فیلتر ممنوع!

ویدیو: روایات شخصی آزار و اذیت شهروندان، تصویرگر تخلفات حقوق بشر در ایران

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=bBd7BNlaP0M]

تاثیر بر ایران و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نسبت به بررسی پیش روی حقوق بشر در ایران تذکر میدهند

(۲۲ مهر ۱۳۹۳) تاثیر بر ایران، ائتلافی متشکل از سازمان های حقوق بشری، با مشارکت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز ویدیوی جدیدی با عنوان وعده هایی که داده شد، وعده هایی که شکسته شد، را منتشر کردند. این ویدیو   بخشی از مجموعه ویدیوهایی است که  برای جلب توجه به دومین بررسی دوره ای جهانی ایران (یو پی آر) در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴ است. تا زمان بررسی این گزارش، هر هفته یک ویدیو جدید منتشر خواهد شد.

اولین ویدیو، نُه ایرانی که طی سالهای گذشته در زندان‌های مورد آزار واذیت قرار گرفته اند را نشان می‌دهد که روایات خویش را از سرکوب، آزار، بازداشت و شکنجه بیان می‌کنند. در حالی‌که این فعالان، وبلاگ‌نویسان، وکلا و دانشجویان صورتی انسانی به موارد نقض حقوق بشر در ایران میبخشند، روایات آنان روایت مشترک ایرانیان بسیار دیگری است که حقوق آنها همه روزه نقض میشود.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:  » وعده هایی که داده شد، وعده هایی که شکسته شد، راوی موارد نقض حقوق بشر در ایران از طریق ارائۀ روایت‌های آنانی است که شخصا مفهوم زندگی با این همه سرکوب را چشیده‌اند.« وی افزود:» این افراد به دلیل باورهای مذهبی خویش، به دلیل دفاع مسالمت‌آمیز از حقوق خویش، به دلیل گرایش جنسی خویش، و یا قومیت خویش مورد هدف قرار گرفتند، امری که برخلاف کلیۀ تعهدات حقوق بشری ایران است.«

با وجود اینکه ایران ۱۲۶ توصیۀ کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را در آخرین بررسی دوره ای جهانی (یو پی آر) خود در سال ۲۰۱۰ پذیرفت، اکثریت این تعهدات را اجرا نکرده و وقوع موارد نقض همچنان ادامه یافته است. برای مثال، ایران موافقت کرد تا محافظت ها علیه شکنجه و بدرفتاری بازداشت شدگان را بهبودی بخشد. اما چندین ایرانی که در گزارش “وعده هایی که داده شد، وعهده هایی که شکسته شد،” ظاهر میشوند، گزارش میدهند که طی بازداشتهای غیرعادلانۀ خویش قربانیان شکنجۀ جسمی و روانی بوده اند. این ویدیو از مخاطبان خود در سراسر جامعۀ جهانی میخواهد تا با صدای خویش ایران را در مورد سابقۀ خود در خصوص حقوق بشر پاسخگو کنند.

مانی مستوفی، مدیر تاثیر بر ایران گفت: »در آستانۀ دومین بررسی دوره ای جهانی ایران، برداشتن گامهایی برای تضمین اجرای تعهدات دولت ایران نسبت به وعده های حقوق بشری اش در هیچ زمانی به این اهمیت نبوده است. « وی افزود: »این سری ویدیوها بر هریک از اقدامات سرکوبگرانۀ ایران یک چهرۀ انسانی قرارمیدهد و از مخاطبین دعوت میکند تا صدای خویش را در همبستگی با این ایرانیان آزاردیده فریاد بزنند و حکومت ایران را پاسخگو نمایند.«

تجزیه و تحلیل تعهدات ایران در بررسی دوره ای جهانی در لینکهای www.ImpactIran.org و www.UPRIran.org قابل دسترسی است.

0 thoughts on “ویدیو: روایات شخصی آزار و اذیت شهروندان، تصویرگر تخلفات حقوق بشر در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.