فیلتر ممنوع!

بابک زنجانی و دانشگاه شریف از فهرست تحریم‌های بریتانیا حذف شدند

وزارت دارایی بریتانیا شش فرد و موسسه از جمله بابک زنجانی و شرکت سورینت، یکی از شرکت‌های متعلق به آقای زنجانی و همین طور دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد.

E1E0EB70-1AC2-4D37-8083-2801363EABA0_w640_r1_s

شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بیمه معلم و بانک سینا سه موسسه دیگری هستند که از لیست تحریم‌های وزارت دارایی بریتانیا حذق شده‌اند.

این وزارتخانه روز جمعه، ۳ اکتبر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لغو تحریم‌ علیه این فرد و موسسات بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ صورت گرفته است.

شش فرد و نهادی که نامشان در این اطلاعیه آمده، پیشتر به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌های ایران یا ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.

به گزارش بی بی سی لغو تحریم بابک زنجانی و مجموعه شرکت‌های سورینت می‌تواند امکان دسترسی به دارایی‌های آقای زنجانی در خارج از کشور را مهیا می‌کند. در موضوع بدهی‌های آقای زنجانی به وزارت نفت ایران، او تحریم‌ها را علت ناتوانی‌اش در انتقال پول نفت به کشور اظهار می‌کرد. اما اکنون این رقم که گزارش شده بیش از دو میلیارد یورو است، آزاد می‌شود هر چند انتقال این پول به حساب‌های بانکی در ایران همچنان سخت خواهد بود، چون تحریم‌های بانکی سر جایشان هستند. به علاوه تحریم وزارت دارایی آمریکا علیه آقای زنجانی به جای خود باقی است.
لغو قطعی تحریم شرکت ملی نفتکش ایران و بیمه معلم هم صادرات نفت ایران را تسهیل می‌کند. بیمه معلم بعد از تشدید تحریم‌های بیمه‌ای و خروج بیمه‌گران بزرگ بین‌المللی از قراردادهایشان با ایران، در بیمه بعضی محموله‌های نفتی نقش داشت. البته در سایه توافق ژنو تحریم‌های بیمه‌ای محموله‌های نفتی موقتا تعلیق شد ولی با این حکم این دو شرکت ایرانی می‌توانند حمل و بیمه نفت را انجام دهند.

حکم دادگاه اتحادیه اروپا به نفع این شش فرد و نهاد در تاریخ های متفاوتی بین ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) تا ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) امسال اعلام شد.

اطلاعیه وزارت دارایی بریتانیا می‌گوید از آنجا که تا دو ماه بعد از صدور حکم دادگاه، تقاضای تجدید نظر نشده است، این احکام لازم‌الاجراست و دارایی‌های متعلق به فهرست اعلام شده آزاد خواهد شد.

بابک زنجانی که اکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برد در فروش نفت ایران و انتقال پول آن به داخل کشور فعال بود.

اتحادیه اروپا اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی نام زنجانی را به اتهام “کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق ایفای نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران” در فهرست تحریم ها قرار داد.

چند ماه بعد آمریکا، هم نام او را به فهرست افراد ناقض تحریم‌های ایران افزود.

زنجانی در آن زمان گفت که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت ایران را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته است.

بابک زنجانی روز نهم دی ماه سال گذشته به اتهام پرداخت نکردن بدهی خود به وزارت نفت ایران که میزان آن از طرف بعضی مقامات بیش از ۲ میلیارد یورو برآورد شده دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او هنوز محاکمه نشده است.

تحریم دانشگاه صنعتی شریف هم به ظن ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای ایران وضع شد و شامل مسدود کردن دارایی‌های این دانشگاه در کشورهای عضو اتحادیه بود.

به گفته رئیس دانشگاه صنعتی شریف این دانشگاه از طریق “یک وکیل انگلیسی” علیه اتحادیه اروپا اقامه دعوی کرد و طی دو سال “از طریق نظام حقوقی اروپا علیه اتحادیه اروپا این مساله پیگیری شد.”

در نهایت دادگاه حدود دو ماه پیش اعلام کرد که شواهد ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی تشخیص نداده است.

منبع

0 thoughts on “بابک زنجانی و دانشگاه شریف از فهرست تحریم‌های بریتانیا حذف شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *