فیلتر ممنوع!

بازداشت‌ها واعترافات؛ تلاش برای ارتباط اسیدپاشی‌های اصفهان به کشورهای بیگانه

در حالیکه هنوز عامل یا عاملان اصلی اسیدپاشی های اصفهان پس از ده روز از رسانه ای شدن این اتفاقات دستگیر نشده اند اما مقامات کشور در تریبون های مختلف این حوادث را مرتبط با بیگانگان و تبلیغات رسانه های معاند کشور عنوان می کنند. محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در واکنشی عجیب گفته است «شائبه ای وجود دارد که نکند دست برخی کشورها در این جنایات آلوده باشد.»

396785_641-1

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه استدلالش گفته است: «اگر اینچنین باشد ما دست این کشورها را قطع می کنیم.» با این وجود در هیچ کدام از واکنش‌ها اشاره ای به افرادی که طی ماه های گذشته به ترویج خشونت از منابر و تریبون های رسمی پرداخته اند نشده است.

همچنین علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی با اظهار اینکه «این اعمال خشن، ریشه در فرهنگ ایران ندارد،» گفته است: عاملان اسیدپاشی از گروهکها، ضد انقلاب و کشورهای بیگانه کمک می گیرند. این درحالی است که سابقه اعمال خشونت علیه زنان در خیابان ها به بهانه «مبارزه با بدحجابی» به سالهای اول پس از انقلاب باز می گردد.

آقای یونسی با اظهار اینکه حتی اگر این حوادث توسط یک ایرانی انجام شده باشد، گفته است: «آن فرد نیز متاثر و مزدور کشورهای خارج از کشور است و یک ایرانی نمی تواند چنین جنایتی یبافریند.»

 رضا سراج، رییس مرکز آینده پژوهی و مطالعات راهبردی«تابان» نیز با انتشار یادداشتی در روز سوم آبان ماه پیش نوشته است که اسیدپاشی ها در ایران تا انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

رضا سراج برخلاف آنچه مسولان تا به حال اصرار داشته اند بگویند اسیدپاشی ها در ایران سازماندهی شده نیست، با اظهار اینکه اسیدپاشی ها «یک پروژه بزرگ» است، در یادداشت خود نوشته است: «پروژه‌ی مذکور تنها به مسئله اسیدپاشی و یا ایام خاصی محدود نگردیده و شواهد و قرائن نشان می‌دهد تا ایام انتخابات آتی تداوم خواهد یافت.»

از سوی دیگر بازداشت کسانی با عنوان «متاثر از رسانه های معاند» در این ارتباط ادامه دارد. غروب یکشنبه چهارم آبان ماه از شبکه خبر صدا وسیما، اعتراف تلویزیونی از مرد جوانی پخش شد که می گفت متاثر از رسانه های بیگانه مانند بی بی سی و صدای آمریکا در روزهای اخیر به چند آموزشگاه در تهران تماس تلفنی می گرفته و آنها را تهدید به اسیدپاشی می کرده است.

در این اعتراف تلویزیونی این مرد جوان پشت به دوربین در جواب خبرنگار صداو سیما علت تهدید های تلفنیش را اینطور توضیح داد:«به دلیل حجم اخبار خیلی زیادی که مثل رسانه های بیگانه مثل بی بی سی و صدای‌ آمریکا پخش می شد چون اینها باعث رعب و وحشت در میان مردم می شد ناخودآگاه ذهنیت من را هم عوض کرد و باعث شد که در این تلفن ها مردم را بترسانم.»

سردار ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی با اظهار اینکه او را در یکی از کیوسک های تلفن تهران که «در همان لحظه داشت تماس می گرفت و قصد تهدید داشت» دستگیر کرده اند، گفت: «خوشبختانه این شخص به عمل مجرمانه خود یعنی تهدید شهروندان اعتراف کرده است.»

همچنین آریا جعفری، عکاس خبرگزاری ایسنا که از تجمع اعتراضی مردم اصفهان در مقابل دفتر دادگستری عکاسی کرده بود روز دوم آبان ماه توسط نیروی امنیتی در منزلش دستگیر شده و به جای نامشخصی منتقل شده است. از وضعیت او هیچ اطلاعی در دست نیست.

خبرگزاری فارس نیز روز سوم آبان ماه از دستگیری یک مرد زن نما در تجمعات اصفهان خبر داد. این شهروند دستگیر شده به نام مستعار«ب.م.ب»، متولد ۱۳۵۲ و صاحب یک شرکت مستند سازی معرفی شده که با آرایش در تجمع اصفهان شرکت داشته است.  در این خبر عکاس های از او با کلاه گیس و لباس زنانه منتشر شده است. در این خبر آمده از او ادوات ارتباطی و جاسوسی کشف شده است. همچنین لکه های بر روز دستان او دیده شده که احتمال می رود جای سوختگی باشد، شک و تردید ماموران امنیتی را نسبت به احتمال مشارکت وی در سناریوی اسیدپاشی تقویت می کند.

 در خبرهای غیر رسمی آمده که این شهروند اصفهانی بازداشت شده، بهروز ملبوس باف، کارگردان مستند اصفهانی است و لکه های که خبرگزاری فارس بر روی دستان او اشاره کرده، مربوط به یک بیماری معروف پوستی به نام «پیسی» است.

روز سی مهرماه، جمعی از فعالان حقوق زنان، فعالان سیاسی و شهروندان عادی در اعتراض به بی توجهی نمایندگان مجلس به اسیدپاشی های اخیر در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند که با ضرب و شتم و بازداشت تعدادی از شهروندان منجر شد. همچنین در همین روز جمعی از شهروندان اصفهانی در مقابل دفتر دادگستری اصفهان تجمع کردند که با بازداشت عده ای منتهی شد.

منبع

0 thoughts on “بازداشت‌ها واعترافات؛ تلاش برای ارتباط اسیدپاشی‌های اصفهان به کشورهای بیگانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *