فیلتر ممنوع!

مازیار جبرانی به کمپین آزادی امید کوکبی می پیوندد

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=uJPEV2HKzNg]

مازیار جبرانی، هنرپیشه و کمدین سرشناس ایرانی-آمریکایی، برای درخواست از اقدام فوری قوۀ قضاییۀ ایران نسبت به آزادی فوری امید کوکبی، فیزیکدان زندانی ایرانی به ۲۸ برندۀ جایزۀ نوبل میپیوندد. جبرانی نسبت به حبس امید کوکبی برمبنای اتهامات واهی پس از یک محاکمۀ غیرمنصفانه و بیماریهای متعدد و جدی وی در زندان که هیچیکدام از آنها مورد درمان قرار نگرفته اند و نیازمند توجه پزشکی فوری هستند هشدار می دهد.
امید کوکبی، فیزیکدان ایرانی که در حال تکمیل تحصیلات دکترای خویش در دانشگاه تگزاس در شهر آستین بود، در بهمن ماه سال ۱۳۸۹، زمانی که پس از دیدار با اقوام قصد بازگشت به آمریکا را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران دستگیر شد. دادستان بدون هیچگونه شواهدی امید کوکبی را به “ارتباط با دولت متخاصم” و “دریافت مال نامشروع” متهم کرد.در نامۀ سرگشاده ای که امید کوکبی در سال ۱۳۹۲ از داخل زندان اوین نوشت، اعلام کرد که دستگیری وی در نتیجۀ عدم قبول فشار از ناحیۀ ماموران امنیتی برای همکاری در یک پروژۀ تحقیقاتی نظامی صورت گرفته است.در تاریخ ۴ مهرماه ۱۳۹۳، در نامۀ سرگشاده ای به رهبر ایران، علی خامنه ای، بیست و هشت برندۀ جایزۀ نوبل خواستار آزادی “فوری و بدون قید و شرط” امید کوکبی شدند.
در این نامه، دریافت کنندگان جایزۀ نوبل اتهام امید کوکبی را اتهاماتی “واهی مربوط به روابط علمی مشروع وی با موسسات دانشگاهی در خارج از ایران” خوانده اند. این نامه در مهرماه ۱۳۹۳ در نشریۀ پیشروی علمی، نیچر (Nature) منتشر شد. در سال ۲۰۱۳، جامعۀ فیزیک آمریکا (APS)، که یک نهاد بزرگ متشکل از پنجاه هزار فیزیکدان در سراسر جهان است، جایزۀ با پرستیژ ساخاروف خود را به امید کوکبی اهداء کرد.

منبع

0 thoughts on “مازیار جبرانی به کمپین آزادی امید کوکبی می پیوندد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *