فیلتر ممنوع!

اتهام جدید دولت احمدی‌نژاد؛ اختلاس ۴۰۰ میلیون دلاری خرید قطعات هواپیما

به گفته موید حسینی صدر، نماینده مجلس، شخصی در دوران احمدی‌نژاد برای واردات قطعات هواپیما ۴۰۰ میلیون دلار گرفته، اما هیچ قطعه‌ای به ایران وارد نکرده است. نماینده مجلس می‌گوید نام این شخص سواستفاده‌گر را در اختیار دارد.

mohamadreza-rahimi-saham-news-e1412475155280

به گزارش از دوویچه له، به دلیل اعمال تحریم‌ها در دهه گذشته، صنعت هواپیمایی ایران با مشکلات عدیده‌ای درخرید قطعات و بازسازی هواپیماها روبرو بود. درحال حاضر بخشی از تحریم‌ های صنعت هوایی به دنبال توافقنامه ژنو معلق شده‌اند.

موید حسینی صدر، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) مدعی شده، شخصی در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ازاین موضوع سوءاستفاده کرده و۴۰۰ میلیون دلار پول گرفته تا قطعات هواپیما وارد کشور کند، اما هیچ قطعه‌ای به کشور وارد نکرده است.

وی با بیان این‌که نام این شخص را دراختیار دارد، افزود: «من مستندات این تخلف را دارم و متاسفانه نه‌تنها پس از دریافت پول، قطعه‌ای وارد نشده، بلکه پیگیری‌ای هم دراین خصوص صورت نگرفته است. موارد زیادی از این دست تخلفات درهشت سال گذشته به گوش ما رسیده است ازجمله آن‌که اخیر نامه‌ای دیگر از تخلفات یک فرد دیگر به این شکل به دست من رسیده است.»

به گفته این نماینده مجلس، موارد زیادی از این دست در دولت گذشته وجود داشته که اشخاصی از دولت اعتبار گرفته‌اند تا کالایی را وارد کنند اما به بهانه تحریم از وارد کردن کالا‌ها خودداری کرده‌اند.

وظیفه مجلس پی‌گیری فساد است

حسینی‌صدر عده‌ای را متهم کرده که به بهانه تحریم در سال‌های اخیر شبکه رانت‌خواری به راه انداخته و سوءاستفاده کرده‌اند. وی یادآور شده است:«پی‌گیری فساد در واردات قطعات هواپیما آغاز شده است. بحث در مورد ۴۰۰ میلیون دلار است و ما نیز دراین مورد پی‌گیری‌های خاص خود را آغاز کرده‌ایم تا در مورد این فرد هم که از شرایط تحریم سوء استفاده کرده است قانون اعمال شود.»

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس درارتباط با آخرین پی‌گیری‌های نمایندگان از دکل نفتی گم شده ۸۰ میلیون دلاری گفت:«هنوز پاسخی از نامه‌ای که به آقای لاریجانی دراین مورد نوشته‌ایم نگرفته‌ایم، اما شاید درهفته آینده دراین مورد به نتیجه جدیدی برسیم. هم اینک نیز درحال پی‌گیری پرونده افرادی هستیم که به بهانه تحریم در سال‌های اخیر شبکه رانت خواری به راه انداخته‌اند.»

۱۴ نماینده مجلس ایران ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳، در نامه‌ای به رئیس مجلس ایران خواستند که وضعیت یک دکل نفتی گم شده پی‌گیری شود. به گفته آنان این دکل نفتی درسال ۱۳۹۰ به قیمت ۸۷ میلیون دلار توسط یک شرکت ترکیه‌ای به شرکت زیرمجموعه وزارت نفت ایران فروخته شده، اما هنوز تحویل این شرکت نشده است.

حسینی‌صدر مبارزه با فساد را یکی از وظایف مجلس دانست و افزود:«با توجه به این‌که درسال‌های اخیرمصادیق فسادهای اقتصادی به شدت زیاد شده است، ما نیز باید دراین مورد پی‌گیری‌های بیشتری داشته باشیم.»

اتهامات «پاک‌دست ترین دولت پس از انقلاب»

محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری‌اش بارها دولت‌ خود را«پاک‌ترین دولت پس از انقلاب» معرفی کرد اما درسال‌های پایانی ریاست جمهوری وی افشا شدن پرونده‌هایی چون اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی، بابک زنجانی و اختلاس بیمه ایران سر و صدای زیادی به‌پا کرد.

بابک زنجانی به‌واسطه فروش نفت و پس ندادن پول حاصل از آن مدت‌هاست در زندان به‌سر می‌برد. محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور هم با اتهام اختلاس روبروست و درحال حاضر با قید وثیقه آزاد است. بنابرگزارش رسانه‌های دولتی، هم‌چون روزنامه ایران، محمدرضا رحیمی به ۱۴ سال حبس و پرداخت ۴ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است. پرونده وی براساس درخواست وکیلش هم اینک در دیوان‌عالی کشور، درانتظار تجدیدنظر است.

دو نماینده‌ مجلس چندی پیش از کشف پرونده‌ی تازه‌ای از فساد مالی در دولت دهم خبر داده و گفتند مدارک این اختلاس را در دست دارند. به گفته آنان ۳ صراف درسال ۱۳۹۰ با استفاده از رانت و همکاری با بانک مرکزی توانستند ۷ هزارمیلیارد تومان سود ببرند. کمیسیون اقتصادی مجلس«تمام اسناد و مدارک» مربوط به این رسوایی مالی را گردآوری کرده و پرونده نیز به قوه‌ قضائیه ارسال شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیرکشور دولت روحانی هم مهرماه گذشته و۱۱ سال پس از تشکیل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته بود اگر مسئولان اراده‌ای برای مبارزه با قاچاق می‌داشتند کار چنین ستادی باید پس از ۵-۴ سال فعالیت خاتمه می‌یافت.

0 thoughts on “اتهام جدید دولت احمدی‌نژاد؛ اختلاس ۴۰۰ میلیون دلاری خرید قطعات هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *