فیلتر ممنوع!

جزییات ترور بانکدار مرتبط با بابک زنجانی در مالزی

روزنامه شرق در گزارشی نوشت: صفحات جدیدی به پرونده قطور فساد اقتصادی بابک زنجانی اضافه شده است، حالا در این پرونده پای «تریاد» (مافیای چین) و «یاکوزا» (مافیای ژاپن) هم باز شده است. گفته می‌شود پس از افشای هویت بابک زنجانی و تحریم او توسط کشور‌های اروپایی و آمریکایی یک بانکدار ایرانی- بحرینی به نام «حسین نژادی» که با بابک زنجانی در مالزی مرتبط بوده، ترور شده است.

E1E0EB70-1AC2-4D37-8083-2801363EABA0_w640_r1_s

تا اواخر سال۱۳۹۱، دقیقا تا ۱۵بهمن سال۹۱ افراد کمی بابک زنجانی را می‌شناختند. یک‌سال‌ونیم پیش در جریان استیضاح وزیر کار، محمود احمدی‌نژاد با پخش فیلمی در مجلس تلاش کرد موضوع استیضاح را منحرف کند.

«ب- ز» یا همان بابک زنجانی در طول چندماه شناخته شد و در شبکه‌های خبری داخلی و خارجی به‌عنوان یک‌تاجر موفق و مرموز معرفی شد. در فروردین ۹۲ آمریکا او را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. زنجانی مدتی به خود ژست یک خدمتگذار و به قول خودش «بسیجی اقتصادی» گرفت اما به فاصله چندماه در بهمن ۱۳۹۲ دستگیر شد.

هنوز کسی به درستی نمی‌داند بابک زنجانی کیست، از کجا آمده و چطور توانسته در مناسبات اقتصادی کلان وارد شود. اما هر روز ابعاد تازه‌ای از پرونده این مرد جوان ۴۰ساله افشا می‌شود. در اتهامات وارده به زنجانی، چندین بار به نام مالزی و فعالیت بانکی وی در آن کشور اشاره شده است. از جمله، بیژن زنگنه، وزیر نفت، اعلام کرده بود بابک زنجانی دومیلیارددلار به وزارت نفت بابت فروش نفت بدهکار است. اما زنجانی تاکید داشت پول در حساب بانک مالزی‌اش

First Islamic investment bank است و به‌خاطر تحریم‌ها امکان انتقالش وجود ندارد. همچنین رییس سازمان حسابرسی نیز درباره پرداخت بدهی بابک زنجانی به «شستا» گفته بود: «بابک زنجانی قبلا گفته بود ۲/۵میلیارددلار توسط بانک FIIB به حساب بانک مسکن برای تامین اجتماعی واریز کرده ولی با استعلام تامین اجتماعی مشخص شد که پولی واریز نشده است.» علاوه بر این؛ بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، بابک زنجانی در فهرست تحریم قرار گرفت به این اتهام که از طرف دولت ایران، شبکه‌ای را برای انتقال نفت ایران و پول حاصل از فروش آن تشکیل داده است. در بیانیه آمریکا به همکاری «نخستین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی» با شبکه بابک زنجانی هم اشاره شده بود.

روز گذشته شمس‌اردکانی، رییس کمیسیون انرژی «اتاق بارزگانی» در مصاحبه با روزنامه «شرق» در مورد بابک زنجانی به حضور گروه‌های مافیایی در این پرونده اشاره کرد و گفت: «بانکی که ایشان در مالزی معرفی کرده بود تک ویترینی بود که توسط یک ایرانی – بحرینی تاسیس شده و اداره می‌شد. این شخص چندین‌بار سعی کرده بود در سیستم بانکی ایران نفوذ کند، اما موفق نشده بود ولی به محض برملاشدن مسایل بابک زنجانی او را در یک حادثه مرموز در پارکینگ مجتمع مسکونی‌اش در کوالالامپور ترور شده یافتند.»

پیگیری‌های «شرق» نشان می‌دهد که نام این بانکدار ایرانی -بحرینی «حسین نژادی» بوده است. این فرد با اینکه بانکداری شناخته شده است اما نکات ابهام زیادی در مورد او وجود دارد. نام واقعی این بانکدار «حسین کنگانی‌نژاد» (مشهور به حسین نژادی) بود. او در سال ۱۳۱۷ در شهر «سیراف» در نزدیکی بوشهر متولد شد. در نوجوانی به کشور بحرین مهاجرت کرد. گفته می‌شود او در رشته اقتصاد و در کشور آلمان تحصیل کرده و سپس به بحرین بازگشت. او در بحرین به «حسین نژادی» مشهور بود. پس از آن به تاسیس چند شرکت اقتصادی، کشتی‌سازی و بانک مبادرت کرد. او همزمان به شرکت‌های بزرگ اقتصادی کشورهای منطقه نیز مشاوره می‌داد. در ادامه به جنوب شرق آسیا و مالزی مهاجرت کرده و چند شرکت‌ اقتصادی تاسیس می‌کند. گفته می‌شود موفقیت حسین نژادی تا حدی بوده که او در مقطعی به مهاتیر محمد نخست‌وزیر سابق مالزی نیز در زمینه اقتصادی مشاوره می‌داد.

او تاسیس بانک مالزیایی AmBank یا Arab-Malaysia Bank را در کنار ده‌ها فعالیت بین‌المللی دیگر، از جمله تاسیس بانک سرمایه‌گذاری خاورمیانه در جزیره لابوآن و مالکیت برند معروف پلیکان را در کارنامه خود دارد.

روز ۲۹ جولای ۲۰۱۳، ۷ مرداد ۹۲ خبری در اغلب رسانه‌های مالزیایی از جمله خبرگزاری رسمی مالزی و روزنامه «استار» منتشر شد که از ترور رییس و بنیانگذار گروه مالی AmBank (بانک عرب مالزی) در یک پارکینگ در کوالالامپور خبر می‌داد. سایت خبری «مالزین اینسایدر» که به‌عنوان اولین رسانه، این خبر را پوشش داد در خبر اولیه خود مقتول را فردی ایرانی با اقامت دایم مالزی معرفی کرد و در توضیح حادثه نوشت: بنیانگذار گروه مالی AmBank در پارکینگی در نزدیکی دفتر مرکزی این بانک در کوالالامپور به ضرب گلوله از پای درآمد.

براساس گزارش‌ها، ترور این گونه صورت گرفت که این مرد ۷۵ساله در حالی که سرگرم صحبت‌کردن با همکارش بود، توسط سه‌نفر مورد خطاب قرار می‌گیرد و پس از اینکه به سمت صاحب‌صدا برمی‌گردد، مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد. نکته عجیب در گزارش‌های اولیه رسانه‌های مالزیایی این است که به فاصله کمی پس از انتشار خبر ترور، ایرانی‌بودن این فرد از خبرها حذف می‌شود.

دو گلوله به قفسه سینه حسین کنگانی‌نژاد (حسین نژادی) و دو گلوله نیز به دست‌وپای همسرش اصابت می‌کند. کنگانی‌نژاد در دم جان خود را از دست می‌دهد اما همسر او جان سالم به‌در می‌برد و در بیمارستانی در مالزی بستری می‌شود.

چندی پیش مستندی از او در شبکه «الجزیره» پخش شد. همچنین کتابی در مورد حسین نژادی به زبان انگلیسی چاپ شده که زندگینامه این بانکدار است.

۱۵شهریور خبرگزاری «ایرنا» در گزارشی اعلام کرد دادگاهی در «کوالالامپور» متهم اصلی قتل «حسین نژادی» بانکدار سرشناس ایرانی در این کشور را به اعدام محکوم کرد. براساس این گزارش دادگاه عالی کوالالامپور پس از رسیدگی به پرونده «کونگ سویی کوانگ» متهم ۴۵ساله قتل این بانکدار ایرانی، او را به اعدام محکوم کرد. وی همچنین در دادگاه، متهم به تلاش برای کشتن همسر ۴۹ساله «حسین نژادی» شد و در این ارتباط نیز به ۱۸سال حبس محکوم شد. قاضی دادگاه اعلام کرد این متهم که دو ماه پس از قتل دستگیر شد، نتوانسته شواهدی برای برائت خود از اتهام قتل و دفاع از خود ارایه کند. دادگاهی در مالزی اواخر بهمن ماه سال گذشته نیز یک راننده تاکسی را به جرم مشارکت در قتل بانکدار سرشناس ایرانی و همکاری با قاتل در صحنه قتل و فراری‌دادن ضارب با خودرو به ۱۴سال زندان محکوم کرد. این راننده تاکسی ۴۶ساله نیز شش روز پس از قتل این بانکدار به همراه یک قبضه کلت و چهار گلوله دستگیر شده بود.

اگرچه این گزارش می‌افزاید که تحقیقات پلیس نشان می‌دهد این بانکدار به دلیل معامله املاک به ارزش بیش از صدمیلیون رینگیت (بیش از ۳۰میلیون‌دلار) به قتل رسیده است؛ اما ظاهرا پشت‌پرده این قتل هنوز روشن نیست.

اما جالب اینجاست تنها چند ساعت پس از انتشار مصاحبه روزنامه«شرق» با «شمس اردکانی» فیس‌بوک منتسب به بابک زنجانی که همچنان فعال است مطلبی با عنوان «بدبختی ما» منتشر کرد و در این مطلب ضمن معرفی حسین ‌نژادی، ارتباط این پرونده قتل با بابک زنجانی را مورد تمسخر قرار داد. این در حالی است که در مصاحبه «شرق» با رییس کمیسیون انرژی «اتاق بارزگانی» اسمی از این بانکدار برده نشده بود.

0 thoughts on “جزییات ترور بانکدار مرتبط با بابک زنجانی در مالزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *