فیلتر ممنوع!

ویدئو: زاینده رود دوباره زنده شد

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ZXmofh7sMpw]

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت که امشب آب به زاینده‌رود می‌رسد و فردا پنج‌شنبه آب به تالاب گاوخونی خواهد رسید

به گزارش «واحد مرکزی خبر» از اصفهان، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان امروز چهارشنبه ۱۴ آبان‌ماه، گفت: «با هدف آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی منطقه شرق اصفهان برای کشت پائیزه، میانگین خروجی آب از سد زاینده‌رود ۴ برابر افزایش یافت.»

آقای میرمحمدصادقی با اشاره به خشکی ۱۷ ماهه رودخانه زاینده‌رودافزود: «پیش‌بینی می‌شود آب، پنج‌شنبه یا جمعه به شهر اصفهان و پس از آن به کانال‌های آبیاری آبشار و رودشت در شرق اصفهان برسد.» وی گفت: «برنامه توزیع آب با توجه به میزان بارندگی و ورودی آب به سد زاینده‌رود در ماه‌های آینده مشخص می‌شود.»

میرمحمدصادقی به کشاورزان توصیه کرد ضمن صرفه‌جویی در آب، از توسعه سطح زیر کشت خودداری و میزان کشت خود را با توجه به محدودیت منابع سال آینده هماهنگ کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین از ساکنان هم‌جوار در مسیر رودخانه زاینده‌رود خواست وارد حریم و بستر رودخانه و کانال‌های آبیاری درطول مسیر نشوند.

همچنین «رویش‌نیوز» گزارش داده است که پيگيری‌های آنان از مسوولين روابط عمومی سازمان آب منطقه‌ای اصفهان حاكی از اين است كه بازگشايی دريچه‌های زاينده‌رود ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۱۲ آبان انجام شده و احتمالا آب فردا به اصفهان می‌رسد. بيش از يک سال است كه كويری به نام رودخانه بزرگ زاينده‌رود انتظار سيراب شدن می‌كشد، و فردا آرزويش محقق خواهد شد.

گزارش‌های تکمیلی؛ مشکلات تقارن محرم و بازگشایی زاینده‌رود

معصومه ابتکار: امشب آب به زاینده‌رود می‌رسد

در حالی که اخبار و گزارش‌های رسمی پیشین، خبر از این می‌داد که فردا یا پس‌فردا آب به اصفهان می‌رسد، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در بخش خبری «بیست و سی» تلویزیون ایران، گفت که امشب آب به زاینده‌رود می‌رسد و فردا پنج‌شنبه آب به تالاب گاوخونی خواهد رسید.

بنا بر این، به نظر می‌رسد برای جلوگیری از شادی‌های احتمالی مردم در ایام محرم، برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای صورت گرفته که آب، در هنگام نیمه‌شب وارد زاینده‌رود در اصفهان شود.

پیش از این نیز رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، از احتمال بازگشایی زاینده‌رود پس از دهه محرم خبر داده و گفته بود: برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل احتمالی مبنی بر ابراز احساسات برخی از مردم، با توجه به شادی‌ که از بازگشایی دارند، این پیشنهاد ارائه شده است. وی با اشاره به اینکه مردم اصفهان در دهه محرم دارای غیرت دینی خاص خود هستند، گفت: نگرانی ما از این است که اتفاقی ناخوشایند در زمان بازگشایی رودخانه ایجاد شود که موجبات ناراحتی را ایجاد کند.

تدارک برنامه‌های نوحه‌سرایی و عزاداری در مسیر زاینده‌رود

به نوشته «هشدارنیوز»، در همزمانی بازگشایی سد و رهاسازی آب در زاینده‌رود با ایام محرم، قرار است برنامه های فرهنگی نظیر نوحه‌سرایی عزاداری ایستگاه‌های صلواتی و… تدارک دیده شده تا در مسیر زاینده‌رود و بر روی پل‌های موجود اجرا شود تا مردمی که برای استقبال از ورود آب آماده شده‌اند از آنها استفاده کنند.

فرماندار اصفهان: شهروندان با نگاه شکرگزاری به استقبال رهاسازی آب در زاینده‌رود بروند

فضل‌الله کفیل، فرماندار اصفهان نیز با بیان اینکه شهروندان با نگاه شکرگزاری جاری شدن آب در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود به استقبال آن بروند، تاکید کرد: همچنین از روحانیان و ائمه جماعات درخواست شده که در مساجد نماز شکر برای بارندگی‌های اخیر و همچنین رهاسازی آب و به امید پایدار ماندن حیات رودخانه زاینده‌رود به جا آورند.

فرماندار اصفهان افزود: به شکرانه رهاسازی آب در رودخانه زاینده‌رود از شهروندان درخواست می شود که با توجه به مصادف شدن این موضوع با ایام سوگواری ابا عبدالله موارد لازم را رعایت کنند.

عمومهدی، از فرماندهان بسیج اصفهان: برنامه‌های بازگشایی آب زاینده‌رود باید متناسب با ایام محرم باشد

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امام رضا اصفهان نیز با اشاره به بازگشایی آب زاینده‌رود گفت: برنامه‌های دستگاه‌های مربوط در خصوص بازگشایی آب زاینده‌رود باید متناسب با ایام محرم باشد.

سرهنگ پاسدار عمومهدی، با بیان اینکه همزمان بودن بازگشایی آب زاینده‌رود با ایام محرم، می‌طلبد که اجرای برنامه‌های فرهنگی دراین زمینه متناسب با این ایام باشد، افزود: ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و بر همین اساس، برنامه‌های ما نیز باید متناسب با شرع و فرهنگ اسلامی باشد.

وی با اشاره به اینکه بسیج نیز همزمان با بازگشایی آب زاینده‌رود برنامه‌های متنوعی دارد، افزود: برپایی ایستگاه‌های صلواتی و برگزاری مراسم نوحه‌خوانی از جمله برنامه‌های بسیج دراین رابطه است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امام رضا اصفهان بیان کرد: همزمان با بازگشایی آب زاینده‌رود، دانش‌آموزان بسیجی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان و سایر اقشار بسیج نیز به همراه خانواده‌های خود در برنامه‌های بازگشایی آب حضور پیدا خواهند کرد.

مردم چهارمحال و بختیاری: “مردمان سر رود، آب را می‌فهمند”

برخی شهروندان چهارمحال و بختیاری (سرچشمه زاینده‌رود)، در صفحه فیس‌بوک «صدای پای آب»، پیام زیر را به اشتراک گذاشته‌اند:

«زاینده‌رود دوباره از بام ایران به شهر اصفهان سلام خواهد کرد.

ضمن ابراز خوشحالی و شادباش برای هموطنان اصفهانی، امیدواریم زنده‌رود تا ابد از سرچشمه زردکوه بختیاری تا پایاب تالاب گاوخونی (به دور از گزند تونل گلاب) تا ابد جاری بماند.
زایندہ‌رود خسته‌دل!
چو از بام ایران به شهر سپاهان رسیدی بگو:
“مردمان سر رود، آب را می‌فهمند”»

==============

زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی دهنده زندگی، بزرگ‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت، به مانداب گاوخونی می‌ریزد.

حوزه رودخانه زاینده‌رود ۴۱،۵۰۰ کیلومتر مربع است . برآورد می‌شود جریان آب این رودخانه در مطلوب‌ترین شرایط ۱،۲ کیلومترمربع در سال و یا ۳۸ مترمکعب در ثانیه است. در حال حاضر، برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استان اصفهان از سدهای آبیاری که بدین منظوراحداث گردیده استفاده می‌شود. با اتمام تونل سوم کوهرنگ و انتقال آب در طرح تونل بهشت‌آباد پیش‌بینی می‌شود استان کرمان هم از استفاده‌کنندگان آب رودخانه زاینده‌رود خواهد بود. در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ عده‌ای از کشاورزان شرق استان اصفهان به انتقال آب این رود به سایر استان‌های شرقی ایران اعتراض کردند.

زاینده‌رود صد و هجدهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

0 thoughts on “ویدئو: زاینده رود دوباره زنده شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *