فیلتر ممنوع!

غنچه قوامی در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذای خشک زده است

Ghoncheh-Ghavami-saham-news-450x256

مادر غنچه قوامی، دختر ۲۵ ساله زندانی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که این زندانی از روز شنبه ۱۰ آبان ماه در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب خشک زده است. این دومین باری است که این زندانی در طول ۱۲۸ روز بازداشت  اعتصاب غذا کرده است.

سوسن مشتاقیان با اظهار نگرانی شدید از وضعیت سلامت فرزندش به کمپین گفت: «غنچه اصلا وضعیت روحیش خوب نیست و از روز شنبه دست به اعتصاب خشک زده و گفته تا مشخص نشدن وضعیتش به این اعتصاب ادامه خواهد داد. ما این بیرون نگرانش هستیم و هیچ کاری از دستمان برنمی آید.»

خانم مشتاقیان گفت: «من از رییس قوه قضاییه خواهش می کنم که به وضعیت دخترم رسیدگی کند. اگر دخترم به نظر دستگاه قضایی مجرم است، حکمش را اعلام کنند و او را به بند عمومی بفرستند و یا اگر به نظرشان بی گناه است با قرار وثیقه آزادش کنند.  ۱۲۸ روز است که دخترم بلاتکلیف در سلول انفرادی است.»

مادر غنچه قوامی ادامه داد: «سه هفته پیش دادگاه غنچه تشکیل شد، یک هفته مهلت قانونی برای ابلاغ رای دادگاه وجود داشت اما اکنون سه هفته می گذرد و هنوز حکم ابلاغ نشده است. حکم فقط به وکیلش نشان داده شده اما هنوز ابلاغ نشده تا او به بند عمومی برده شود.  از هشت روز پیش نیز تاریخ بازداشت موقت او برای دومین بار تمام شده و در واقع غیرقانونی در زندان مانده است.»

سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی روز شنبه ۱۰ آبان ماه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت طبق حکمی که رییس دادگاه به او نشان داده اما هنوز ابلاغ رسمی نشده است، موکلش به یکسال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده است. وکیل خانم قوامی قبلا در گفتگوهایش گفته بود که او معتقد است که موکلش جرمی مرتکب نشده و باید آزاد شود.

با این حال آقای علیزاده طباطبایی یک روز بعد در تاریخ ۱۱ آبان ماه در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا از صدور مجدد پرونده موکلش به دادستانی خبر داد و آن را اقدامی غیر قانونی خواند.  این وکیل همچنین از اجازه نداشتن ملاقات با موکلش بدون دلیل مشخصی خبر داد.

آقای طباطبایی در اعتراض به این وضعیت گفت: «دادستانی نمی تواند کیفرخواست را تغییر دهد مگر اینکه اتهام و دلایل جدیدی باشد که آن هم نیازمند تفهیم اتهام، اتمجام تحقیقات و تشکیل پرونده جدید است.»

وکیل غنچه قوامی با اشاره به اینکه هفته گذشته رییس دادگاه حکم صادره را به او نشان داده بود، گفت: ولی روز گذشته که مراجعه کردم رییس دادگاه گفت که پرونده را به دادستانی فرستاده ایم.»

غنچه قوامی، دختر ۲۵ ساله  با تابعیت دوگانه ایرانی- بریتانیایی، فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه سواز لندن است که اسفند ماه سال ۱۳۹۲ پس از پایان تحصیلات به ایران بازگشت. او در روز سی ام خرداد ماه برای تماشای بازی والیبال ایران و ایتالیا در مقابل ورزشگاه آزادی در میان جمعی دیگر از بانوان حضور یافته بود. در همان روز به همراه تعدادی دیگری از بانوانی که خواستار ورود به داخل ورزشگاه برای دیدن مسابقه بودند دستگیر شد. با این حال او نیز به همراه سایر زنان بازداشت شده در همان روز با اخذ تعهد و توقیف وسایل شخصیش از بازداشتگاه وزرا آزاد شد.

غنچه قوامی وقتی صبح روز ۹ تیرماه برای پس گرفتن لوازم شخصیش به بازداشتگاه وزرا مراجعه کرد بدون توضیح بازداشت شد. او از آن تاریخ تا کنون در سلول انفرادی زندان اوین است.

پیش تر این زندانی در تاریخ ۹ مهرماه در اعتراض به بازداشت موقت و روشن نشدن وضعیتش برای چند روز دست به اعتصاب غذای (تر) زد.

منبع

0 thoughts on “غنچه قوامی در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذای خشک زده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *