فیلتر ممنوع!

یک پیکان سفیدرنگ مراقب اسیدپاشان موتورسوار بود

«ناصر جورکش»، پدر «سهیلا جورکش»، یکی از قربانیان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای ماه گذشته در اصفهان در گفتگویی با هفته‌نامه«تماشاگران امروز» جزییات تازه‌ای از این اسیدپاشی‌ها را فاش کرده است.

Soheila-Jorkesh-saham-news-e1414879609355-380x300

به نقل ازتقاطع، آقای جورکش از جمله گفته که بعد از صحبت با برادر دیگر قربانی اسیدپاشی، متوجه شده که این دوحمله به فاصله‌ یک هفته، درعصر روزچهارشنبه، بین ساعت ۶ تا ۷ انجام گرفته است وعوامل اسیدپاشی دونفر موتور سوار بودند که توسط یک خودروی«پیکان سفیدرنگ» همراهی می‌شدند.

به گفته‌ی وی، این پیکان سفیدرنگ، «پشت سر موتور حرکت می‌کرده و به نوعی حالت مراقبت از آن را برعهده داشته است».

او درخصوص فیلم‌های احتمالی موجود از زمان حادثه نیز گفته که «غیر از دوربین‌های ترافیکی، یک ایستگاه آتش‌نشانی هم درآن خیابان است که دوربین‌ مداربسته دارد و می‌توانند از فیلم آن هم استفاده کنند».

پدر سهیلا جورکش، علت رسانه‌ای نکردن حمله به دخترش تا دوهفته را توصیه‌ی نیروی انتظامی عنوان کرده و درباره‌ی رابطه‌ی اسیدپاشی با موضوع«بدحجابی» دخترش و سایر قربانیان نیز چنین گفته است: «دخترم ظاهر مناسبی داشت. البته این‌طور نبود که مقنعه و چادر سرش کند. همیشه روسری سرش بود و مانتوهایی می‌پوشید که در شان یک دخترخانم دانشجو بود. این حرف‌هایی که درارتباط با وضعیت حجاب قربانیان زده می‌شود، اصلا درست نیست.»

ناصر جورکش با اشاره به گفتگوی خود با«خانواده یکی- دو نفر دیگر از قربانیان»، اضافه می‌کند: «آنها هم این شایعه را رد کردند که اسیدپاشی به‌دلیل بدحجابی بوده است. وقتی دخترخانمی در ماشین نشسته هیچ‌کس از بیرون نمی‌تواند متوجه شود که وضعیت حجاب او چگونه است. اصلا لباسی که دخترخانم‌ها می‌پوشند، دیده نمی‌شود. اصلا حتی اگر این دختران بی‌گناه، به صورت سهوی حجاب‌شان را رعایت نکرده‌ باشند، این روش برخورد صحیح است؟»

سهیلا جورکش، غروب نهم مهرماه در محدوده‌ی«میدان بزرگمهر»اصفهان درحالی که دراتومبیل خود نشسته بود و با مادرش تلفنی صحبت می‌کرد، مورد حمله‌ی اسیدپاشی قرارگرفت. او دراثراین حمله، با آسیب‌های جدی از جمله از بین رفتن کامل یک چشم و بخش بزرگی از بینایی چشم دیگرش روبه‌رو شده است.

اظهارات پدراین دختر ۲۶ ساله، درحالی است که براساس اعلام مقامات قضایی و انتظامی جمهوری اسلامی، هنوز عاملان اصلی اسیدپاشی‌های اصفهان شناسایی و بازداشت نشده‌اند.

دراین میان، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، مشکل موجود را«ضعف مستندات» به دلیل عدم وجود«دوربین مداربسته» در مناطقی که اسیدپاشی در آن‌ها رخ داده، اعلام کرده و گفته است که چهره‌نگاری از متهمان با استفاده از مشخصات اعلا‌م‌شده از سوی قربانیان انجام شده است.

درهمین ارتباط، وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های ایران، روزچهارشنبه (۲۹ اکتبر-۷ آبان)، برای ساعاتی تصویری را تحت عنوان متهم احتمالی اسیدپاشی‌های اصفهان منتشر کردند که به فاصله‌ی کمی از انتشار آن، مشخص شد به یک استاد دانشگاه و کارشناس ارشد حوزه‌ی استاندارد تعلق دارد.

این تصویرسیاه‌ وسفید که درابتدا درخبرگزاری‌هایی هم‌چون مهر، تابناک و باشگاه خبرنگاران جوان منتشرشد و بعداز بازتاب گسترده‌ی آن درشبکه‌های اجتماعی، خبر مربوط به آن از روی این خبرگزاری‌ها حذف گردید، فردی حدودا چهل ساله را با کراوات نشان می‌داد و درخبر مربوط به آن از قول اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس جمهوری اسلامی آمده بود که نیروهای تحت فرمانش، این عکس را با استفاده از مشخصات اعلام‌شده از سوی «قربانیان و یا آنهایی که در معرض تهدید قرار گرفته بودند»، ترسیم و تصویرنگاری کرده‌اند.

آقای احمدی‌مقدم با تاکید براین‌که این عکس‌ها تنها «به عنوان سرنخ‌ هستند» افزوده بود: «ما فعلا نمی‌توانیم دراین خصوص مطلبی را قطعی اعلام کنیم چرا که متهم در همه جا با چهره باز دیده نشده است و ما تمام سرنخ‌ها را دنبال می‌کنیم و امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.»
Acid-Attack-saham-news-450x216

اما هنوز ساعاتی از انتشار این عکس نگذشته بود که صاحب اصلی آن مشخص شد: علی جلالی، عضو هیات مدیره‌ی«انجمن علمی استاندارد ایران» که کمتراز یک هفته قبل (۱ آبان)، مصاحبه‌ای از وی با همین عکس در وب‌سایت روزنامه‌ی دولتی جام‌جم منتشر شده بود.

به دنبال این«گاف» بود که خبرگزاری«مهر» با برعهده گرفتن مسوولیت آن، مدعی شد که عکس آقای جلالی را دریک اشتباه فنی به عنوان متهم احتمالی اسیدپاشی منتشرکرده واین اشتباه ربطی به نیروی انتظامی نداشته است.

منبع

0 thoughts on “یک پیکان سفیدرنگ مراقب اسیدپاشان موتورسوار بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *