپاشی، معترضان به این جنایت هولناک علیه زنان این سرزمین را نشانه رفته اند؟ آیا دراین قضیه در هرصورت، زنان قربانیان خشونت اند؛ گاه درمقام قربانی اسیدپاشی و گاه درمقام معترضان به اسیدپاشی؟

بدیهی است که جامعه مدنی الزاماتی دارد واعتراض‌های مدنی و مسالمت آمیز را نمی‌توان اغتشاش نامید. به کار بردن واژه اغتشاش و ایراد اتهام‌هایی دراین زمینه علیه اعتراض‌های بسیارمتمدنانه و مسالمت آمیز مردم مقابل اقدامی بسیار ناجوانمردانه و خشونت بار چون اسیدپاشی را نمی‌توان اقدامی بی طرفانه از سوی نهادهای امنیتی تلقی کرد.

جناب آقای رییس جمهور؛
هدف از نگارش این نامه ذکر آنچه برمن حقیر رفته نیست بلکه یاد آوری این نکته است که شما وعده‌هایی به ملت داده اید و ملت عهدی با شما بسته‌اند. شما موظف به اجرای قانون اساسی هستید و مردم نظاره گر هستند و خواسته‌های خود را مطالبه می‌کنند. ملت ایران با تدبیر و شعورگامی به جلو نهاده و با ایمان بر سرمیثاق خود ایستاده‌اند و شما براساس سوگند وانجام وظیفه‌تان می‌بایست با اقتدار و پی گیرانه به دنبال تحقق قانون و وعده های‌تان باشید. یکی از وعده‌های شما تحقق جامعه مدنی است که متأسفانه نهادهای امنیتی و به ویژه نهاد امنیتی دولت، امکان تثبیت وگسترش فعالیت‌های مدنی را نمی‌دهند. گویی این نهادها فعالیت مدنی را مترادف با فعالیت ضد امنیتی فرض کرده و قصد دارند تا اندک رمق بازمانده این نهادها را که ازطوفان دولت سابق، جان به در برده است را بگیرند.

آقای رییس جمهور؛
جنابعالی و وزرای محترم دولت‌تان می‌توانید نقش تعیین کننده‌ای درتداوم سرکوب یا جان گرفتن دوباره این نهادهای مدنی داشته باشید.

نرگس محمدی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: