فیلتر ممنوع!

سخنرانی جنجالی سیدحسین موسویان دراجلاس سالیانه آمریکا و اعراب

در کنفرانس سالیانه آمریکا و اعراب با حضور بیش از ١٠٠٠ سیاستمدار فعلی و سابق از جهان عرب و آمریکا در واشینگتن، سخنرانی موسویان به عنوان تنها مدعو در قامت مقام سابق ایران پس از ۲۳ سال واکنش های جنجالی در این اجلاس را به همراه داشت.

hosein-mousavian-saham-news-450x298

بیست و سومین کنفرانس سالیانه«تصمیم گیرندگان آمریکا و اعراب» روزگذشته در واشنگتن خاتمه یافت. این کنفرانس سه روزه که با حضور بیش از١٠٠٠ سیاست‌مدار فعلی و سابق ازجهان عرب و آمریکا در واشنگتن تشکیل شده بود، مهمترین کنفرانس عمومی اعراب و آمریکا به شمار می رود. محور بحث اعراب، ایران و انتقاد از ایران بود.

به نقل از خبرآنلاین، سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق و عضو پیشین تیم مذاکرات هسته‌ای و از سخنرانان این کنفرانس می‌گوید: برای اولین بار بعداز۲۳ سال ازیک مقام سابق ایران دعوت شده بود. آمریکایی‌ها برخلاف سالهای گذشته خیلی کم نسبت به ایران موضع انتقادی داشته و منافع مشترک آمریکا و ایران در مبارزه علیه داعش را مطرح کردند.

گفتنی است سخنرانی موسویان به عنوان تنها مدعو در قامت مقام سابق ایران واکنش های جنجالی در این اجلاس را به همراه داشت.

او درسخنرانی خود دراجلاس سالیانه تصمیم‌گیرندگان سیاسی آمریکا و جهان‌عرب در واشنگتن گفت:«آمریکا و اکثریت کشورهای عربی در۳۵ ساله بعدازانقلاب، یک سیاست دو منظوره در مورد ایران اجرا کردند. در ابتدا تغییر رژیم درایران و چون موفق نشدند، تضعیف و انزوای ایران. آمریکا و اعراب در این دوره از تمام راه‌های ممکن خصومت آمیز از قبیل تجاوز به خاک ایران، استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی علیه ایران، اعمال بدترین نوع تحریم‌ها و درنهایت جنگ مخفی استفاده کردند. درعین حال امروز نگرانی اصلی و گلایه بزرگ آنها این است که ایران در تمام منطقه و کشورهای عربی نفوذ پیدا کرده است. این بدان معناست که با وجود سه دهه خصومت، ایران امروز باثبات ترین، قدرتمندترین و بانفوذترین کشور منطقه است.»

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در ادامه ضمن پیشنهاد به آمریکا و اعراب برای پایان دادن به این سیاست تقابل افزود: پیشنهاد می‌کنم آمریکا و اعراب به سیاست خصومت با ایران خاتمه داده و یک دوره جدیدی بر مبنای تعامل و همکاری را آغاز کنند.

در این اجلاس که بالغ بر۱۰۰۰ نفراز سیاست‌مداران فعلی و سابق آمریکا و جهان عرب حضور داشتند، موسویان با بررسی تغییرات ژئوپولیتیک درمنطقه گفت: اتحادیه عرب سقوط کرده، برخی از متحدین آمریکا ساقط شده اند، برخی از کشورهای عربی درآستانه سقوط هستند، آمریکا قادر به مدیریت بحران درخاورمیانه نیست، پروسه صلح اعراب و اسراییل به خاطر لجاجت‌های نتانیاهو و نه سیاست‌های ایران به شکست انجامیده و با این همه منطقه با یک تهدید بزرگ‌ترین مواجه شده که آن‌هم جریان تروریستی افراط گرایی تکفیری به سرکردگی داعش است. لذا زمان تغییر سیاست‌های گذشته آمریکا و اعراب فرا رسیده است.

این مقام سابق ایران در ادامه بیان داشت: چنین وضعیتی به آمریکا و اعراب دیکته می کند که با ایران وارد تعامل و همکاری شوند و من اطمینان دارم که ایران برای چنین همکاریهای سازنده ای آماده است.
سخنگوی سابق هسته ای ایران با اشاره به مذاکرات هسته ای قدرتهای جهانی و ایران گفت: اگر قدرتهای جهان خواهان یک توافقنامه ای در چارچوب معاهدۀ بین المللی ان.پی.تی باشند، ایران هیچ مشکلی ندارد و شانس حصول توافق تا ۲۴ نوامبر ۱۰۰% است. در چارچوب مقررات بین المللی معاهدۀ ان.پی.تی توافقنامۀ پادمان، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی که ۱/۳ ملاک هستند و هیچ چیز هم فراتر از آن وجود ندارد، اما خواسته های فعلی قدرتهای بزرگ در مورد محدودیتهای برنامۀ هسته ای ایران تماماً فراتر از معاهدۀ ان.پی.تی است و مبنای حقوقی و بین المللی ندارد.
معاون پیشین سیاست خارجی شورایعالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در مورد کارشکنی اعراب در بهبود روابط ایران و آمریکا گفت: دولت ایران به یک سیاست موازی دوگانه نیاز دارد. بهبود روابط با کشورهای عربی همسایه و در عین حال و به موازات حل و فصل مسئلۀ هسته ای با آمریکا و همکاری در مورد ثبات و امنیت خاورمیانه.

0 thoughts on “سخنرانی جنجالی سیدحسین موسویان دراجلاس سالیانه آمریکا و اعراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *