فیلتر ممنوع!

میلیاردها تومان پول به صورت تن‌خواه درحساب دوعضو شورای شهر تهران

میلیاردها تومان پول شورای شهر تهران به صورت«تن‌خواه» در حساب‌های شخصی الهه راستگو و مرتضی طلایی، دوعضو این شورا قرار دارد تا آن را در اختیار«سازمان‌های مردم‌نهاد» و «شورایاری‌ها» قرار دهند.

Abdolhosein-Mokhtabad-saham-news-450x279

به گزارش تقاطع، آن‌گونه که وب‌سایت«معماری‌نیوز» نوشته، درجلسه‌ی روز یکشنبه(۱۱ آبان)«شورای اسلامی شهرتهران»، وقتی عبدالحسین مختاباد،«رییس کمیته هنری» این شورا تصمیم داشت برای بار دوم در یک هفته‌ی اخیر درباره‌ی واریز میلیاردها تومان پول مردم تهران به حساب شخصی یکی از اعضای آن تذکر دهد، ابتدا مهدی چمران،«رییس شورای شهر»، از دادن وقت به وی خودداری کرد و به دنبال آن، الهه راستگو، عضو دیگر این شورا گفت: «آقای مختاباد، منظور شما از تذکری که سه‌شنبه پیش در صحن علنی دادید من بودم؟»

براساس این گزارش، پس از آن‌که عبدالحسین مختاباد تایید کرد که منظورش، الهه راستگو بوده، خانم راستگو«دفترچه‌ حساب مشترک سازمان‌های مردم‌نهاد» مربوط به«بانک شهر» را به تک تک اعضای شورای شهر نشان داد و اعلام کرد که این حساب، به صورت«مشترک» و«دو امضایی» به نام خودش و«محمدرضا زمردیان»، مسوول سازمان‌های مردم‌نهاد(سمنها) است.

این عضو«سابقا اصلاح‌طلب» شورای شهرتهران با بیان این‌که «ما اجازه نداریم همین‌طوری و بدون قاعده از این حساب پول برداشت کنیم»، ادامه داد: «علاوه بر ما، درهیات امنای سمن‌ها، ۵ نفر ازاعضای شورا حضور دارند و تمام هزینه‌ها براساس تایید این هیات امنا انجام می‌شود.»

وی تاکید کرد که تاکنون،«چیزی خارج از مصوبه»، از این حساب خرج نشده است.

با این حال، این سخنان الهه راستگو نیز عبدالحسین مختاباد را قانع نکرد و او در واکنش، خواستار مشخص شدن«سود» و«هزینه‌کرد» این حساب شد و گفت«همه اعضای شورا باید بدانند هزینه‌هایی که از این حساب خارج می‌شود به چه دلیل است».

وی با تاکید بر«غیرقانونی» بودن واریز این وجوه میلیاردی به حساب اعضای شورا، خاطرنشان کرد که«بیت‌المال نباید به عنوان«تن‌خواه» درحساب شخصی افراد موجود باشد واین وجوه باید هرچه سریع‌تر به حساب شورای شهر واریز شود».

خانم راستگو نیز در واکنش، با بیان این‌که این حساب بانکی، به دلیل دوامضایی بودن،«شخصی» محسوب نمی‌شود، مبالغ واریزشده به آن را«با صلاح‌دید هیات رییسه» توصیف کرد و گفت: «ما وقتی می‌خواهیم کمک به سازمان یا تشکل مردم‌نهادی کنیم، ضابطه و قانون دارد و این‌طور نیست که دل‌بخواه یا با سفارش و توصیه این وجوه صرف شود.»

به نوشته‌«معماری‌نیوز»، حبیب کاشانی، عضو اصول‌گرای شورا نیز درحاشیه این جلسه با اعتراض به آقای مختاباد گفت که این روش تذکر دادن درصحن علنی و مقابل خبرنگاران درست نیست و«باعث تشویش اذهان می‌شود».

این گزارش اضافه کرده که علاوه برحساب«سازمان‌های مردم‌نهاد»، «حساب متعلق به شورایاری‌ها دراختیار مرتضی طلایی، نایب‌رییس شورای شهر تهران نیز وضعیت مشابهی دارد».

گفتنی است عبدالحسین مختاباد، نخستین‌بار درجلسه روز سه‌شنبه هفته گذشته(۶ آبان) شورای شهر تهران در تذکری از واریزغیرقانونی ۸ میلیارد تومان پول به حساب یکی از اعضای این شورا خبر داده و گفته بود که تنها «سود این پول ماهیانه ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود». وی از رییس شورا خواسته بود که این«لکه ننگ» را پاک کند.

یک روز بعد، هیات رییسه شورای شهر تهران با انتشار تکذیبیه‌ای اعلام کرد که «تمامی حساب‌ها به نام شورا و یا ستادهای وابسته به شورا و دست کم با دو امضا گشایش می‌شود».

در واکنش، اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب این شورا، با بیان این‌که چیزهایی درباره این ۸ میلیارد تومان شنیده، به خبرگزاری ایسنا گفت که«این مبلغ باید به حساب شورای شهر برگردانده و با شفافیت کامل صرف ساماندهی سمن‌ها شود».

0 thoughts on “میلیاردها تومان پول به صورت تن‌خواه درحساب دوعضو شورای شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *